chrome firefox opera safari iexplorer

Київський нацмузей російського мистецтва святкує 90-річний ювілей

14 листопада 2012 о 13:06

Київський національний музей російського мистецтва привітав Віктор Янукович (його натхненне звернення розміщено на офіційному сайті Президента, утім не відомо, коли Віктор Федорович бував у музеї востаннє і чи бував). А на урочистому відкритті приуроченої до ювілею виставки побував реформатор музейної справи міністр культури Михайло Кулиняк. Керівництву цього культурного осередку та його науковому колективу пощастило не потрапити під «зачистку» музейників, яка охопила цьогоріч помітні музеї країни, тож наразі вони радо вітали пана Кулиняка.

Із багатого фонду в 12 тисяч експонатів співробітники Музею російського мистецтва вибрали три десятки, але це не звичайні твори. Окремі полотна не входять до головної експозиції і «живуть» у запасниках, тому що не мають надзвичайної цінності, проте, на думку музейників, вирізняються цікавими сюжетами та колористикою. До таких належать, наприклад, «Натюрморт. Квіти та овочі» Нікітіна, «Ерос і Психея» Тулова, портрети Катерини та Івана Ханенків пензля Пеллегріні. Або — рідкісне для мариніста Айвазовського полотно «Волга біля Жигулівських гір». Водночас назву «Приховані скарби» допомагають виправдати відреставровані ікони XVII ст. — «Спас типу Яре Око» та «Богоматір Тихвинська з вибраними святими і сценами житія».

ДОВІДКА «УМ»

Музей відкрився у 1922 році як Київська картинна галерея і на початках був майданчиком для експозиції не тільки російського, а й західного та українського мистецтва. Первинна експозиція становила всього 200 творів, переважно це були картини, «запозичені» більшовиками у меценатів Терещенків, у націоналізованій садибі яких і розташувався музей. До речі, саме відкриття галереї також мало «політичний» мотив — його було приурочено до п’ятої річниці пролетарської Жовтневої революції.

Під час окупації в Другу світову музей було евакуйовано до Уфи. Внаслідок переїзду і загалом за часи війни збірня втратила близько півтори тисячі одиниць, багато картин вивезли загарбники до Німеччини.

Після війни вирішено було, що музей спеціалізуватиметься на творах російського мистецтва, позаяк таких була більшість. І зараз київський музей залишається найбільшою збіркою творів російського мистецтва поза межами РФ.

16 вересня

Інші дати
Народився Петро Масоха
(1904, с. Первомайське Черкаської області - 1991) - український актор театру та кіно. Грав у фільмах "Є такий хлопець" (Костромін), "Вершники" (Іван Половець), "Земля" (Хома),  "Іван" (Іван).
Розгорнути
Народився Петро Борзяк
(1903 - 2000) – український фізик, вчений. Автор комплексних досліджень фізичної природи різних фотокатодів. В 1951 відкрив екситонне поглинання світла напівпровідниковими стибій-цезійовими та олов'яно-цезійовими плівками і пов'язану з цим фотоелектронну емісію.
Розгорнути
1658 – гетьманом Іваном Виговським укладено Гадяцький договір
Іван Виговський (? – 1664) – гетьман Війська Запорзіького (1657 – 1659), Київський воєвода (1659 – 1664). Гадяцький договір – угода, укладена біля міста Гадяч за ініціативою гетьмана Івана Виговського між Річчю Посполитою і Гетьманщиною. Угода передбачала входження Гетьманщини до складу федеративної Речі Посполитої під назвою «Великого Князівства Руського» як третього рівноправного члена Польщі і Литви.
Розгорнути