chrome firefox opera safari iexplorer

Дніпро потроху перетворюється на лиман

23 вересня 2013 о 15:56

Водопровідна вода з великої української річки здатна спричинити рак. А сам Дніпро, в якому останнім часом з’явилося безліч нових видів риб і паразитів, може перетворитися на мінералізований лиман.

Про це пише Голос України, посилаючись на заяви дніпропетровського іхтіолога, кандидата біологічних наук Романа Новицького.

За словами вченого, синьо-зелені водорості, котрі останніми роками заповнили річку, досить токсичні й призводять до розвитку ракових захворювань. Потрапляння у воду азоту та фосфату сприяє тому, що ці рослини дуже активно розвиваються й чудово почуваються в річці. Наприкінці жовтня — на початку листопада вони опускаються на дно й затягуються насосами в системи водопостачання.

«Водорості виділяють токсини, що сприяють розвитку онкологічних захворювань, — зазначив Роман Новицький. — Необхідно терміново розв’язувати проблему із забрудненням річки, інакше ситуація погіршиться».

Причини «синьо-зеленої навали» іхтіолог бачить у череді спекотних літ і теплих зим. Постійне техногенне навантаження на довкілля також призводить до серйозних змін складу води. Дніпро мінералізується, поступово перетворюючись на подобу причорноморського лиману. Це підтверджується й тим, що за останніх 15 років тут з’явилося шість нових видів риб. А деякі з них настільки розширили свою популяцію, що витісняють «аборигенів».

«Так, невелика прісноводна риба чебачок амурський була вперше в нас виявлена 1992 року. Тепер на ста квадратних метрах прибережних вод можна впіймати понад чотириста особин цього виду, — каже вчений. — Він виїдає всю кормову базу, що загрожує зникненням традиційних мешканців Дніпра».

Серйозним конкурентом для наших риб, які харчуються травою, став і сонячний окунь. Крім того, якщо раніше у Дніпрі було чотири види бичків, то тепер їх стало вісім: і цей вид почувається у Дніпрі, немов у причорноморському лимані.

Стан води і проникнення нових живих організмів також сприяють розвиткові паразитів, появі їхнього видового розмаїття. Сьогодні у Дніпрі вже ловлять рибу із двометровими глистами. Паразит живе в кожному другому окуні й судаку. «Більшість із них безпечні для людини, — сказав Роман Новицький. — Але якщо не займатися очищенням Дніпра, можуть з’явитися нові види, яких доведеться всіляко остерігатися».

Розділи: Довкілля

29 березня

Інші дати
Марія Вольвач
1841 – українська поетеса, письменниця, громадсько-культурна діячка.
Розгорнути
Народилася Марійка Підгірянка
1891 – Марійка Підгірянка (Марія Ленерт-Домбровська) – українська поетеса, педагог. Авторка збірки поезій «Відгуки душі», поеми «Мати-страдниця», книжок для дітей «Вертеп», «Святий Миколай на Підкарпатській Русі», «Малий Василько», «Кравчиня Маруся», «Юркова мандрівка», «Зайчик і Лисичка», байок, казок, пісень, загадок.
«Спіть, діточки, спіть, Віченька стуліть ! Дрібен дощик стукотить, Вікнам казку гомонить… Дрібен дощик пада там, А тут тихо, тепло нам. При матусі рідненькій, У світличці чистенькій. Спіть, діточки, спіть. Віченька стуліть» (Марійка Підгірянка)
Розгорнути