chrome firefox opera safari iexplorer

На Сумщині вже понад 220 років росте та плодоносить унікальна яблуня-колонія

11 травня 2016 о 11:53

Мало кому відомо, що яблуня-колонія, яка росте в невеликому містечку Кролевці, що на Сумщині ‒  єдине у світі неповторне природне явище.

Винятковість її полягає в тому, що це дерево (наголошую, дерево, а не сад) займає площу орієнтовно 10 соток. А ще воно росте та плодоносить вже понад 220 років, у той час як вік звичайної яблуні рідко сягає навіть 60 років.

Про це пише у своїй статті для «Дня» Юлія КОНОТОПЧИК.

Чим же зумовлена така унікальність? Оскільки деревом опікується Кролевецька районна станція юних натуралістів, про диво-яблуню розповідає її директор Юрій КАРБАН:

‒ Усі науковці, які приїздили досліджувати цей об’єкт, сходяться в одному: місце, де вона посаджена, унікальне. Адже коли деякі відомі садоводи пробували її живцювати або брали саджанці цього дерева і намагалися їх виростити в іншому місці ‒ виростали звичайні яблуні. А от п'ять років тому я залишив на цій території шовковицю, дивлюсь, уже до землі тягнеться. Тож певно, що винятковість яблуні не завдяки якомусь особливому сорту, а завдяки місцю, на якому вона розташована.

СТАРІ СТОВБУРИ ЛАМАЮТЬСЯ, ТА ЇХ НАМАГАЮТЬСЯ ВРЯТУВАТИ

Можливо, там якийсь особливий склад грунту?

‒ Ні. Ми для дослідження землі давали зразок у Сумський аграрний університет. Нічого там особливого, супіщана, кислотність там, все звичайне. Більш за все, що на цьому місці знаходиться якесь перехрестя магнітних силових ліній і це може призводити до того, що так поводить себе наша яблунька. За історичними переказами, ‒ а я з 1993-го року працюю директором на станції, ‒ ще були старі люди, які померли, то їхні батьки розказували, що було два саджанці цього сорту. Один посадили в іншому місці, виросло звичайне дерево, досягло десь 60 років і пропало. Зараз від нього вже й сліду не лишилось. А з цього саджанця виріс ось такий кущ! Раніше його старожили називали «Крокуюча яблуня». Мовляв, гілка приростає і яблуня немов крокує. Іще стара назва «Лозівка», місцева назва, бо гілки, як лози. «Княжа» називають, бо то ж князь Міщевський наказав посадити.

ЗБОКУ ЯБЛУНЯ ВИГЛЯДАЄ НЕМОВ КУЩ, ЩО РОЗРІССЯ, АБО НАВІТЬ САД

Чи входить відвідування яблуні до туристичних маршрутів?

‒ Входить. Принаймні, років три тому було в Києві туристичне агентство, яке возило по «Золотому кільцю України»: Чернігівщина, Батурин, Новгород-Сіверський. І до нас заїжджали. Зараз люди, які їдуть в тур на Глухів, теж заїжджають. От і зараз розквітла яблунька, біля неї людей як біля мавзолея! Екскурсійні автобуси стоять, і машин повно, ченці якісь приїздили. І місцеві цього року багато приходять, бо вона так рясно зацвіла! Раніше тут лінія електропередач проходила посередині, то яблуня родила якраз оце по цій лінії. Одна сторона плодоносить, а інша відпочиває. На наступний рік ‒ навпаки. А потім приїздили із Києва науковці з ботанічного саду, сказали, що не можна так, дуже шкідливо для яблуні. Тому лінію електропередач демонтували. Після демонтажу яблуня почала родити плямами: там, там, там порозкидано... А у 2008 році вся була облита! І у цьому році теж інтенсивно цвіте.

СТАНЦІЯ ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ, ЯКА ОПІКУЄТЬСЯ ЯБЛУНЕЮ

А що це за надгробна плита посеред колонії?

‒ Тут було майно князя Міщевського, на жаль, все що від нього залишилось ‒ яблуня та його могила. Щоправда, місце захоронення було в іншому районі, і коли будували школу, то будівельники надгробну плиту притягнули сюди, під яблуню.

НАДГРОБНА ПЛИТА (ЗІ ЗБЕРЕЖЕННЯМ ОРИГІНАЛЬНОГО НАПИСУ) КНЯЗЯ,САДІВНИК ЯКОГО ПОСАДИВ ЯБЛУНЮ

‒ Чи є ще якісь цікавинки, пов'язані з цією яблунею?

‒ Дехто з людей наділяє її лікувальними властивостями. Приїжджають і засвідчують, що яблуня лікує. Настоянки із плодів роблять, дехто розповідає, що голова перестає боліти. Притулялися до стовбурів проходив біль у спині.

* * *

Ось, виявляється, яке унікальне явище є в нашій країні! І хоча яблуня не входить до семи природних чудес України (вона увійшла до півфіналу акції «7 природних чудес України», — Рідна країна), за Указом Президента з 1998 року вона оголошена пам'яткою природи загальнодержавного значення. Запрошуємо і вас відвідати цю перлину природно-заповідного фонду!

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути