Сьогодні, 4 лютого 2016 року, виповнюється 80 років з дня народження видатного археолога ХХ століття і талановитого поета Бориса Миколайовича Мозолевського (1936—1993 рр.), пише День.
Борис Мозолевський – видатний дослідник Скіфії, який у 1971 році здійснив експедицію на Товсту Могилу, де розкопав славнозвісну Пектораль, цілком слушно названу «знахідкою століття».
До речі, 21 червня цього року весь науковий світ буде відзначати 45-ту річницю знахідки золотої скіфської пекторалі у кургані Товста Могила (неподалік м. Орджонікідзе, Дніпропетровська обл.), яка стала символом давньої історії України.
Борис Мозолевський був степовиком, родом з Миколаївщини. І саме йому, як нікому, степ відкривав свої таємниці — бо той степ, мабуть, знав, що Мозолевський розуміє його всіма фібрами душі, є «братом по духу». За своє життя він встиг він зробити багато — не просто дослідив понад 100 курганів у степах на Півдні України, але й розробляв проблеми етногеографії та суспільно-політичного ладу Скіфії.
До останніх місяців життя Мозолевський розширював свій внесок у світову археологічну науку. Так, у 1991 році він, здійснивши розкопки Соболевої Могили, знайшов усипальницю скіфської жрецької родини (особливо цікавим є знайдене там же веретено, яке науковець назвав «символом вічності»). То була «лебедина пісня» Мозолевського...