chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні посилюється боротьба з курінням: незабаром зростуть ціни та заборонять рекламу

12 вересня 2012 о 11:14

З 2013 року може бути введена мінімальна роздрібна ціна на тютюнову продукцію — в уряді запропонували зобов'язати торгівельні мережі продавати сигарети не дешевше, як 10 грн за пачку, пише Коммерсантъ-Украина в статтіОперація на пачках.

Як повідомляється, група депутатів з фракцій БЮТ-Батьківщина, Народної партії, Компартії і Реформи заради майбутнього зареєстрували законопроект N11179, яким передбачено запровадження з 1 січня 2013 року мінімальна роздрібних цін (МРЦ) на тютюнові вироби. На думку парламентаріїв, введення такого закону повинно привести до вступу до бюджету додатково понад 2 млрд грн і на 4% скоротити обсяги споживання тютюну.

За порушення даної норми автори пропонують штраф у розмірі 100% вартості отриманої партії товару, виходячи з МРЦ, але не менш ніж 1 тис грн. Щорічно мінімальний показник планується переглядати з 1 березня. Зазначимо, що на сьогодні МРЦ діють тільки на алкогольну продукцію.

Автори проекту зазначають, що основною метою регулювання є скорочення споживання сигарет. Так, за їхніми словами, протягом 2008—2011 років у результаті постійного підвищення податкового навантаження на тютюнову продукцію споживання сигарет в групі курців від 12 років і старше скоротилося на 13%.

Представники тютюнової індустрії поки відмовляються від офіційних заяв, проте вважають, у разі ухвалення такого закону на зміну легальному досить дорогому товару прийде дешева контрабанда і контрафакт.

«Якщо зараз тіньовий ринок становить 4-5%, то навіть страшно подумати, що буде після введення МРЦ. Подібна ситуація була в Латвії, коли там різко підвищили акцизи в рамках зобов'язань, прийнятих країною при вступі у ЄС. Паралельно відбулося зростання тіньового сектора до 30%», — розповіли представники тютюнової індустрії.

Уже зараз в Україні найвищі акцизи на тютюнову продукцію серед країн СНД. Як повідомляється, найдешевші сигарети в сусідній Білорусі коштують не дорожче, як 2,6 грн, у Молдові — 3,4 грн, у Росії — 5 грн. За даними Держмитниці, за вісім місяців цього року лідером за кількістю спроб незаконного ввезення сигарет в Україну є Молдова — виявлено 589 випадків, а за обсягами партій товару — Білорусь, майже 12 млн шт.

Окрім того, за інформаціє. УНІАН, з 16 вересня на телебаченні, радіо та у друкованих ЗМІ повністю буде заборонена реклама тютюну.

Саме з цього дня набуває чинності ухвалений парламентом Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів”.

Відповідний закон був ухвлений парламентом 22 вересня 2011 року. Законом вносяться зміни до статті 22 Закону України «Про рекламу».

Передбачено, що реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, забороняється: на радіо та телебаченні, у тому числі за допомогою кабельного, супутникового, ІР-телебачення, онлайн-телебачення, мобільного телебачення, цифрового ефірного телебачення та інших засобів передавання сигналу; у наукових, науково-популярних, навчальних, громадсько-політичних, довідкових, літературно-художніх виданнях, виданнях для дітей та юнацтва, виданнях для організації дозвілля та відпочинку, спорту та інших виданнях, у тому числі в усіх друкованих засобах масової інформації; засобами внутрішньої реклами; на транспорті; за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів тютюнових виробів за умови, що на такі заходи допускаються лише працівники підприємств, які мають ліцензію на оптову торгівлю тютюновими виробами або виробництво тютюнових виробів).

Також діє заборона на рекламу тютюну засобами зовнішньої реклами; у місцях проведення масових заходів політичного, освітнього, релігійного, спортивного характеру та розважальних заходів, призначених для неповнолітніх осіб; у мережі Інтернет, крім веб-сайтів, призначених для повнолітніх осіб, обов’язковою умовою доступу до яких є попередня ідентифікація віку користувачів.

Закон визначає, що реклама будь-яких товарів або послуг не повинна містити зображення тютюнових виробів або процесу паління тютюнових виробів. Також поширюється заборона спонсорства тютюну на такі заходи: надання виробниками тютюнових виробів або пов'язаними з ними організаціями фінансової або іншої підтримки заходам, діяльності, окремим особам або групам, у тому числі політичним партіям або діячам, спортсменам або спортивним командам, артистам або артистичним групам, навчальним закладам усіх форм власності; проведення інформаційних кампаній та заходів для населення, в тому числі з метою профілактики куріння серед молоді, за прямої або опосередкованої фінансової підтримки виробників тютюнових виробів або пов'язаних із ними організацій.

Закон встановлює адміністративну відповідальність громадян та посадових осіб — рекламодавця та/або розповсюджувача реклами — за порушення вимог законодавства щодо заборони реклами та спонсорства тютюнових виробів (залежно від складу правопорушення на громадян може бути накладено штраф від 5 до 25 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, на посадових осіб рекламодавця та/або розповсюджувача реклами — від 100 до 350 неоподаткованих мінімумів доходів громадян).

Закон визначає фінансові санкції для суб'єктів господарювання у разі порушення ними заборони на рекламу, стимулювання продажу та спонсорство тютюнових виробів (від 30 тисяч гривень до 50 тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів). Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування. На цю тему: Янукович підписав закон, яким курців загнали в резервації

Як повідомляв УНІАН, голова Верховної Ради Володимир Литвин 24 лютого 2012 р. підписав і направив на підпис Президенту України Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів». Голова парламенту його не підписував п'ять місяців через суперечки навколо трактування пункту 2 закону, які давали нові визначення щодо реклами і спонсорства тютюнових виробів, а також заборон, які встановлюються в цій сфері. Комітет з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення роботи Верховної Ради України офіційно пропонував голові парламенту скасувати результати голосування за закон і переголосувати його в другому читанні. Аналогічний варіант вирішення проблеми пропонувало й Головне юридичне управління Верховної Ради України. 9 листопада 2011 року прес-служба ВР повідомила, що В.Литвин відклав підписання закону до усунення неузгодженостей у тексті документа. Проте наприкінці лютого 2012 року на сайті ВР з'явилася інформація, що В.Литвин відправив цей закон на підпис Президенту – без повторного розгляду в парламенті.

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути