chrome firefox opera safari iexplorer

Пам’яті професора Григорія Івановича Лисенка

10 жовтня 2013 о 17:54

9 жовтня 2013 р.на 67-му році життя відійшов у вічність видатний вітчизняний вчений, талановитий педагог і організатор, директор Інституту сімейної медицини НМАПО імені П.Л. Шупика, завідувач кафедри сімейної медицини, президент Української асоціації сімейної медицини, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор Григорій Іванович Лисенко.

Г.І. Лисенко пройшов великий життєвий шлях від клінічного ординатора кафедри терапії № 1 Київського інституту удосконалення лікарів до директора Інституту сімейної медицини НМАПО імені П.Л. Шупика, присвятивши все своє життя розвит­ку медичної науки, вдосконаленню системи медичної післядипломної освіти України, вніс значний персональний вклад у розвиток та становлення вітчизняної сімейної медицини.

Г.І. Лисенко народився 2 липня 1947 р. у м. Переяслав-Хмельницькому Київської області. З відзнакою закінчив Київський медичний інститут ім. О.О. Богомольця у 1971 р. В період 1971–1973 рр. працював старшим лаборантом, у 1973–1974 рр. — клінічним ординатором, а у 1975–1985 рр. — асистентом кафедри терапії № 1 Київського інституту удосконалення лікарів. В 1977 р. Г.І. Лисенко захистив дисертаційну роботу на здобуття наукового звання кандидата медичних наук на тему «Сосудистая проницаемость и периферическое кровообращение у больных коллагеновыми болезнями», продовживши традиції школи свого вчителя, професора І.М. Ганджі, у вивченні системних ревматичних захворювань. У період 1985–1992 рр. Г.І. Лисенко — доцент кафедри терапії № 1 Київського державного інституту удосконалення лікарів. Після блискучого захисту в 1988 р. дисертації на звання доктора медичних наук на тему «Клеточно-молекулярные механизмы иммуносупрессии и пути патогенетической терапии», в 1992 р. став професором, а в 1993 р. — завідувачем кафедри терапії № 1 Київського державного інституту удосконалення лікарів, яку в грудні 1996 р. реорганізовано в кафедру сімейної медицини НМАПО імені П.Л. Шупика. Відтоді Г.І. Лисенко весь свій час присвячував розвитку нової для України спеціальності «Загальна практика — сімейна медицина».

У 1997 р. Г.І. Лисенко створив і став президентом Української асоціації сімейної медицини. За цей час під його керівниц­твом проведено 3 з’їзди сімейних лікарів України і 9 міжнародних науково-практичних конференцій з сімейної медицини за участю провідних спеціалістів Європи і США. За його сприяння та завдяки активній громадській діяльності спеціальність «Загальна практика — сімейна медицина» була затверджена в Україні як самостійна академічна спеціальність. У 2005 р. в НМАПО імені П.Л. Шупика створено факультет «Загальна практика — сімейна медицина», деканом якого він став. Наприкінці 2009 р. факультет реорганізовано в Інститут сімейної медицини НМАПО імені П.Л. Шупика, який об’єднав 13 кафедр академії для забезпечення якісної підготовки сімейних лікарів. Очолив Інститут сімейної медицини професор Г.І. Лисенко.

За значний персональний внесок у розвиток медичної науки Г.І. Лисенка в 2010 р. рішенням Державної акредитаційної комісії (ДАК) України призначено головою спеціалізованої вченої ради Д 26.613.06 із захисту докторських і кандидатських дисертацій зі спеціальностей 14.01.02 («Внутрішні хвороби»), 14.01.38 («Загальна практика — сімейна медицина») при НМАПО імені П.Л. Шупика, в якій відбувся захист перших в Україні наукових робіт з проблем сімейної медицини.

