chrome firefox opera safari iexplorer

Що чекає гривню на цьому тижні і чи довго їй зазнавати девальвації

09 вересня 2014 о 12:15

У вівторок, 9 вересня, на міжбанківському валютному ринку України торги доларом США, за інформацією ІнтерБізнесКонсалтинг, відкрилися підвищенням котирувань до 12,9000/12,9900. Напередодні, в понеділок 8 вересня, котирування гривні щодо долара на міжбанку на закритті торгів знизилися до 13,10/13,36 проти 12,7000/12,9500 на відкритті, передає УНІАН. Експерти пов’язують ослаблення гривні головним чином зі збройним конфліктом на сході, який не вщухає й після домовленості про перемир’я, і дають прогноз щодо подальшої долі нацвалюти.

В понеділок Національний банк вперше після тривалої перерви вийшов на міжбанківський ринок не з інтервенцією, а з аукціоном. Однак, зауважують банкіри, аукціоном він був лише за назвою, а по суті – все тією ж інтервенцією, оскільки банкам заздалегідь був доведений курсовий коридор, у якому буде торгуватися долар. Можливо, за цією ринковою бутафорією Нацбанк хотів приховати від МВФ адміністративні методи впливу на курс, пише ЛІГАБізнесІнформ.

«Не виключено, що за терміном «аукціон» ховається бажання регулятора закамуфлювати чергову інтервенцію, створивши видимість ринкового механізму регулювання курсу. Сам термін «задоволення заявок» описує процедуру інтервенції, а не аукціону», – аргументує перший заступник глави правління банку «Контракт» Павло Крапивін.

На користь цієї версії говорить і той факт, що НБУ просто не допустив до торгів банки з найбільшими за обсягом клієнтськими заявками на купівлю валюти. Це спровокувало б додатковий тиск на гривню. «Під надуманими, волюнтаристськими приводами цілий ряд великих іноземних банків просто-на-просто не пустили на аукціон. Привід – нібито, несвоєчасне резервування гривні під покупку валюти. Але це не так», – розповідає скарбник великого банку, що побажав залишитися неназваним.

Швидше за все, банки, не допущені до аукціону, щоб задовольнити заявки клієнтів, пішли скуповувати валюту у своїх колег на ринку, чим і спровокували тиск на курс гривні. При цьому пропозиція валюти на ринку залишається мінімальною – за день було продано всього $320 млн 410 тис.

Не виключено, що на першому аукціоні експеримент Нацбанку і закінчиться. Кажуть, що рішення про його проведення не сподобалося главі НБУ і приймалося без її участі – в той момент Валерія Гонтарєва якраз була в лікарні. «Насправді сенсу в таких аукціонах немає, тому що на аукціонах має бути цінова конкуренція між учасниками ринку, а не заздалегідь сформовані заявки за ціною покупки валюти. В нашому випадку ще до початку аукціону банкам озвучили курсовий діапазон торгів по гривні – 12,4 – 12,9 за долар. А це, по суті, інтервенція, а не аукціон», – розповідає банкір.

За словами співрозмовника, кардинально ситуація на валютному ринку не змінюється – пропозиція валюти залишається незначною, а охочих купити багато, що штовхає курс угору. Серед фундаментальних причин, які продовжують чинити тиск на гривню, учасники ринку відзначають військовий конфлікт на сході країни і поглиблення проблем в економіці. При цьому не важливо, про що домовляється регулятор з учасниками ринку. Як не дивно, зазначає Павло Крапивін, долар продовжує зміцнюватися навіть на тлі помітного останній тиждень дефіциту гривні.

Повільна девальвація продовжиться

Другий транш кредиту МВФ, на який було стільки надій, практично не вплинув на валютний ринок, залишивши гривню без такої необхідної зараз підтримки. Щоправда, підкріплений $400 млн від МВФ Нацбанк, можна очікувати, буде більш твердим у своїй рішучості зміцнювати вітчизняну валюту, зазначає ЛІГА.Фінанси.

На руку гривні зіграє отримання Києвом у понеділок $500 млн від Світового банку, призначених для Фонду гарантування вкладів.

Чого чекати від гривні, розповідають експерти.

Олександр Писарук, перший замглави НБУ:

Курсова динаміка значною мірою буде залежати від розвитку ситуації навколо збройного конфлікту на сході країни. У зв’язку з цим важко давати довгострокові прогнози. За нашими оцінками, курс буде перебувати в нинішньому діапазоні 12,4-12,9 грн/дол. протягом найближчих декількох тижнів.

Вадим Бардась, інвестаналітик:

Національному банку вдалося стабілізувати курс гривні, проте лише на деякий період, чого і слід було очікувати з огляду на використання регулятором адміністративних заходів. Ще минулої середи вартість американської валюти за результатами торгів на міжбанківському валютному ринку склала 12,4-12,7 грн/дол. Однак геополітичні амбіції Росії та відсутність дієвої підтримки України з боку світової спільноти не дозволили закріпитися гривні на даних позиціях, погіршуючи очікування учасників ринку. І вже в п’ятницю міжбанк закрився на рівні 13,0 / 13,3 грн/дол.

Другий транш МВФ сильно не вплинув на позиції долара в Україні. Тому короткострокове зміцнення гривні змінилося її девальвацією, яка при затягуванні конфлікту на сході країни може мати довгостроковий характер. Крім того, на міжнародному валютному ринку триває зміцнення долара на тлі успіхів американської економіки і згортання програми кількісного пом’якшення ФРС США.

На цьому тижні гривня продовжить перебувати під тиском. В результаті вартість долара буде коливатися в межах 12,9-13,5 грн/дол. Разом з тим, підвищений попит на долар будуть дещо стримувати аукціони НБУ з продажу валюти комерційним банкам. З огляду на це, ризик чергового різкого обвалу гривні зменшився, проте повільна девальвація продовжиться.

Марія Сальникова, експерт Forex Club в Україні:

На майбутньому тижні можна очікувати поступової стабілізації курсу гривні. Не виключено, що діапазон торгів на міжбанківському ринку збережеться широким. Проте позитивні складові будуть утримувати національну валюту від падіння до рівнів позаминулого тижня, де максимальна позначка на міжбанку перевищувала 14 грн/дол. Зокрема, підтримку надаватиме фінансовий транш з боку МВФ, що виключає необхідність задіювати ЗВР країни на погашення раніше взятих боргових зобов’язань.

Окремо варто виділити останню заяву від рейтингового агентства Fitch про підтвердження національних довгострокових рейтингів семи українських банків в іноземній власності на рівні AAA, а державних Ощадбанку та Укрексімбанку – на рівні AA- (ukr), тоді як для Альфа-Банку (Київ) такий рейтинг був підвищений з BBB- (ukr) до AA + (ukr). Безумовно, зовнішня підтримка України навіть у вигляді підтверджених рейтингів стабільності буде помірно-оптимістичним сигналом для валютного ринку.

Напруженість у східній частині країни не виключаємо з факторів ризику для гривні. Середній курс продажу готівкового і безготівкового долара на цьому тижні може знаходитися в діапазоні 12,5- 13,5 грн.

Олександр Печерицин, провідний економіст блоку фінансових ринків Credit Agricole:

Природно, ситуація на валютному ринку буде значною мірою залежати від дотримання сторонами (в основному, терористами) умов угоди, підписаної в Мінську. Якщо припустити, що геополітична ситуація не погіршиться, можна чекати стабілізації курсу в неофіційному коридорі 12,50-13,00 грн/дол. Причому будь-які спекулятивні спроби розгойдати курс будуть припинятися адміністративними інструментами НБУ.

Владислав Антонов, аналітик «Альпарі»:

Динаміка курсу гривні на поточному тижні буде визначатися політичними чинниками. В української валюти є два стримуючих фактори від подальшого ослаблення. По-перше, тижнем раніше Нацбанк провів нараду з 40 найбільшими українськими банками і домовився з банкірами утримувати обмінний курс на рівні 12,4-12,9 грн/дол. протягом декількох тижнів.

Другий фактор, який може знизити тиск на національну валюту, це виконання домовленостей, досягнутих у Мінську. Результати переговорів передбачають деескалацію конфлікту на Донбасі. Отже, коливання курсу української національної валюти найближчим часом можуть значно знизитись, а гривня може закріпитися в районі 13 грн/дол.

Стрибок долара хвилює українців дуже

УНІАН поцікавився у своїх читачів у соцмережах, який з можливих невійськових, економічно-побутових наслідків подальшого загострення подій на сході України хвилює їх особисто, інформує еizvestia.com.

Опитування групи УНІАН ВКонтакте показало, що найбільше людей турбує зростання курсу євро та долара. Серед побутових проблем, викликаних війною, ця проблема хвилює 32% опитаних. На другому місці (26% голосів) знаходиться заморожування гривневих зарплат, пенсій та інших соціальних виплат. Імовірні віялові відключення електроенергії хвилюють 15% опитаних.

Приблизно стільки ж (14%) отримав наплив біженців із зони бойових дій. Можливість перебоїв роботи центрального опалення хвилює лише 7% опитаних читачів. Ймовірна необхідність іти у відпустку за свій рахунок і відсутність центрального гарячого водопостачання схвилювали тільки 4 і 3 відсотки опитаних, відповідно.

В соцмережі «Одноклассники» результат виявився дещо іншим. 46% опитаних в «Одноклассниках» стурбовані загрозою заморожування соціальних виплат і зарплат. Ще 22% опитаних хвилюють імовірні віялові відключення електроенергії. На третьому місці (18% голосів) знаходиться стрибок долара і євро. Неоплачувані відпустки хвилюють лише 4% опитаних. Перебої в гарячому водопостачанні та з опаленням не стурбували жодного з опитаних в «Одноклассниках». В опитуваннях взяли участь 1900 чоловік.

АТО закінчиться через рік?

Аналітики банку Morgan Stanley прогнозують, що воєнний конфлікт в Україні закінчиться через рік – у другій половині 2015 року. Про це пише «Слон», передає LB.ua.

На думку авторів прогнозу, до цього часу Україна зіткнеться зі значним дефіцитом газу, а Росія – з дефіцитом доларів, незважаючи на відносно високі ціни на нафту.

Тому продовжувати війну й обмін санкціями після 2015 року країнам буде вкрай невигідно.

Нагадаємо, що антитерористична операція в Україні триває із середини квітня, а конфлікт, з урахуванням анексії Криму, – з кінця зими.

17 квітня

Інші дати
Григорій Давиденко
1921 – льотчик, учасник Другої світової війни, Герой Радянського Союзу. Здійснив 215 бойових вильотів, провів 13 повітряних боїв.
Розгорнути
Народився Микита Хрущов
(1894, с. Калинівка, Росія - 1971) – радянський державний діяч, керівник Комуністичної партії УРСР (1938 – 1947), перший секретар КПРС (1953—1964).
Цвіте терен, цвіте терен, А цвіт опадає. Хто в любові не знається - Той горя не знає. (Українська народна пісня)
Розгорнути