chrome firefox opera safari iexplorer

Навколо Великої української енциклопедії вже точаться суперечки

11 січня 2013 о 10:40

В Україні за сім років мають написати Велику енциклопедію. Це передбачає перший у новому році указ Президента Януковича.

Як запланували, енциклопедія складатиметься з тридцяти томів і буде мати як паперовий, так і електронний варіанти. Тим часом одна з найвідоміших енциклопедій світу – «Британіка» – після майже двох із половиною століть виходу друком видаватиметься лише в електронному вигляді.

Водночас українські історики, зокрема, сумніваються, що такі питання, як біографії Степана Бандери або Володимира Щербицького, Голодомор 30-х років, УПА, КПРС тощо вдасться висвітлити без закидів в упередженості.

Наклад Великої української енциклопедії становитиме 60-70 тисяч примірників, сподіваються у Національній академії наук України. Групу вчених, які готуватимуть енциклопедію, очолює історик Юрій Шаповал. Хоча для початку такої роботи бракує елементарного – приміщення.

У коментарі Радіо Свобода Юрій Шаповал розповів, що видавництво «Українська енциклопедія» розміщується у центрі столиці, де раніше була редакція Української радянської енциклопедії. Але на сьогодні тут «відсутні комунікації, будинок потребує капітального ремонту», — сказав Шаповал.

«Ми вже розпочали підготовку над енциклопедією. Але існує низка проблем. Насамперед – матеріальні. Адже указ указом, але ж ідеться про структуру, добір персоналу, статут установи. Будь-який проект потребує фінансового забезпечення. Другий вузол, над яким ми працюємо нині – концептуальний. Як ми вибудуємо концепцію майбутнього видання, як ми це бачимо. Це можна робити і без матеріального забезпечення», – уточнив Шаповал.

На підготовку енциклопедії потрібно більше часу

Це має бути перша Велика енциклопедія в історії незалежної держави. Але в Україні вже намагалися видати енциклопедії з певного кола питань. Наприклад. із 2001 року Інститут енциклопедичних досліджень друкує Енциклопедію Сучасної України.

Микола Железняк, виконувач обов’язків директора цього Інституту, розповів, як узагалі визначають – кому і як заповнювати таке видання.

«Енциклопедія подає уставлене, те, що пройшло певну апробацію. Це ж не монографія, не науковий журнал. Тут має бути усталена думка на те чи інше явище, подію чи постать. Але це не виключає, що в статті може бути кілька поглядів. Це реально, – викласти кілька поглядів на ту чи іншу проблему», – наголошує Железняк.

1999 року під керівництвом Мирослава Поповича видано Універсальний словник-енциклопедію, який перевидається вже вчетверте. Попович переконаний, що семи років «недостатньо» для видання Великої енциклопедії. «Потрібно щонайменше десять років», стверджує професор. Але в такому разі можуть «не знайтися гроші», резюмує Попович.

Хто має бути редактором?

Політолог, історик Володимир Корнілов прогнозує, що випуск Великої Української Енциклопедії за будь-яких умов перетвориться на скандал. Бо українські проекти «розпочинаються з фанфар», а закінчуються «затишшям», стверджує Корнілов.

«Ми знаємо, що найбільша проблема полягає не в поглядах поляків чи росіян на ту ж саму постать Бандери, а власне, самих українців в Україні. І тут ви не знайдете спільної точки зору. Ось у чому проблема. Я вважаю, що найоб’єктивнішим істориком, який не підлаштовується постійно під кон'юнктуру, є академік Петро Толочко. Звичайно, я запропонував би цю кандидатуру, щоб він очолював даний проект. Але розумію, що це здійме галас у суспільстві», – каже Корнілов.

Політолог, історик Олександр Палій не погоджується з думкою Корнілова і пропонує кандидатуру іншого історика – Станіслава Кульчицького. Взагалі, Палій переконаний, що керманичем такого проекту має бути «незацікавлена людина, але водночас фахівець».

«Якщо говорити по гуманітаріях – то фаховий історичний погляд демонструє Кульчицький Станіслав. Якби він не пускає занадто вподобань та емоцій в оцінку фактів. А Толочко – у нього ж на передньому плані дружба з Росією», – каже Палій.

Паперова енциклопедія – крок назад?

Тим часом український письменник Андрій Курков не бачить сенсу видавати енциклопедію на папері. За приклад наводить англомовну енциклопедію «Британіка». Торік Видавнича компанія Encyclopædia Britannica Inc. оголосила про припинення друку та зосередилася на електронному вигляді.

«У сьогоднішньому стані видавничої справи, яка доведена до кризи, видавати книжки, які ніхто не буде купувати? Таке видання, як енциклопедія, має бути зручним і доступним. Якщо вона буде паперовою, вона буде недоступною для більшості користувачів України», – каже Курков.

Велика українська енциклопедія виходитиме і на цифрових носіях. Також планується співпрацю з Вікіпедією, розповів Юрій Шаповал. «Енциклопедія надаватиме матеріал, щоб він вільно розповсюджувався в Інтернеті», — обіцяє історик.

Богдан Красавцев, Радіо Свобода

13 квітня

Інші дати
Народилася Оксана Іваненко
(1906, м. Полтава - 1997) - українська письменниця, педагог, видавець. Автор численних казок та оповідань для дітей, повістей "Друкар книжок небачених", "Рідні діти", "Богдан Хмельницький", біографічних романів "Тарасові шляхи", "Марія", книжки спогадів "Завжди у житті".
Розгорнути
1928 — на екранах Києва відбулася прем’єра художнього фільму Олександра Довженка «Звенигора»
Сюжет фільму охоплює дві тисячі років буття і розповідає про багато етапів історії України: від скіфів і варягів до більшовиків та білогвардійців. За цю картину О.Довженко був «таврований» клеймом буржуазний націоналіст.
«Фільм усе більше починає звучати невимовною чарівностю. Чарівностю своєрідної манери мислення. Дивним переплетенням реального з глибоко національною поетичною вигадкою. Гостросучасного і разом з тим міфологічного. Гумористичного і патетичного. Чогось гоголівського. В повітрі носилося: серед нас нова людина кіно, майстер з власним обличчям.» (Сергій Ейзенштейн)
Розгорнути