chrome firefox opera safari iexplorer

У facebook закликають скинутися на укріплення даху Поморянського замку на Львівщині

27 січня 2015 о 11:39

У соціальних мережах з’явився заклик до небайдужих зібрати гроші на те, щоб укріпити дах замку в Поморянах, що неподалік від Золочіва.

“Першопочатково — потрібно 7 000 грн, для того, щоб «зловити» дах. Часу дуже мало, точніше навіть — його немає. Кожне випадання снігу, будь-які пориви вітру можуть завалити дах у лівому крилі, який по суті — висить в повітрі... Падіння даху може привести до руйнування всього корпусу.
 Я от пишу це, і насправді не знаю, чи дах ще не впав... Маю надію дочекається нашої з вами допомоги”, — написала на своїй сторінці у Facebook Галина Грохольська.

ZAXID.NET попросив Галину розповісти, звідки в неї з’явилася ініціатива врятувати замок.

“Я просто поїхала подивитися замок у Поморянах, про який багато чула. На мене його стан справив шокуюче враження. Я спробувала знайти когось, хто би ним займався. Проте виявилося, що жодних благодійних фондів не існує. Тож довелося діяти через соціальні мережі. На мою ініціативу відгукнулося декілька знайомих. Ми знайшли реставраторів, які визначили нагальні потреби. В першу чергу потрібно підперти дах, бо він може просто не пережити зиму.”

Поморянський замок

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>


Поморянський замок

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>


Поморянський замок

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>


Поморянський замок

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>


Поморянський замок

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>

Галина Грохольська наголошує, що просто вирішила спробувати своїми силами та силами громади врятувати унікальну пам’ятку архітектури.

“Але проблема в тому, що мало мати лише бажання”, — говорить Галина Грохольська, — Потрібно усе робити згідно із законодавством. Тобто потрібно насамперед виготовити документацію, а вона коштує дуже дорого”.

Замок у Поморянах є пам’яткою архітектури національного значення. Тож, відповідно, знаходиться під захистом держави. Тому за роз’ясненнями ZAXID.NET звернувся до відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської облдержадміністрації.

“Проектну документацію виготовляють спеціалізовані інститути. Це надзвичайно великий обсяг робіт, який не можливо робити на доброчинних засадах”, — наголосив заступник начальника відділу Роман Онишко. Також він розповів, що після того, як у 80-х роках із замку виселилося ПТУ, замок стоїть порожнім, бажаючих господарювати у ньому немає.

“Ситуація з замком складна, він потребує величезного обсягу робіт. Насамперед необхідно ліквідувати аварійний стан. А вже потім провести реставрацію та пристосуваня будівель”, — вважає Роман Онишко.

Причиною катастрофічного стану замку він назвав брак коштів: “Замок вимагає величезних коштів. У нас, на жаль, існує черга із пам’яток, на які ми маємо вже розроблену документацію. Але коштів на їх реставрацію немає”.

Поморянський замок

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>

Тож активістам і надалі доведеться балансувати у складній ситуації, коли статус пам’ятки абсолютно справедливо вимагає дотримання пам’яткоохоронного законодавства, проте грошей на відновлення унікальної пам’ятки у держави немає.

“Розумію, що всім зараз важко, знаю, що ціни на все ростуть і багато хто скаже, що рятування цього чудового замку — не на часі. 
Але я все одно буду просити вас переглянути ваші сімейні бюджети і пошукати в них ту суму, навіть незначну, яку ви можете вкласти в спасіння Поморянського замку”, — пише Галина Грохольська, — Уявіть його відреставрованим і величним. Навколо цвітуть троянди, лабіринти з акуратно підстрижених кущиків. Ви показуєте це своїм дітям або внукам і кажете — «Колись, у 2015 — цей замок був більше схожий на руїну, але ми його врятували!»

Поморянський замок

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>

Перша згадка про Поморянський замок належить до 1497 року. Він побудований на невисокім пагорбі, колись омивався з трьох боків ставами, мочарами та водами Золотої Липи і Махнівки. Замок був добре укріплений, тоді ж зводиться нова порохівня, робиться великий запас зброї і гармат. Завдяки розумному розташуванню замок неодноразово витримав затяжні облоги турків і татар.

У 1672 р., коли Золочівський замок зруйнували яничари, поморянська твердиня вистояла перед численними військами. Під час другого походу турків на Львів в 1675 р. залога замку, не маючи достатньої сили для оборони, покинувши таємним ходом фортецю, вийшла до лісу і заховалась у Свірзькому замку. Залишений напризволяще замок цілком спустошили, однак невдовзі його відбудували коштом тодішнього власника — короля Яна ІІІ Собєского.

Останні власники поморянського замку – Потоцькі. Вони володіли твердинею з 1876 по 1939 роки. Цікаво, що власник замку Юрій Потоцький завдяки своїм зв’язкам з Юзефом Пілсудським у 1930 році врятував українське населення Поморян від так званої «пацифікації» з боку польського уряду.

Влітку 1941 року в замку розташовувалась Підстаршинська школа ОУНР. Після Другої світової в замкових будівлях розміщувався спочатку райком компартії, потім – райвиконком, а згодом – ПТУ. Хоча у 1978 році і була проведена реставрація замку, з 80-х років замок стоїть пусткою, перебуває в аварійному стані та руйнується на очах.

Збереглися два двоповерхові крила, східне із круглою вежею та південне з галереєю. Найстаріше — східне крило з круглою вежею. Далі південний корпус, що має відкриту галерею з боку двору, добудовану в XVIII–XIX ст.

Поморянський замок

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>


Фото з Facebook, група

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>


Поморянський замок

Фото з Facebook, група <Порятунок замку в Поморянах>

Покрівля замку сильно пошкоджена. Штукатурка зовні частково збереглася, у стінах тріщини і вивали.

Влітку 2008 року стик двох крил замку впав, розбирається кам'яна огорожа. У замку у вересні 2011 році впала стіна, а через 2 тижні місцеві мешканці розікрали її цеглу. Про це повідомив Борис Возницький — тодішній директор Львівської національної галереї мистецтв.

Тоді ж йшлося про те, що замок може перейти у концесію на 49 років. Проте цього не сталося. Унікальна пам’ятка стоїть без господаря, без допомоги та без надії на покращення у найближчий час. Проте, можливо, громадські ініціативи, які за останній рік набули в нашій країні нечуваного розмаху, зможуть врятувати і майбутнє унікальної пам’ятки.

25 липня

Інші дати
Аркадій Сорока
1921 – народний художник України. Працював у жанрах натюрморту, пейзажу, портрета. Автор батальних діорам, жанрових та історичних картин.
Розгорнути
Народився Юліан Кулаковський
(1855, Литва – 1919) – історик, археолог, Фахівець з історії Північного Причорномор'я, Візантії, Стародавнього Риму. Проводив археологічні дослідження античних пам»яток півдня України (Ольвія, Пантікапей). Автор 3-томника «Історія Візантії».
І тільки Рим один до Риму міг рівнятись, І Риму одного міг тільки Рим жахатись. Було бо писано у книзі судьбовій, Щоб скрізь підносив він тріумфу горді брами, Законом для землі поставив присуд свій, А серця мужністю зрівнявся з небесами! (Микола Зеров)
Розгорнути