Наукову та педагогічну роботу Г.І. Лисенко поєднував з активною міжнародною громадською діяльністю. Він був членом Правління та дійсним членом Європейської і Всесвітньої асоціацій сімейної медицини (WONCA), брав активну участь у роботі Європейських та світових конференцій та конгресів з сімейної медицини, на яких виступав з доповідями, був учасником створення резолюцій та міжнародних рекомендацій для сімейних лікарів. Г.І. Лисенко був почесним членом Королівського коледжу лікарів загальної практики Шотландії, академіком Європейської академії природознавчих наук.

Крім того, Г.І. Лисенко був членом спеціалізованої вченої ради Д 26.616.01 із захисту докторських і кандидатських дисертацій з кардіології та ревматології при Національному науковому центрі «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» НАМН України. У період 1995–2002 рр. був заступником голови вченої ради МОЗ і АМН України, з 2000 по 2005 р. — членом Координаційної ради з впровадження сімейної медицини МОЗ України.

Г.І. Лисенко був засновником фахового науково-практичного журналу в Україні «Сімейна медицина» (1999 р.), який внесений до переліку видань ДАК України (з 2002 р.) і протягом багатьох років користується великою популярністю серед лікарів і науковців.

Г.І. Лисенко створив одну з найпотужніших наукових шкіл з сімейної медицини в Україні. Під його керівництвом захищено 9 кандидатських і 2 докторські дисертації. Він був автором понад 400 наукових праць, у тому числі 9 підручників, навчальних посібників і монографій з актуальних проблем терапії та сімейної медицини.

За значні наукові, педагогічні та організаційні досягнення Г.І. Лисенко в 2008 р. отримав звання заслуженого діяча науки і техніки України.

Ім’я і наукові досягнення Г.І. Лисенка широко відомі та цінуються в Україні та за межами нашої держави.

Г.І. Лисенко був високоосвіченою людиною, талановитим наставником та педагогом, який з багатьма своїми учнями і колегами плідно працював над розвитком вітчизняної терапії та сімейної медицини. Він був авторитетним, мудрим, висококваліфікованим педагогом і лікарем, доброзичливою і щирою людиною. Своєю невичерпною позитивною енергією і справжнім оптимізмом він заряджав усіх, хто його оточував, об’єднуючи зусилля наукових і громадських діячів та організацій для ефективного впровадження сімейної медицини в державі. Григорій Іванович завжди був мудрим і справедливим наставником для учнів; для рідних і близьких — дбайливим чоловіком, батьком, який виховав прекрасного сина та онуків.

Колектив НМАПО імені П.Л. Шупика, Інституту сімейної медицини, кафедри сімейної медицини та члени Української асоціації сімейної медицини з відчуттям глибокої скорботи сприйняли звістку про передчасну непоправну втрату, якої зазнала вітчизняна медицина, та висловлюють щирі співчуття дружині, сину, всій родині та близьким.

Видатний фахівець, відомий науковий діяч, професор Г.І. Лисенко назавжди залишиться в пам’яті близьких, друзів, колег, учнів, пацієнтів та просто знайомих як чуйна, мудра і порядна людина, високопрофесійний педагог та лікар від Бога.

Джерело: umj.com.ua
Розділи: Суспільство

21 червня

Інші дати
Народився Юрій Кондратюк
(1897, м.Полтава  - 1941 або 1942) – український вчений-винахідник, один із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Автор так званої «траси Кондратюка», якою літали на Місяць космічні кораблі «Аполлон».  
«Коли березневого світанку 1968 року я схвильовано слідкував на мисі Кеннеді за стартом ракети, що повинна була понести корабель „Аполлон-9“ у напрямку до Місяця, я думав про українця Юрія Кондратюка, котрий розрахував цю трасу, по якій повинні були летіти троє наших астронавтів». (Джон Хуболт, інженер НАСА, один з авторів проекту «Аполлон».)
Розгорнути
Народився Микола Закревський
(1805, м.Київ – 1871) - український історик, етнограф, художник, мовознавець і письменник. Автор фундаментальних праць «Нарис історії міста Києва», «Літопис і опис міста Києва».  
Розгорнути