chrome firefox opera safari iexplorer

Куяльницький лиман почервонів через порушення екосистеми водойми

07 жовтня 2012 о 11:27

Вода Куяльницького лиману на західній околиці Одеси в останні дні забарвилася в червоний колір. Це викликано нестачею води що, раніше надходила з річки Великий Куяльник, а також порушенням екосистеми водойми.

Як розповів старший науковий співробітник Одеського філіалу Інституту біології південнихморів Олександр Гончаров, при огляді Куяльника з літака 6 жовтня була зафіксована вода у верхів'ях лиману навіть не червоного, а й зовсім малинового кольору. Раніше в ній жили раки, які харчувалися особливим видом водоростей. Але через високу солоність води на початку травня раки загинули, а після них і рослини, в яких є каротиноїд, що дає червоне забарвлення.

«У воді накопичилося багато цього пігменту, тому і стала вкрай солона вода червоною», — зазначив учений.

При огляді дзеркала лиману чиновники Одеської ОДА та вчені спостерігали соляну бурю — обмілілий лиман опинився на межі зникнення.

Екологи бачать причини загибелі Куяльницького лиману не стільки в зміні кліматичних умов, скільки в браконьєрських використаннях води річки Великий Куяльник та інших водотоків в басейні Куяльницького лиману.

Одеські екологи, зокрема, координатор громадської ініціативи Оновлення країни Сергій Гуцалюк, неодноразово звертали увагу державних і прокурорських структур на незаконний видобуток у промислових масштабах піску в руслі Великого Куяльника, а також створення низкиштучних ставків і водосховищ, що використовуються в господарських цілях, і на те, що стоки води, що раніше живили лиман, зменшилися на 85%. Решта відбирається «на господарські потреби, причому в багатьох випадках цей процес відбувається без будь-яких дозволів та погоджень».

Однак заходів реагування не було, внаслідок чого гідрологічний режим Куяльницького лиману порушився, а площа водного дзеркала у 2011 році зменшилася, у порівнянні з 1975 роком, на 13 млн. кубометрів. У підсумку рівень води різко знизився, а солоність лиману збільшилася.

За словами доктора географічних наук Юрія Тучковенка, який розробив проект порятунку річки Великий Куяльник та Куяльницької водойми, необхідно з'єднати лиман із Чорним морем і наповнити прісною водою з річки Великий Куяльник.

Розділи: Довкілля

23 квітня

Інші дати
Народився Василь Земляк (Вацик)
(1923, - с. Конюшівка Вінницької обл. - 1977) - український письменник, видавець, кіносценарист.  Найбільше визнання здобула дилогія "Лебедина зграя" (фільм "Вавилон - ХХ") і "Зелені млини".
Розгорнути
Народився Григорій Тютюнник
(1920, с.Шипівка Полтавська область – 1961) - український письменник. Автор роману «Вир».
«Кажуть, що дуже мудрий чоловік оту всю техніку військову видумав. А я мислю так, що якби найшовся такий, що все оте попалив, той був би наймудріший...» (Григорій Тютюнник
Розгорнути
Народився Іван Шмальгаузен
(1884, м. Київ - 1963) - біолог. Всесвітньо відомий теоретик еволюційного вчення XX ст.
Розгорнути