chrome firefox opera safari iexplorer

Чому гречка коштує по 50 грн за кілограм

22 червня 2016 о 22:59

Версію, ніби різке підвищення ціни на гречану крупу — картельна змова її постачальників, Антимонопольний комітет поки що не підтверджує. Тим часом компетентні фахівці стверджують, що об’єктивні підстави для подорожчання гречки є. Передусім — скорочення її виробництва у минулому році.

Досліджувала ситуацію «Україна молода».

У 2015 році ми зібрали на 24% гречки менше, ніж попереднього року, і було очевидним, що до кінця сезону, а точніше до нового врожаю, який ми збиратимемо у серпні-вересні, нам цих обсягів не вистачить, — розмірковує керівник експертної групи Українського клубу аграрного бізнесу Ігор Остапчук. — Скорочення посівних площ гречки і її виробництва відбувається протягом останніх років. Приміром, десять років тому збиральні площі гречки в Україні були на рівні 300-400 тис. га. Зараз — близько 130 тис. га».

Один iз керівників агропідприємства на Полтавщині, де ця культура вважається традиційною, свою відмову від використання її в сівозміні пояснив просто: «Відповідь на запитання «сіяти чи не сіяти?» диктує ринок. Гречка — комерційно невигідна, «балувана» культура. Мені сьогодні вигідніше зібрати тридцятицентнерний урожай пшениці на гектарі, ніж десяти- чи дванадцятицентнерний урожай гречки. Можливо, для деяких фермерів iз сертифікованим екологічним виробництвом і власною переробкою це може бути прийнятно. А якщо продавати на ринку просто вирощеним урожаєм — самі збитки. Бо навіть iз тих 50 гривень за кілограм той, хто гречку вирощує і продає зерном, отримає, в кращому випадку, 12 гривень. Бо половину одразу списують у відсів, а ще у нас «накрутять» купу витрат на переробку, транспортування, продаж. Сам по собі ринок гречки дуже непевний. Закуповують її маленькими партіями і сьогодні попит є — завтра нема. Тому жодне велике господарство не візьметься сьогодні культивувати у промислових масштабах. Хоч раніше, пам’ятаю, навіть галузева Асоціація гречки в Україні була...»

Гречка справді орієнтована винятково на внутрішній ринок, бо культура споживання цієї крупи склалася переважно в країнах СНД. Пшениця ж, кукурудза, соя, соняшник — експортно орієнтовані культури, які мають попит на глобальному ринку, де ціна встановлюється відповідно до попиту і пропозиції у світі і можна прогнозувати прибутки. Тому для виробників вони надійніші.

«Протягом останніх років в Україні відбувалась девальвація гривні, а близько 50-70% виробничих витрат становлять товари, що дуже залежні від курсу валют (добрива, пальне, засоби захисту рослин), — пояснює ринкову ситуацію Ігор Остапчук. — Але ж виробники не можуть різко підвищити ціни втричі, бо споживачі не зможуть купувати товар. На світовому ринку ціни встановлюються в іноземній валюті (доларах, євро), і у випадку девальвації виробник має більшу впевненість щодо покриття своїх витрат. Протягом минулих років скорочення посівів «вирівнювалося» збільшенням урожайності (10 років тому вона була на рівні 0,7 т/га, а останніми роками 1-1,2 т/га) та скороченням внутрішнього споживання (190-200 тис. тонн у 2004—2006 роках проти 130—150 тис. тонн зараз). Але такі можливості не безкінечні».

У 2011 році ціни на гречку в магазинах сягнули 25-30 грн./кг також через суттєве скорочення виробництва — на 30 відсотків. Виходів у такій ситуації є два: імпорт гречки або підвищення внутрішніх цін. За 2015—2016 маркетинговий рік в Україну завезуть максимум до 10 тис. тонн гречки. Обсяг імпорту за липень 2015 — травень 2016 року становив 6,5 тис. тонн. Навіть попри війну з Росією переважна більшість крупи (90-95%) надійшла саме звідти. Однак імпорт становитиме лише 8-10% від загального продовольчого споживання, тож значно на ситуацію не вплине. Завозити дешеву гречку немає звідки. У Китаї вона виробляється в основному на корм худобі і нам не підійшла. Та й немає жодного економічного сенсу закуповувати гречку в Китаї по 0,6-1 дол./кг, заплатити за доставку, 20% мита, 20% ПДВ, понести витрати на доробку, фасування і в результаті вийти на рівень нинішніх внутрішніх цін. А в Україні ця крупа чи не найдешевша, особливо порівнюючи з Європейським Союзом чи Сполученими Штатами. Там це нішевий продукт, переважна частина якого також споживається вихідцями з СНД.

Перспектива цін на гречку, за словами експерта УКАБ Ігора Остапчука, не виглядає оптимістичною до кінця сезону. Підвищуючи ціни, учасники ринку не дають можливості утворитися дефіциту, оскільки це стимулює зменшення споживання. З іншого боку, подальше зростання цін на внутрішньому ринку може зумовити активізацію імпортерів. І тоді активніше надходження імпортної продукції стримає рівень цін. Якщо провести аналогію з 2011 роком, то за схожої ситуації за кілограм просили 25-30 гривень — це 3,12-3,75 дол. Імпортна продукція, що зайшла на ринок, обвалила ціни до 2-2,5 дол. Наразі ціни на гречку коливаються в межах 1,4-2 долари. Тобто потенціал для росту ще є. І якщо споживачі створюють достатній попит навіть в умовах зростання ціни — це сигнал ринку, що ціну можна піднiмати далі. «В Києві хоча і є гречка по 50 грн., але так само є і по 35-40 грн., тобто розбіжність цін досить велика, — звертає увагу Ігор Остапчук. — Однак у серпні-вересні, коли почнуть збирати врожай цього року, ціни повинні знизитися».

Розділи: Суспільство

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі