chrome firefox opera safari iexplorer

Українці знову побачать «Днiпровi пороги»

23 травня 2016 о 11:27

У Дніпропетровську в Будинку-музеї академіка Д.Яворницького відкрилася виставка «Дніпрові пороги». Вона присвячена унікальному природному та історичному явищу, одному з символів України, який було знищено під час радянської індустріалізації.

Сьогодні музейні фонди Дніпропетровська зберігають одну з найбільших в Україні колекцій старожитностей, яка всебічно висвітлює цю тему. Основа колекції була закладена видатним істориком, археологом та дослідником Дніпрових порогів Д. Яворницьким, який свого часу видав обширний історико-географічний нарис «Дніпрові пороги» з багатим ілюстративним матеріалом.

На виставці представлено рідкісні світлини та мапи ХІХ — поч. ХХ стст., документи, ексклюзивні видання, унікальні археологічні знахідки з колекцій О. Поля, Д. Яворницького, Я. Новицького, давні знаряддя праці, фрагменти зброї, посуду, знайдені на місцях порогів. Окремою інсталяцією представлено роботу та побут дніпрових лоцманів.

У день відкриття виставки дніпропетровцям представили репринтне видання книжки Д.Яворницького «Дніпрові пороги». Як наголосила директор Дніпропетровського національного історичного музею, заслужений працівник культури Надія Капустіна, вихід книжки у світ — значна культурна подія: «Дуже приємно говорити про роботу пана Олександра Савчука, який виступив з ініціативою перевидати книжку. Вийшло дуже близько до оригіналу, виданого 1928 року, який є у фондах музею».

Як повідомив харківський видавець Олександр Савчук, книжка, що вийшла у світ — не просто репринт. У ній є сучасна передмова, збережений з нумерацією сторінок текст і ілюстрації Яворницького. Він подякував за допомогу науковцям, працівникам Будинку-музею Яворницького, Національного заповідника «Хортиця», Інституту археології за суттєву допомогу. «Більше ілюстрацій завдяки Надії Іванівні ми знайшли в оригінальній якості — листівки, з яких сам Дмитро Іванович робив своє видання. Також є ілюстративний додаток, деякі з цих ілюстрацій публікуються вперше, це фотографії місцевості між Дніпропетровськом та Запоріжжям, фотографії саме Дніпрових порогів, про які пише історик», — розповідає О.Савчук.

Книжка дуже легко читається, відчувається письменницький талант автора — академіка Д.Яворницького. Хоча й зараз сумно читати книжку, бо це видання фактично з серії «Україна, яку ми «втратили». На думку співробітника Національного заповідника «Хортиця» Олега Власова, для сучасних людей в Україні книжка Д. Яворницького сприймається як своєрідна енциклопедія Дніпровських порогів. Її завданням було познайомити громадськість з таким унікальним явищем, як Дніпровські пороги, перед їхнім затопленням. «Наше завдання зараз — продовжити роботу в цьому напрямі, чим ми й займаємося», — зазначив історик.

Джерело: День
Розділи: Туристичні новини

26 листопада

Інші дати
Народився Пилип Морачевський (псевд. — Хвилимон Галузенко)
(1806, с. Шестовиця, Чернігівська область – 1879) – український письменник, поет-романтик, перекладач. Автор перекладу українською мовою всіх чотирьох Євангелія, «Діяння Апостолів», «Апокаліпсис», «Псалтир». Євангелія в перекладах Морачевського досі використовують під час богослужінь.
«Все минеться, правда зостанеться» (Пилип Морачевський)
Розгорнути
Народився Олександр Левада (Косяк)
(1909, с. Кривчунка, Черкаська область – 1995) – український драматург та кіносценарист. Автор творів «Гомін лісів Таращанських», «Південний захід», «Фауст і смерть», роману «Два кольори». За його сценаріями поставлені фільми «Українська рапсодія», «Берег надії», «Родина Коцюбинських»
Розгорнути
Народився Опанас Заливаха
(1925, с. Гусинка, Харківська область – 2007) – український живописець, відомий правозахисник-шістдесятник. Лауреат Шевченківської премії за твори останніх років «ХХ вік», «Мироносиці», «Українська мадонна», «Портрет Василя Стуса», «Портрет Шевченка», «Козака несуть», «Початок». Автор книги «Алла Горська. Червона тінь калини. Листи. Спогади. Статті».
«Все можна взяти в чужинця, окрім віри. Віра, взята у чужинця, губить» (Опанас Заливаха)
Розгорнути