chrome firefox opera safari iexplorer

Домашні екологи. Кімнатні рослини рятують дім

31 жовтня 2014 о 18:00

За допомогою кімнатних рослин можна творити дива. Наприклад, цілеспрямовано змінювати мікроклімат квартири і покращувати самопочуття її мешканців.

Космічні та домашні рослини

Великою помилкою є вважати, що горщичок із квіткою – це лише маленька риса інтер’єру. Звичайно, рослини – це окраса оселі, але тільки декоративною роллю вони не обмежуються. Унікальність кімнатних рослин у тому, що це єдині живі створіння, які можуть поставляти кисень, регулювати вологість повітря, та навіть усмоктувати шкідливі повітряні домішки. Як саме працюють ці великі маленькі зелені екологи – розберемо в деталях.

Співробітники Американського агентства з аеронавтики і космічних досліджень (НАСА) з’ясували, що хлорофітум, плющ, хризантема і алое є високоефективними очисниками повітря. А спеціалісти Криворізького педагогічного інституту, проаналізувавши безліч наукової літератури, систематизували, яку саме користь приносять ті чи інші рослини в приміщенні.
Так, цитрусові, розмарин, мирт, хлорофітум очищують повітря від мікробів. Важкі метали, які теж є в наших квартирах, поглинають аспарагуси.

Немає потреби говорити про те, як погано почувається людина в задушливому приміщенні. Для її здоров’я потрібно, щоб у повітрі було достатньо від’ємних іонів, кількість яких, до речі, швидко зменшується, коли в кімнаті працює телевізор або комп’ютер. Виявляється, є кімнатні рослини, які виділяють такі само іони, тим самим освіжаючи повітря – це хвойні бонсаї (кипарис, туя, кріптомерія).

Ще одна рослина-захисник від токсинів – декоративний плющ. Англійці недаремно укутують ним свої оселі, тим самим створюючи власний мікроклімат на присадибній ділянці – здоровий та чистий від шкідливих речовин.

Згадаймо дитинство. Що цвіло у бабусі на підвіконні? Найчастіше – герань. Не просто так. Герань – чудовий «освіжувач» повітря, вона дезінфікує і дезодорує його.

Кущик кімнатної троянди, особливо, коли в тій же кімнаті зростають базилік, острогін (естрагон) і м’ята чи меліса, здатен забезпечити майже цілюще повітря. А все тому, що ці рослини виділяють фітонциди – надзвичайно корисні для здоров’я сполуки.
Взагалі, корисних кімнатних рослин безліч, тож не будемо банально їх перераховувати. Краще «пройдемося» по кімнатам, та поміркуємо: що і де найкраще буде до місця.

По своїх кімнатах...

На жаль, на кухні кімнатні рослини побачиш нечасто. Чомусь побутує стійка думка, що в кухонних умовах рослини гинуть. Зовсім ні. Навпаки, підвищена вологість та надлишок вуглецю для деяких видів – найкращі умови. А вже для людини рослини у таких складних з екологічної точки зору приміщеннях, як кухня – справжня знахідка.

І перше зауваження – саме через те, що повітря на кухні, так би мовити, бажає бути кращим, вирощувати тут кімнатну городину не рекомендується. Ліпше посадити рослини, які поглинуть токсини, то й же плющ, герань, традесканцію. А також рослини, які здатні освіжити повітря: азалії, бегонії, фіалки, цикламен, гіацинти. Усі вони будуть чудово почуватися на кухонному підвіконні. Ну а «королем» кухні фахівці вважають хлорофітум.

У спальні зазвичай, ми ставимо красиві, довгоквітнучі рослини. І правильно. Спальня – це місце, де приємно відпочити від метушні цивілізації. Але не багато людей знає, що кімнатний лавр вважається чудовим засобом від безсоння. А його здатність очищати повітря зробила рослину популярною серед прихильників здорового способу життя. Ще один засіб від безсоння – горшкові рослини розмарин і лаванда. На жаль, вони мають короткий життєвий цикл та й і догляд за квітами цієї групи досить непростий.

Освіжувачі повітря вам не знадобляться, якщо ви посадите у себе в спальні котрусь із цих рослинок: лимон, мандарин, цитрон, кумкват, деревця грейпфрута або апельсина. Якщо ж ви чи ваша дитина часто хворієте на застуду, то у спальні можна розмістити й домашній город. Зелена цибуля та часник, а також пряні листові овочі виділяють у повітря фітонциди.
У вітальні, де батарей центрального опалення найбільше, повітря часто буває пересушеним. Щоб запобігти цій проблемі, можна купити зволожувач повітря. Рослинний аналог цього пристрою – такі великі рослини, як фікус і гібіскус – вони добре зволожують повітря.
Ну і завершимо на дитячій кімнаті. Тут фахівці радять висаджувати рослини, здатні активно знешкоджувати найрізноманітнішу мікрофлору. Це майже біблейська рослина мірт, а також цитрусові, аспідістра та хлорофітум.

...та на своїх місцях

Як розмістити «зеленого друга» у своїй оселі – теж не останнє питання. Умови вирощування для кожного виду особливі, тож про них ми говорити не будемо. А от кілька основних тез.
Так, однією з найпримхливіших рослин любителі-квітникарі вважають просту кімнатну фіалку. Ледь порушив режим – і все: квітка на очах гине. А от той же фікус чи традесканція – досить непримхливі створіння. Отже, найголовніше – це пристосуватися до потреб рослини і вивчити літературу. Адже те, що є благом для однієї квітки – згубне для іншої.

На перший погляд дрібниця, але є люди, які цього не розуміють. Таким чином, з першої поради логічно випливає і друга – починайте озеленення з невеликої кількості видів. Інакше замість квітучого домашнього саду ризикуєте отримати рукотворну пустелю в горщиках.
Ще одне універсальне правило: краще розташуйте рослину трохи далі від вікна, ніж просто над батареєю. Тому що сухе і гаряче повітря від батареї – це смерть. Рідко яка рослина здатна витримати таку наругу, навіть діти пустелі – кактуси. Тобто, якщо підвіконня широке, а батарея глибоко втоплена в стіну, швидше за все, рослини почуватимуться добре. А от якщо гаряче та сухе тепло буде торкатися квітів – ні. Тож треба дивитися по ситуації на конкретному підвіконні та робити висновки.

28 січня

Інші дати
Семен Брауде
(28 січня 1911, Полтава — 30 червня 2003, Харків) — український радіофізик і радіоастроном. Академік АН УРСР (з 1958), доктор технічних наук, професор. Засновник радіоокеанографії та декаметрової радіоастрономії.
Розгорнути
Народився Володимир Високович
(1854, м. Гайсин Вінницька область - 1912), паталогоанатом, бактеріолог та епідеміолог. Вважається основоположником харківської школи бактеріологів.
Розгорнути
Народився Василь Масютин
(1884, м. Рига, Латвія - 1955) - український художник, скульптор, майстер гравюри, представник символізму. Автор гравюр "В Буковині", "Маніфестація" та ін. Оформлення літературних творів Гоголя, Блока тощо. Пам"ятник Глінці у Берліні.
Розгорнути
Народився Юлій Мейтус
(1903, м. Єлисаветград, нині м. Кіровоград, - 1997) - український композитор єврейського походження. Автор 17 опер ("Гайдамаки", "Украдене щастя", "Ярослав Мудрий" та ін.), близько 300 романсів на слова Лесі Українки, Івана Франка, Тараса Шевченка, Андрія Малишка, Павла Тичини та ін.
Розгорнути