chrome firefox opera safari iexplorer

ЄС оцінив відмову України від інтеграції у $26 млрд

20 грудня 2013 о 09:52

Україна могла отримати від Євросоюзу щонайменше 19 мільярдів євро ($26 мільярдів) кредитів і грантів у найближчі сім років, якби відповідно до очікувань підписала з блоком договір про торгівлю і співпрацю, свідчать внутрішні дані ЄС.

У листопаді Україна в останній момент відмовилася від підписання угоди про торгівлю з Брюсселем заради підтримки хороших відносин з Росією. Це спровокувало наймасовіші за дев'ять років після «помаранчевої революції» вуличні протести в 46-мільйонній країні.

Відчайдушно потребуючи грошей для покриття величезного дефіциту зовнішнього фінансування, Україна звернулася до Росії, чий президент Володимир Путін, вперше за роки переговорів, погодився знизити на третину вартість газу. Він також пообіцяв вкласти $15 мільярдів в несучі ризики суверенні облігації «братньої» України, охопленої економічною кризою та політичними виступами, які Путін називав «погромами» і пов'язував із втручанням Заходу.

ЄС ухилився від втручання у війну обіцянок з Росією за Україну, і єдина точна сума, про яку говорилося публічно, це кредит на 610 мільйонів євро, який Євросоюз був готовий запропонувати Києву, якщо та погодиться на умови кредитора, МВФ: непопулярні реформи в економіці.

Однак доступні для внутрішнього користування оцінки ЄС показують, що загальний обсяг кредитів і грантів блоку Україні в період між 2014 і 2020 роками склав би щонайменше 19 мільярдів євро, за умови підписання Києвом торгового договору з ЄС та досягнення угоди з МВФ.

Джерело в Євросоюзі повідомило, що це консервативна оцінка, яка жодного разу не була озвучена під час переговорів з українськими чиновниками.

«Ми ніколи не станемо щось робити напоказ або змагатися в наданні більшої кількості грошей, тому що суть нашої пропозиції не в грошах», — повідомило джерело.

Ця цифра близька до 20 мільярдів євро фінансової допомоги, про яку говорив минулого тижня прем'єр-міністр України Микола Азаров: він розглядав це як компенсацію витрат від договору з Євросоюзом. Однак блок сумнівається в названій Києвом сумі, необхідній для адаптації української економіки, що занурилась у рецесію, до нових умов торгівлі після договору з ЄС і на тлі санкцій, якими погрожує сусідці Росія.
ЄС був готовий дати рекомендації Україні щодо досягнення угоди з МВФ, якби країна підписала цей договір.

У разі виконання Україною всіх умов МВФ, ЄС погодився б на «прискорену виплату» першої порції економічної допомоги і був би готовий почати роботу над другою, повідомило джерело. ЄС також організував би конференцію за участю країн-донорів та представників приватного сектору для інвестування в економіку України.

Блок наголошує, що пропозиція про торговельну угоду з Україною залишається чинною. Її перший віце-прем'єр Сергій Арбузов заявив минулого тижня, що Київ готовий підписати документ, але офіційні особи ЄС не чекають жодних дій найближчим часом.

Європейський комісар з питань розширення Штефан Фюле повідомив Арбузову минулого тижня, що якщо Україна дасть чітке зобов'язання щодо підписання договору, ЄС розпочне роботу з Києвом з підготовки «дорожньої карти» для реалізації угоди. Проте пізніше Фюле написав у своєму твіттері в неділю, що ЄС припиняє переговори з Януковичем про євроінтеграцію, вказавши на розходження слів і справ президента на тлі застосування спецназом насильства проти протестувальників на Євромайдані.

Уряд України в четвер вніс до парламенту проект бюджету передвиборного року, що пророкує кінець рецесії завдяки допомозі Росії.

Розділи: Суспільство