chrome firefox opera safari iexplorer

У вересні українців може очікувати подорожчання бензину

20 серпня 2013 о 14:38

Перебої з постачанням в Україну білоруського бензину можуть спровокувати подорожчання палива на 20-30 копійок за літр.

Експерти «Консалтингової групи А-95» не виключають зростання цін на бензин всіх марок у вересні-жовтні 2013 р., що буде обумовлено переорієнтацією на альтернативні джерела постачань палива.

У свою чергу це обумовлено несподіваними збоями у системі традиційних постачань. На початку серпня на установці каталітичного крекінгу на Мозирському НПЗ (Білорусь) виникла поломка, яка призвела до позапланового ремонту підприємства та істотного зниження постачань бензину в Україну. У вересні цей найбільший постачальник нафтопродуктів на ринок України (близько 35% за підсумками першого півріччя 2013 р.) піде на плановий двомісячний ремонт.

За розрахунками «А-95», у серпні дефіцит постачань складе близько 100 тис. т, або 25% від очікуваного рівня споживання автомобільних бензинів. Аналогічна нестача очікується у вересні.

«Ситуація дуже напружена, якщо врахувати, що в червні і липні ринок також працював з дефіцитом 50 і 60 тис. т відповідно», — заявив директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн.

У 2014 році українські НПЗ забезпечать більш 60% внутрішнього ринку

За словами експерта, для забезпечення споживання активно використовувалися раніше накопичені запаси, які з урахуванням форс-мажорного зниження постачань у серпні серйозно виснажені.

У зв'язку з проблемами закупівель у Білорусі ринок буде змушентй переорієнтуватися на інші напрямки. Зокрема, очікується збільшення на 30-40 тис. т постачань бензину з Литви і Польщі (з НПЗ концерну «Орлен»), на 40-50 тис. т — через Феодосійську нафтобазу (ВЕТЕК, «ЛУКОЙЛ», WOG, «Галнафтогаз»), на 10-20 тис. т — через інші порти та сухопутні кордони (Угорщина, Туркменістан, країни Середземномор'я). У другій половині вересня очікується надходження на ринок нафтопродуктів Одеського НПЗ (близько 35 тис. т на місяць).

Аналітиків «Консалтингової групи А-95» підкреслюють, що ресурсний дискомфорт очікується тільки щодо моторних бензинів, тоді як ситуація з дизельним паливом поки не викликає побоювань.

З огляду на сформовану ситуацію, уряд України також має сприяти ресурсному наповненню ринку в період пікового споживання і форс-мажорних обставин. Першочерговими заходами мають стати:

— продовження до кінця сезону активного споживання дії стандартів якості 2001 р. з метою допущення на ринок бензину Шебелинського ГПЗ (близько 30 тис. т на місяць);

— доручення «Укрзалізниці» забезпечити у першочерговому порядку рухомим складом постачальників нафтопродуктів на внутрішній ринок, особливо через морські порти;

— доручення Міндоходів і зборів України забезпечити максимально оперативне митне оформлення нафтопродуктів.

На думку експертів, переорієнтація на альтернативні джерела постачань, які володіють більшою собівартістю за рахунок підвищених логістичних витрат, може призвести до корекції цін в опті, а потім і в роздробі на 20-30 коп./л. Більш істотне зростання цін може бути продиктовано підвищенням світових цін на нафту і нафтопродукти, яке спостерігається в кінці серпня.

«Спекулятивне зростання цін на бензин в Україні виключено, бо ринок відкритий і диверсифікований, що робить неможливим виникнення глибокого дефіциту. У свою чергу приклад російського ринку показує, що навіть у найбільшій нафтовидобувній країні планети можливий ажіотажне зростання цін на паливо і його зникнення на АЗС, якщо цей ринок закритий», — вважає Сергій Куюн.

Джерело: ZN.UA
Розділи: Суспільство

10 серпня

Інші дати
Народився Леонтій Похилевич
(1816, с.Горошків, Київська область  – 1893)український краєзнавець. Автор книг «Сказання про населені місцевості Київської губернії», «Уезды Киевкий и Радомышльский. Статистические и истрические заметки о всех населенных местностях в этих уездах и с подробными картами их».
Розгорнути
Народився Михайло Зощенко
(1895, м.Полтава – 1958) – радянський письменник-новеліст. Автор «Гумористичних оповідань», «Тяжкі часи», «Про що співав соловей» та інших повістей і оповідань.
«Переляканий письменник — це вже втрата кваліфікації» (Михайло Зощенко)
Розгорнути