chrome firefox opera safari iexplorer

Судді стануть на бік базарних інтересів чи пам’яті закатованих жертв війни у Сатанові?

20 вересня 2016 о 12:15

Під час презентації містечка Сатанів, що на Хмельниччині, як одного із фіналістів акції «7 чудес України: історичні міста та містечка» мешканці цього населеного пункту звернули увагу на конфліктну ситуацію, що склалася у центрі Сатанова навколо пошанування пам’яті жертв Другої світової війни і яка вже перетворилася на майже дворічну судову тяганину між громадськістю та приватним підприємцем.

Справа в тому, що на місці масового знищення мешканців селища Сатанів, де під час Другої світової війни у 1942 році в підвальних приміщеннях на Базарній площі німецько-фашистськими загарбниками було замуровано живцем і знищено 240 людей (цілі родини, жінки, діти…), місцевою владою за ініціативи громадськості було вирішено облаштувати Сквер пам’яті жертв Другої світової війни. Але частково земельна ділянка за адресою вул. Базарна, 13 знаходиться в оренді ТОВ «Подільська інвестиційна компанія». Місцева влада запропонувала орендареві, який займається торгівлею на тому місці, надати в оренду іншу ділянку та відшкодувати йому завдані збитки, пов’язані з виділенням нової земельної ділянки та укладанням нового договору. Проте підприємця це не влаштувало, і він досі оскаржує рішення Сатанівської селищної ради у судах. Наступна інстанція – апеляція вже у Рівненському суді.

«Як голова Оргкомітету акції «7 чудес України» і як громадський діяч я хотів би привернути увагу до цього питання. Адже звичайна людяність, історична пам’ять та пошанування закатованих жертв Другої світової війни, на моє глибоке переконання, набагато важливіші за торгівлю пиріжками на кістках людей. Для цього можна знайти інше місце, а тут треба дати нарешті можливість громадськості вшанувати жертв Голокосту, влаштувавши на місці масового поховання парк Пам’яті», – вважає Микола Томенко.

«Тож сподіваюсь, що судді захистять не інтереси базарного бізнесу, а прагнення громади містечка Сатанів та пам’ять закатованих жертв війни й репресій», – підсумував він.

До речі, мешканці Сатанова зібрали вже біля 1000 підписів на підтримку рішення місцевої влади щодо продовження проведення пошукових робіт з дослідження масового знищення мирних громадян міста під час Другої світової війни, облаштування скверу та встановлення пам’ятного знаку. Адже за документальними свідченнями про проведення розстрілів біля Базарної площі, німецькими окупантами тоді було знищено біля 807 осіб.

***

Витяг з архівної копії Акту радянської комісії з визначення злодіянь, нанесених німецько-фашистськими окупантами мирним громадянам міста Сатанів, складеному 20 червня 1944 р.:

«…Попытка сделать раскопку со стороны входа в подвал не привела к успеху, ибо вход дверей, как потом было установлено, был завален трупами людей. Тогда нам удалось открыть подвал со стороны люка… При входе в подвал со стороны люка обнаружены человеческие трупы, количество которых составляет свыше 200 человек… Среди трупов имеется много женщин, детей и стариков. Все трупы расположены в беспорядке. Видны стремления к выходу. Это указывает на то, что люди были насильно загнаны живыми в подвал, после чего он был наглухо закрыт. Доступ воздуха был прекращен, посредством чего происходила медленная, удущающая смерть… На основании свидетельских показаний, кроме раскопанного подвала, на территории города Сатанова установлено еще много других ям и траншей с трупами убитых и замученных мирных граждан города Сатанова…».

 

Розділи: Суспільство

29 березня

Інші дати
Марія Вольвач
1841 – українська поетеса, письменниця, громадсько-культурна діячка.
Розгорнути
Народилася Марійка Підгірянка
1891 – Марійка Підгірянка (Марія Ленерт-Домбровська) – українська поетеса, педагог. Авторка збірки поезій «Відгуки душі», поеми «Мати-страдниця», книжок для дітей «Вертеп», «Святий Миколай на Підкарпатській Русі», «Малий Василько», «Кравчиня Маруся», «Юркова мандрівка», «Зайчик і Лисичка», байок, казок, пісень, загадок.
«Спіть, діточки, спіть, Віченька стуліть ! Дрібен дощик стукотить, Вікнам казку гомонить… Дрібен дощик пада там, А тут тихо, тепло нам. При матусі рідненькій, У світличці чистенькій. Спіть, діточки, спіть. Віченька стуліть» (Марійка Підгірянка)
Розгорнути