Міжнародні ЗМІ дуже бурхливо відреагували на провал української євроінтеграції. Більшість з них звинувачує Україну в непослідовності, а Росію в тиску на суверенну країну. Водночас, російська преса у деякому сенсі висловлює радість з цього приводу та іронізує, пише ТСН.ua.
«Україна здивувала весь світ. За тиждень до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, яка готувалася більше року, вона раптом передумала підписувати документ. Навіть наречену, що втекла з-під вінця, можна якось зрозуміти чи виправдати, але той фортель, який викинули мужі української політики, не піддається ніякому розумному поясненню», — зазначає російське видання KM.RU.
Водночас, західна преса зазначає, що проводячи вкрай делікатну операцію, Брюссель зробив погані розрахунки.
В результаті «Росія за допомогою палиці зуміла наполягти на своєму, а Європа з її зів'ялою морквиною повинна відчувати сором до наступного разу».
Газета Le Temps вважає, що Україна так і не підпише асоціацію з ЄС на саміті, який має відбутися у Вільнюсі 28-29 листопада. Видання зазначає, що Росія так просто не віддасть Україну Європі. «Весь цей час Москва не припиняє тиснути на Київ і навіть прийняла ряд каральних заходів, щоб відбити у нього бажання зближуватися з Європою», — йдеться в статті.
Німецька Der Spiegel пише, що «Віктор Янукович так і не зміг наважитися відпустити на свободу свого давнього супротивника Юлію Тимошенко». Видання зазначає, що для Москви провал «закону Тимошенко» і підписання договору про асоціацію з ЄС є подвійною перемогою в боротьбі за Україну.
Загалом західні ЗМІ трохи шоковані провалом української євроінтеграції, але найбільшу провину за це покладають на тиск з боку Кремля. «Український уряд несподівано прогнувся перед Кремлем. Явно працює політика брутального тиску», — пише міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт у Twitter.
Його думку підтримує і авторитетне видання Time, зазначаючи, що у четвер Янукович вислизнув від двох короткострокових загроз. Тепер, на думку журналіста Time, Росія напевно пом'якшить санкції, а у Тимошенко буде менше шансів вплинути на результат президентських виборів.
Газета Известия іронізуючи пише, що Україна зараз робить вибір не між Сходом і Заходом, а між Росією і продовженням нейтральної «багатовекторної» політики останніх 22 років. «Мрія про європейського нареченого там (в Україні – ред.), безумовно, існує, але він холоднуватий, вимогливий і відмовляється прояснити наміри. А московський, можливо, брутальний і не дуже красивий, зате заміж кличе давно і наполегливо. Обіцяє бути щедрим і вміє заробляти», — пише видання.
Журналісти The Guardian були більш жорсткішими до України. Вони назвали вчорашні події провалом. Видання підкреслює, що лише за тиждень до саміту в ЄС, який ознаменується війною Брюсселя і Москви за майбутнє України, сам український парламент примудрився провалити цілих шість законопроектів, необхідних для інтеграції в ЄС. Також журналісти видання зауважують, що Україна – найбажаніша «здобич» для обох сторін. І ЄС і Росія хочуть отримати країну, щоб підсилити свої позиції. Україні ж потрібно вибирати сторону, з якою вона стане сильнішою.
Видання The New York Times з цього приводу написало, що внутрішня політика України багато в чому обумовлена відносинами з Росією, і багато хто вважає, що президент Янукович в першу чергу враховує вплив своїх рішень на перспективи переобрання в 2015 році.
Нагадаємо, що Україна офіційно призупинила підготовку до євроінтеграції. Кабінет Міністрів 21 листопада прийняв рішення про відтермінування угоди з ЄС.