chrome firefox opera safari iexplorer

Костел Найсвятішого Серця Ісуса розвалюється на очах

09 липня 2013 о 12:55

У Чернівцях руйнується одна з візитівок міста — костел Найсвятішого Серця Ісуса 1894-року, зображення якого прикрашає численні листівки та буклети про столицю Буковини.

Ще донедавна тут розміщувався обласний архів, а тепер, аби відновити храм, потрібно чотири мільйони доларів, повідомляє ZIK.

Востаннє літургію у костелі служили ще під час Другої світової війни. А в радянські часи всередині величного архітектурного шедевру у неоготичному стилі побудували аж три поверхи. Лише нещодавно його віддали римо-католицькій громаді міста.

«Рік після війни тут була православна церква, яку закрили, а приміщення у 1960-х роках віддали обласному архіву, – розповіла історик Інна Келлер. – А в архіві Товариства Ісусового в Кракові збереглися старовинний план-креслення храму: за ним ми і хотіли відбудувати церкву».

Місцеві римо-католики намагалися повернути храм ще 1996 році, адже в архіві знайшли документ про те, що раніше костел відносився до єзуїтського ордену. Тоді навіть Ватикан готовий був допомогти громаді відновити святиню, але церкву громаді не віддали.

«Це питання розглядалося понад 10 років, влада готувалася до передачі, відбувалося вивезення архіву, підготовка приміщення, підготовлення», — говорить Сергій Бухаров, спеціаліст управління культури Чернівецької облдержадміністрації.

Зараз костелу намагаються повернути первісний вигляд. Зносять залізобетонне перекриття між поверхами та розбирають стіни кабінетів. Цеглу і металобрухт, що залишається після цих робіт продають, аби оплатити електроенергію. А всі, хто працює над відбудовою храму, роблять це безкоштовно.

Зараз чернівецькі католики моляться в орендованому приміщенні поблизу костелу.

Нагадаємо, у Новомосковську минулого року почали реконструювати унікальний дерев'яний храм 18-го століття. Собор у стилі козацького бароко побудований без єдиного цвяха за часів останньої Січі. Саме його у своєму романі «Собор» описав Олесь Гончар.

Джерело: ТСН
Розділи: Новини культури

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути