chrome firefox opera safari iexplorer

В Успенському соборі за кілька років з’явиться відновлений надгробок Костянтина Острозького

14 жовтня 2015 о 10:42

Згідно із заповітом, Костянтин Острозький був похований в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. На замовлення сина князя Василя над похованням у серпні 1579 р. був поставлений надгробний монумент у стилістиці ренесансу із рожевого мармуру, який був знищений під час вибуху Успенського собору в листопаді 1941 року.

Проектом відтворення Успенського собору, розробленого в кінці 1990-х років, було передбачено відновлення втраченого надгробка. На жаль, це проектне рішення досі не було реалізовано через брак коштів.

Проте в минулому році крига скресла. Був створений Громадський українсько-литовський оргкомітет, співголови якого — засновник Фонду «Рідна країна», народний депутат України Микола Томенко і Надзвичайний і Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс – активно взялися за справу відновлення надгробного пам’ятника князю Острозькому.

Майже рік тривала підготовча робота, під час якої концепцію відтворення монументу обговорювали скульптори, історики, науковці з українського та литовського боку.

На конкурсній основі були відібрані скульптори з литовської та української сторони. Від України скульптуру відтворюватимуть Олексій Сидорук та Борис Крилов («Творча майстерня Сидорука та Крилова»), з боку Литви — професор, завідувач кафедри візуального дизайну Клайпедського факультету Вільнюської академії мистецтв Арунас Сакалаускас.

IMG_1448

13 жовтня 2015 року, напередодні Дня захисника України у Києво-Печерській лаврі був представлений оргкомітетом проект відтворення монументу. «Недарма ми вибрали саме цей день, бо Костянтин Острозький був визначним державним і військовим діячем, одним із найвидатніших полководців XVI ст. Сучасники навіть порівнювали його зі стратегами античності: він провів 35 битв, з низ 33 – переможні. Чи не найвідоміша його перемога – у битві під Оршею 1514 р., де він наніс нищівного удару 80-тисячному московському війську», — нагадав під час презентації проекту співголова оргкомітету Микола Томенко.

За його словами, концепцію відтворення монумента виставляють на широкий загал, адже ще триватиме остаточна робота науковців з українського та литовського боку. І лише після остаточного затвердження цього проекту, розпочнеться інший етап відтворення надгробку – співпраця з різними державними та європейськими інституціями, оскільки за масштабом це дуже серйозний проект – у творчому, організаційному та фінансовому плані.

IMG_1442

«Найголовніше для нас зараз — завершити науково-експертну дискусію, адже відомі за описами кілька варіантів надгробку, його загальний вигляд, оздоблення з роками дещо змінювались, а тому для нас надзвичайно важливо віднайти автентичність і відтворити її. Зауважу, що скульптура самого князя Костянтина Острозького була виконана із дуже дорогого матеріалу, червоного мармуру, у натуральну величину людини. Над скульптурою — велика арка, прикрашена письменами, різьбленими прикрасами, зображеннями людей, битв тощо», — повідомив М. Томенко.

Цікаво, що надгробок князя Острозького буде відтворений на тому самому місці Успенського собору, де він знаходився з самого початку, церква не заперечує.

kost-ostr1

Микола Томенко також зауважив, що при відтворенні надгробку Костянтина Острозького мова йде не про бюджетні кошти. «Це громадські, меценатські, приватні кошти. Вартість цього проекту – не один мільйон гривень. Але якщо мова йде про відтворення надгробка унікальної постаті європейського значення, яка похована на території пам’ятки ЮНЕСКО, то будемо намагатися залучити кошти й іноземних інвесторів», — зазначив Микола Томенко.

kost-ostr2Щодо термінів спорудження монументу – організаторам зараз важко визначити якусь певну дату. «Ми не квапимося, найголовніше – відтворити скульптуру найвищої якості. До речі, однієї скульптурної роботи тут на рік… В минулому році ми відзначали 500 років битви під Оршею. Скажімо, маємо максимальний термін до 2019 року, коли буде 505 років Оршанській битві. Але ще раз наголошу: для нас насамперед важливі не терміни, а відтворення автентичності у найвищій якості», — підсумував Микола Томенко.

Наостанок він додав, що у Києво-Печерській лаврі – одній із найважливіших пам’яток в Україні – поховано дуже багато людей, які боролися проти України. «А хотілося би пошанувати насамперед тих, хто захищав нашу державу. До того ж, постать Костянтина Острозького дуже важлива з точки зору балансу українськості та європейськості у Києво-Печерській лаврі», — зазначив М. Томенко.

«Рідна країна»

5 серпня

Інші дати
Ілля Рєпін
1844 – визначний художник-реаліст українського походження.
Розгорнути
Народився Юрій Хорунжий
(1937, м. Київ - 2007) - український письменник, журналіст, громадський діяч. автор близько 30 книжок, історичних повістей, романів, оповідань та есе. Зокрема, "Скифи", "Гонитва до мосту", "Таємна грамота", "Гетьмани України" та ін. Упорядник книжки спогадів "Опреа СВУ - музика ГПУ", "Вибраних творів"  Л. Старицької-Черняхівської.
Розгорнути
Народився Борис Антоненко-Давидович
(1899, м. Ромни Сумської обл. - 1930) - український письменник, літературо- і мовознавець. Автор книжок "Запорошені силуети", "За ширмою", "Слово матері", "Як ми говоримо", "Смерть. Сибірські новели. Завищені оцінки".
Правильно й чисто говорити своєю мовою може кожний, аби тільки було бажання. Це не є перевагою вчених-лінгвістів, письменників або вчителів-мовників, це - не тільки ознака, а й обов'язок кожної культурної людини. Культурними в нас мусять бути всі, незалежно від того працює людина розумово чи фізично.
Розгорнути
Народився Борис Гмиря
(1903, м.Лебедин Сумська  область – 1969) - український оперний та камерний співак. Виконавець основних партій в операх «Тарас Бульба» Миколи Лисенка, «Наймичка» Миколи Вериківського, «Іван Сусанін» Михайла Глінки, «Русалка» Олександра Даргомижського,  «Фауст» Шарля Гуно).
Розгорнути