У Києві правоохоронці викрили нову аферу з орендою квартир. Зняти житло пропонували з євроремонтом, причому від хазяїна, яким є помічник нардепа. Однак після того, як люди оплачували 10-11 тисяч за два місяці, з'являлися ще десятки таких же квартиронаймачів. Подібних випадків у різних районах Києва виявилося багато, а в міліції кажуть, що це найбільша афера з орендою квартир за останні кілька років, пишуть «Вести».
«Квартира майже в центрі, зроблений євроремонт, є плазмові телевізори і два нових дивана, вся побутова техніка і проведений інтернет, а коштує на 100-200 грн дешевше, ніж аналогічне житло в Києві — 4,5 тис. грн». Так говорилося в оголошенні шахраїв, які нібито здавали квартиру недалеко від метро «Дорогожичі».
«Коли ми подзвонили по оголошенню, ріелтор запросив подивитися житло, і ми з колегою приїхали. Усередині все було ще краще, ніж в оголошенні: здивувало, що на стінах висіли два плазмових телевізора. Нам розповіли, що в квартирі живе молода пара, яка ось-ось поїде, і в підтвердження цих слів на стінах і меблях ми побачили безліч фотографій сімейної пари. Ми запропонували дати завдаток за квартиру одразу, а ріелтор відмовився, мовляв, нехай приїде хазяїн, подивиться, хто буде жити в його квартирі, і після його схвалення буде розрахунок», — повідомила 23-річна держслужбовець Аліна Коломієць. Читайте також: Орендувати квартиру в Україні стало трохи доступніше
Пізніше дівчина зустрілася з колегою з господарем і підписала документи. "Господар представився помічником нардепа, говорив, що є співзасновником ресторану на Печерську і володіє мережею заправок. Навіть дав візитку, мовляв, звертайтеся з особистих питань. Ми перевірили всі документи: паспорт, де була вказана прописка в даній квартирі, документи про право власності, техпаспорт. Потім підписали документи про оренду і заплатили 11 250 грн — по 4,5 тис. за перший і останній місяці оренди і 2250 грн за послуги ріелтора. Нам дали ключі, і 11 липня, як і було домовлено, ми приїхали в квартиру заселятися", — повідомила колега Аліни Юлія Комарова. Однак житло дівчата зняли не одні.
Так, першою орендувала цю квартиру менеджер у великій фірмі 31-річна Тетяна С. «Як тільки відкрила двері в квартиру, відразу ж здивувалась — усередині не виявилося меблів, килимів, плазм, і навіть фотографії тих людей, які нібито знімали квартиру раніше, були зірвані зі стін. Я стала телефонувати господареві квартири і ріелтору, але їхні телефони були відключені. Через хвилин 10 в квартирі клацнув замок і зайшли дві дівчини, ще через пару хвилин — чоловік років 50, потім сімейна пара, студенти, молодий чоловік. У загальній кількості в квартиру набилися 14 осіб, і всі розповідали однакову історію — зняли квартиру, перевірили всі документи, заплатили за 11 250 грн і залишилися ні з чим. Ми викликали міліцію», — повідомила Тетяна.
Пізніше виявилося, що таким чином здавалися в оренду квартири в різних районах столиці. "За останні кілька років подібних випадків, пов'язаних з орендою квартир з такою кількістю постраждалих не було. Ми відкрили кримінальне провадження за статтею «шахрайство», — розповіла заступник спікера столичної міліції Ольга Білик.
Джерела в слідстві повідомили, що «хазяїн квартири», який називався помічником парламентарія, ще у 2011 році заявив про втрату паспорта. Тепер він, швидше за все, використовує документ в своїх махінаціях — тільки змінює прізвища. «Квартиру він з напарником зняв 29 червня у реальної господині, після чого став готувати аферу. Паспорт був підроблений — в ньому були змінені всі дані, крім фотографії. У паспорті підробили прописку, а також документи на квартиру, договір оренди (до речі, ріелтор працював нібито від відомої фірми, але друк теж підроблений), надрукували візитки помічника нардепа», — зазначили в міліції.
Справжні господарі квартири розповіли, що шахраї знімали у них квартиру за 5 тис. гривень. «Вони представилися братами, показали документи, щоб підписати договір. Ми і подумати не могли, що так буде! Так шкода всіх цих людей. Дві дівчини, які приїхали в той день з речами і меблями, зараз у нас живуть — сказали, що все одно будуть знімати», — повідомив Денис.
Тим часом у міліції радять ретельніше перевіряти документи перед операцією, а ще краще — підписувати папери тільки за участю юриста. «Не робіть нагальних вчинків, навіть якщо переживаєте, що квартиру здадуть комусь іншому. Поцікавтеся на фірмі, чи є у них такий ріелтор та на якому рахунку», — говорить Ольга Білик. Професійний ріелтор Іван Ходаковський радить цікавитися про наявність документів, але в той же час не покладатися на них повністю: «Будь-який документ можна підробити, тому краще запитайте у сусідів, чи вони знають господарів, а у господарів у свою чергу дізнавайтеся, хто поряд живе. Аферисти навряд чи дадуть чітку відповідь, та й ви завжди можете постукати в сусідні двері, перевіривши, чи правду вони сказали».
«Також ніколи не передавайте гроші за житло заздалегідь — весь розрахунок повинен відбуватися під час заїзду, а попередньо можна дати лише невеликий завдаток», — зазначає Ходаковський.
«Ви маєте право змінити замки в квартиру, навіть якщо ви орендуєте, і що найголовніше — не купуйтеся на шару, ціна, набагато нижча ринкової, завжди має збентежити», — додав ріелтор. Раніше повідомлялося, що орендарів квартир в Києві викидають на вулицю без речей і документів.