chrome firefox opera safari iexplorer

У Карпатах смереки всихають гектарами

17 липня 2015 о 12:00

У Карпатах всихають смереки. Епідемія розпочалась 15 років тому, у 2000 році, і за цей час охопила величезні території. Якщо, за офіційними даними, у 2011 році на Львівщині всихало 22 тис. га лісу, то зараз уже 30 тис. га, пише Надія Сапіга для ІА ZIK. 

Екологи і лісівники б’ють на сполох, адже це може призвести до непоправного, повідомляє ZIK.

На Львівщині пошесть спіткала дерева переважно у Сколівському, Турківському і Боринському лісгоспах, повідомив член-кореспондент Лісівничої академії наук, кандидат сільськогосподарських наук, лісівник Віталій Майборода.

Усе почалось з гори Маківка. Далі ця проблема поширилась на Славське, Рожанку, а звідти перекинулась на Закарпаття та Івано-Франківську область, додав директор Інституту екології Карпат Микола Козловський.

«Проблема не вирішується, отже екологічна біда поширюватиметься», – наголосив він.

Основною причиною всихання смерек у Карпатах є коренева губка. Дерева навіть доводиться вирубувати, щоб паразит не перебирався на інші насадження.

«Коренева губка – це гриб, який поселяється на кореневих частинах смереки. Відповідно дерево стає слабке, напівхворе, а далі трухлявіє. Від найменших поривів вітру воно падає», – розповіла кандидат біологічних наук Дзвінка Калинець-Мамчур і додала, що смереки, які були насаджені людьми після Першої світової війни, є більш чутливими до паразитів. Саме вони зараз і помирають.

Однак коренева губка – не єдина причина всихання смерек.

«Є таке поняття у лісівництві як корінні і похідні деревостани. Корінні ростуть у своїй природній зоні. Для смереки найбільш оптимальний пояс – понад тисячу метрів. Це типовий смерековий пояс Українських Карпат.Всі насадження нижче цього рівня ми вважаємо похідними деревостанами, які посаджені на місці, де колись були, до прикладу, ялицево-букові, буково-ялицеві, дубово-ялицеві ліси. Там смереку посадила людина. Її садили нижче, бо у тих умовах це дерево росте дуже добре і швидко», – розповів доцент кафедри лісівництва Національного лісотехнічного університету України Володимир Крамарець і додав, що за 50-60 років висаджені там смереки набувають такого вигляду, що їх можна реалізовувати і на дошку, і на брус.

Та на малій висоті смереки більш вразливі.

«Враховуючи, що смерека знаходиться на нижчих висотах, то вона росте дуже швидко, але формується пориста деревина. Крім того, в нижчих висотних рівнях її уражають кореневі гнилі. Крім кореневої губки, є кілька видів опеньків, які теж можуть пошкоджувати кореневу систему. До них додається невеличкий жук-короїд (короїд-типограф), який чує найменше ослаблення смереки», – розповів Володимир Крамарець.

Коренева губка може розвиватися на смереці кілька десятків років, поступово її ослаблюючи, доводячи до такого стану, коли дерево або валить вітер, або всихається його коріння. За словами Володимира Крамарця, опеньок швидше вбиває смереку, бо через нього з’являється зовнішня гниль.

Однак, підкреслив фахівець, основне, що допомагає паразитам нищити дерево – це високі температури повітря.

«Будь-яке пересихання шару ґрунту, де розташоване коріння смереки, призводить до ослаблення. Якщо дерево ослаблене, на нього нападають кореневі гнилі, а потім стовбурові шкідники», – пояснив Володимир Крамарець.

Тому першопричиною всихання стало те, що смереки посадили не у тих природних умовах, де вони зазвичай ростуть, наголосив Микола Козловський.

«Під час ведення лісового господарства ніхто не міг передбачити, що коли садити смереку не на тому місці, то дійде до масового всихання. Саме тому потрібно робити комплексні заходи на рівні держави, щоб вирішити цю проблему», – заявив він.

«Якщо підійти з господарської точки зору, то ці дерева просто треба вирубати і на їх місці сформувати нормальні лісові екосистеми, – додав він. – Але тут є ряд перепон. Зокрема, законодавство не дозволяє це робити без дозволів. А для їх отримання потрібно багато часу».

«Поки дозвіл отримаєш, то нема що рубати», – підкреслив Козловський.

Віталій Майборода радить брати приклад з Європи, зокрема, з Польщі.

«Всюди в Європі проблема всихання вирішується таким чином: обирають на площі екземпляри, що всихають, і вирізають, а на їх місці потім садять нові. У нас чомусь відводять усю земельну площу під суцільну вирубку. Можна забрати лише сухі дерева, не шкодячи здоровим», – розповів він і наголосив, що у лісовому господарстві не можна працювати за тими самими принципам, що й у сільському.

«Тобто, не можна усе терміново зрубати, а потім насадити інші породи, які, на нашу думку, потрібні. Тим більше, є місця, де смерекові насадження таки прижилися, адаптувалися до нових умов. Не можна їх просто вимітати звідси. Їх треба замінювати поступово», – переконаний Віталій Майборода.

Крім того, за словами лісівника, пік епідемії всихання уже минув.

«Те, що мало всохнути, уже всохло. Його треба забрати, а на його місці посадити інші породи», – зазначив він.

Віталій Майборода підкреслив, що не можна вирубувати величезні площі щороку, як роблять деякі лісові господарства Львівщини, адже порушується уся екологічна рівновага у районі.

«Усе потрібно замінювати невеликими ділянками. У першу чергу братися за дерева, які дійсно всохли», – сказав він.

 

Розділи: Довкілля

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути