chrome firefox opera safari iexplorer

Фінська дизайнерка поцупила картину української художниці Марії Приймаченко

31 травня 2013 о 12:00

У Фінляндії вибухнув мистецький скандал з українською складовою, йдеться у сюжеті ТСН.

Випадково виявилося, що принт, який уже шостий рік використовує одна з найбільших дизайнерських компаній, є практично повною копією малюнка української художниці Марії Приймаченко. Генеральний директор національного музею прикладного мистецтва Адріана Вялець порівняла картину українки, з малюнком, на якому стоїть авторський значок фінської компанії, та не знайшла значних відмінностей. «Композиція не змінювалася. Навіть нахил дерев», — зазначила Вялець.

Картину Приймаченко у Києві побачив громадянин Фінляндії. Із репродукцією він приїхав додому, впевнився, що малюнки місцевої дизайнерської компанії схожі на неї, як дві краплі води, та подзвонив журналістам.

Щоб дізнатися, де і як використовували картину Приймаченко, музей прикладного мистецтва, де зберігається оригінал, збирається написати у Фінляндію лист.

Виявилося, що з 2008 року у Фінляндії, Америці та країнах Азії торгують постільною білизною, посудом, ковдрами та навіть дитячими слинявчиками з малюнками із назвою «Мешканці лісу», які дуже схожі на картини Марії Приймаченко.

marimekko_w

Цим зображенням, серед іншого, оздоблений літак Airbus 330 фінської авіакомпанії Finnair, який здійснює далекомагістральні польоти до Нью-Йорка і в Азію. Фото: aftonbladet.se

Цим зображенням, серед іншого, оздоблений літак Airbus 330 фінської авіакомпанії Finnair, який здійснює далекомагістральні польоти до Нью-Йорка і в Азію. Фото: aftonbladet.se

Дизайнерка Крістіна Ісола, авторству якої належить серія «Мешканці лісу», визнала плагіат через прес-реліз: «Я не замислювалася про авторські права, про те, що привласнюю чиюсь творчу роботу. Вона здавалася такою близькою, що цим лісовим дивом мені захотілося поділитись з усіма. Я розумію, що вчинила неправильно. Мені соромно». Однак, ці зізнання юридичної сили не мають.

«Авторські права належать родині Марії, її спадкоємцям, онукам, це Іван і Петро, але право на публікацію належить музею», — зауважила директор музею.

Родина художниці лише вчора дізналася про фінський скандал, але ще не вирішила, що робити. Юристи кажуть, що у разі, якщо родичі таки підуть до суду, сума їхньої матеріальної претензії цілком може стати рекордною для України.

Додатково — сюжет про цей випадок на ТСН

Джерело: Уніан
Розділи: Новини культури

22 квітня

Інші дати
22 квітня відзначають:
  • Всесвітній день Матері-Землі (Міжнародний день Землі).
Розгорнути
Народився Анатолій Михайленко
(1939, хутір Комуна Полтавської обл. - 2007) - український письменнник, журналіст, видавець. Автор більше 30 книжок художньої прози й публіцистики, зокрема "Оливкова гілка з Рима", "Кленовий лист з Канади", "Пливе мій човен. Запах полину", "Заки море перелечу".
Розгорнути
Народився Євген Сагайдачний
(1886, м.Херсон – 1961) – український маляр, декоратор і педагог. Автор численних акварелей з гуцульського життя, залишив по собі велику колекцію народного, зокрема гуцульського, мистецтва.
Розгорнути
Народився Євген Козак
(1907, с. Колодне, Львівська область – 1988) – український композитор, диригент, педагог. Автор театралізованого концерту «Буковинське весілля», хорових пісень "Вівчарик", "Україно моя", "Думи мої", «Вітер з полонини», "Зелень кленова, вулиці Львова", обробок українських народних пісень, пісень на слова Т.Шевченка.
Ой, вічарику-вівчарю, Ти жени свою отару З гір високих, з полонини У широкую долину. Сядь зі мною в просінь світа, Заграй мені на трембіті, Розкажи мені - чи любиш? Чом до серця не голубиш? (Українська народна пісня)
Розгорнути

Новини Дивитися всі