chrome firefox opera safari iexplorer

Свободка, Карпатія і Миколайчик: маленькі пам’ятники Ужгорода

08 січня 2014 о 13:47

 

Ференц Ліст

 

В час, коли відкриття пам’ятників уже стає мейнстрімом, і вигадати щось нове практично неможливо, в Ужгороді вирішили підійти до цього з іншого боку. За останні 3 роки в місті відкрили низку пам’ятників архітектора Михайла Колодка, які є дуже маленькими – розміром з людську долоню. Так, здалеку їх не побачиш і навіть зблизька не одразу помітиш, але, тим не менш, вони вже встигли стати цікавими точками в маршрутах для прогулянок туристів та жителів міста. Сьогодні ми коротко розкажемо вам про кожен з них, і навіть розкриємо таємницю місцезнаходження цих пам’ятників.

 

1. Свободка

 

Свободка, Ужгород

 

Якщо в Нью-Йорку є знаменита статуя Свободи, то в Ужгороді є власна – найменша у світі – “Свободка“, як її лагідно називають мешканці. Пам’ятник було відкрито 27 липня 2010 року на перилах пішохідного мосту, що з’єднує два береги річки Уж. Цікаво, що міні-статуя має ще одну функцію: вночі, якщо придивитись, то можна помітити слабенький вогник всередині лампи: це “перший Ужгородський маяк”. Три роки тому на річці Уж пройшли жартівливі змагання “Ужгородської регати”, і саме для них Свободка стала маяком.

 

Але цим атракції маленької статуї не завершились: модельєр Анна Биковська та керівник Закарпатського туристично-інформаційного центру Олександр Коваль вирішили одягати Свободку у різноманітні костюми, присвячені цікавим святам впродовж року. Свободка встигла приміряти і плаття нареченої, і костюм морячки, і українське національне вбрання.

 

Свободка

 

Свободка

 

2. Вояк Швейк

 

Вояк Швейк

 

Минулої весни своє місце на набережній Ужгорода отримав і бравий вояк Швейк, який відомий багатьом поціновувачам гумору Ярослава Гашека у всьому світі. Місце на перилах було обране не випадково: саме там вони пробиті кулями воєнного часу. Маленький Швейк тримає в руках кнедлика і, притримуючи шапку, дивиться вздовж річки.

 

Вояк Швейк

 

3. Вузол Кротона

 

Вузол Кротона

 

Зовсім неподалік від маленького Швейка можна побачити дивну річ: зав’язані у вузол перила набережної. Той, хто проходить поруч, дивується: хто і як міг таке зробити з міцною залізною трубою? За словами архітектора, це – “вузлик на пам’ять”, адже саме тут поставлять наступний міні-пам’ятник, який буде присвячений силачу Кротону. 1928 року цей закарпатець, справжнє імя якого Іван Фірцак, був визнаний найсильнішою людиною планети, і саме про нього цього року виходить повнометражний український фільм “Іван Сила”.

 

Кротон брав участь у боях у Празі та Лондоні, руками забивав цвяхи у дерево, а на його грудях трощили дошки за допомогою молота. На жаль, радянська доба замовчала досягнення цього спортсмена, тож зараз – чудовий час, аби згадати про своїх земляків, хай навіть і за допомогою такого маленького вузлика та скульптури.

 

4. Ференц Ліст

 

Ференц Ліст

 

Маленький пам’ятник Ференцу Лісту, який відкрили в травні 2012 року біля ужгородської Філармонії, пережив чи не найбільше пригод серед усіх сьогоднішніх учасників статті. Влітку, після сильної грози, гілка каштану впала на перила, розламавши їх на кілька частин: і та частина, на якій “сидів” угорський композитор, загадково зникла. Втім, незабаром скульптура була знайдена. На цьому нещастя не закінчились: у грудні невідомі пофарбували шматок труби у жовтий колір, а в перші дні 2013 року Ліста знову вкрали. За кілька днів комунальники знайшли скульптуру на березі річки і встановили її на місце.

 

Ференц Ліст

 

5. Миколайчик

 

Миколайчик

 

Скульптура маленького Миколайчика стала першою серед подібних собі, і була відкрита на перилах центральної площі Ужгорода ще в 2010 році. Пам’ятник неодноразово ставав учасником різноманітних акцій, присвячених до дня Святого Миколая 19 грудня, та благодійних аукціонів для дітей. Втім, навіть цю точку не оминули пригоди: в листопаді 2012 року на пішохідну площу заїхав водій, який не впорався з керуванням і врізався у перила саме в тому місці, де розташований Миколайчик. Схоже, саме завдяки йому машина не впала у річку.

 

6. Пам’ятник художнику Глюку

 

Пам'ятник Глюку

 

Гаврило Глюк – відомий закарпатський художник, тож не дивно, що саме його постать архітектор Колодко обрав для своєї нової скульптури, яку було відкрито минулої осені. Художник зображений у своєму авто ГАЗ-67, на якому він їздив у гори малювати картини. Він, начебто, ще у місті, але думками вже далеко від Ужгорода – там, де живуть і працюють герої його картин.

 

7. Карпатія

 

Карпатія

 

Великою несподіванкою для Inspired стало те, що саме сьогодні було відкрито ще один маленький пам’ятник з цієї серії – коли ми готували цей матеріал, то ще не знали про нього. Поруч з Миколайчиком, на площі Театральній, тепер розташовано міні-скульптуру корабля Carpathia. Це єдиний корабель, що відгукнувся на сигнал SOS Титаніка та першим підібрав пасажирів лайнера з рятувальних човнів. Пам’ятник також має невеличкий секрет: всередині нього можна помістити свічку, запаливши вогні якої, буде видно світіння ілюмінаторів маленького пароплаву.

 

Карпатія

 

Карпатія

 

список на Foursquare

 

ФотоМаріан Логойда, Олександр Маріаш, Юрій Ломакін, Олександр Попович.

Джерело: Inspired
Розділи: Новини культури

29 березня

Інші дати
Марія Вольвач
1841 – українська поетеса, письменниця, громадсько-культурна діячка.
Розгорнути
Народилася Марійка Підгірянка
1891 – Марійка Підгірянка (Марія Ленерт-Домбровська) – українська поетеса, педагог. Авторка збірки поезій «Відгуки душі», поеми «Мати-страдниця», книжок для дітей «Вертеп», «Святий Миколай на Підкарпатській Русі», «Малий Василько», «Кравчиня Маруся», «Юркова мандрівка», «Зайчик і Лисичка», байок, казок, пісень, загадок.
«Спіть, діточки, спіть, Віченька стуліть ! Дрібен дощик стукотить, Вікнам казку гомонить… Дрібен дощик пада там, А тут тихо, тепло нам. При матусі рідненькій, У світличці чистенькій. Спіть, діточки, спіть. Віченька стуліть» (Марійка Підгірянка)
Розгорнути