chrome firefox opera safari iexplorer

З 1 листопада в Україні почав діяти новий спосіб оцінки майна

01 листопада 2013 о 09:09

1 листопада при проведенні операцій з рухомим та нерухомим майном громадяни повинні за новими правилами отримувати її оцінку в цілях оподаткування, йдеться у постанові Кабміну №231.

Ця оцінка знадобиться в угодах відчуження майна, що завіряються нотаріусами. Нові правила мали набути чинності ще 1 серпня, але у той день уряд надав тримісячне відтермінування оцінювачам для перенавчання, повідомляє ZIK.

На 31 липня дозвіл на проведення оцінки мали тільки 95 юридичних осіб та 161 фізична особа при загальній кількості оцінювачів, здатних надавати ці послуги, понад 10 тис. За останні три місяці кількість оцінювачів зросла. За даними Фонду державного майна (ФДМ), на 30 жовтня у держреєстрі було 1540 оцінювачів для цілей оподаткування, 347 суб’єктів оціночної діяльності та 644 їхні представництва. При цьому дані про керівників суб’єктів оціночної діяльності отримали 1086 осіб при поданих 1200 заявках.

«Всі, хто виявив бажання пройти навчання за напрямом «оцінка для цілей оподаткування», отримали таку можливість», – сказав голова ФДМ Олександр Рябченко.

Він спрогнозував, що вартість цих послуг становитиме 200 грн, а термін виконання – від трьох до семи днів, пише «Коммерсантъ-Украина».

Учасники ринку стверджують, що до проведення оцінки допущено не всі охочі компанії.

«За цифрами повинно бути 1086 суб’єктів оціночної діяльності, а їх тільки 347 – це ті, хто погодився підписати ліцензійні договори з підприємством об’єднання громадян «Український інститут якості оціночної діяльності» (УІЯОД). Він цьогоріч запатентував спосіб автоматизованої оцінки майна у цілях оподаткування. Цей ліцензійний договір у примусовому порядку змушують підписати всіх, хто хоче займатися оціночною діяльністю, а іншим ФДМ відмовив через непідписання ліцензійного договору», – розповіла голова Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців «Федерації роботодавців у сфері оцінки та землеустрою» Людмила Туровська.

За її словами, договір зобов’язує оцінювача сплачувати УІЯОД винагороду за використання інтелектуальної власності в розмірі частини вартості оцінки, що призведе до зростання цін для клієнтів (останнє має покривати собівартість послуги). До того ж оцінювач повинен укласти договір зі страховиком, на якого вкаже УІЯОД.

«Такого немає у жодній країні, щоб патентувався спосіб проведення оцінки. Є стандарти для всіх, за якими і діють оцінювачі», – зазначає член ради Українського товариства оцінювачів Людмила Симонова.

Учасники ринку стверджують, що 75% компаній, що отримали дозвіл на проведення оцінки, є новими гравцями.

«Ці люди не мають достатньо досвіду. Маємо ситуацію, коли досвідчених оцінювачів усунули, а невідомих людей – пускають», – обурена Людмила Симонова.

Проте питання можуть виникнути до всіх учасників ринку. Згідно зі ст. 15 закону про оцінку майна, свідоцтво оцінювача видається при річному стажуванні в оцінювача, що працює понад два роки. У зв’язку з тим, що особи отримали право на проведення оціночної діяльності і не пройшли це стажування, їхні висновки будуть недійсними, вважає Людмила Туровська.

За словами голови Асоціації фахівців оцінки Степана Максимова, Мін’юст роз’яснив, що при визначенні стажування необхідно спиратися на постанову Кабміну №231: стажування – складання чотирьох звітів під час навчання.

«Якщо постанову Кабміну не скасувати, то на ринок вийде армія недоучок. Незгідні з їхньою оцінкою будуть подавати до судів і вигравати їх», – впевнена пані Туровська.

Ризик скасування актів оцінки майна на підставі невідповідності оцінювача вимогам закону існує, вважає адвокат юрфірми Наталія Доценко-Білоус.

«Є сенс діяти згідно з роз’ясненням Мін’юсту, тому що не вперше у нас в законодавстві з’являються норми, які блокують певну діяльність. На жаль, в таких ситуаціях доводиться трактувати ситуацію не відповідно до букви закону. Потрібно розуміти, що це є підставою для оскарження результатів оцінки», – додала вона.

Розділи: Суспільство

17 червня

Інші дати
Віктор Некрасов
1911 –  український письменник. У 1960–70-ті рр. виступав на захист української культури, проти антисемітизму і переслідувань дисидентів Росії та України, підписав відомий лист 139 діячів науки і мистецтв України до керівництва СРСР з приводу арештів і політичних переслідувань інакодумців. 
Розгорнути
Народився Валентин Бичко
(1912, м.Харків  - 1994) - український поет, перекладач. Автор багатьох книг для дітей, а також  лібрето опер «Перекоп» і «Гайдамаки».
Є книг багато – радісних, печальних. Товстих, тонких, барвистих, наче жар. Але одна – книжкам усім начальник, І звуть її по-простому – Буквар. Із нього слів не вируба сокира, Це маленятам кращий в світі дар, І мова в нім – легка, співуча, щира, Дитячі душі гріє він – Буквар. (Валентин Бичко)
Розгорнути
Народився Володимир Ладижець
(1924, с. Харківці Хмельницької обл. - 1991) - український письменник, журналіст, видавець. Автор повістей, оповідань, романів, публіцистики, збірок віршів для дітей "Ластівки з Карпат", "Орлиний дім" та ін.
Розгорнути