chrome firefox opera safari iexplorer

Звідки беруться пробки для вина? Цікаві факти про корок

26 грудня 2016 о 17:16

Пробка, а якщо бути точними, кора коркового дуба має виняткові властивості. У кори коркового дуба унікальна стільникова структура, що складається з крихітних клітин. Це дивовижний матеріал, властивості якого не можуть досягти або перевершити сучасні технології

Корковий дуб росте в Західному Середземномор'ї. Найбільшими постачальниками пробки є Португалія та Іспанія, пише tut-cikavo.com.

Властивості пробки виникають з її структури і хімічного складу надзвичайно міцних і гнучких клітинних мембран, які характеризуються вологостійкістю і повітронепроникністю.

Пробка видобувається без нанесення шкоди дереву. Дерева відновлюють свою кору всього за кілька років, тому втрата для них не є критичною. В середньому, за 150 років життя дерева кору знімають близько 11 разів.

Важливо відзначити, що зняття кори відбувається без участі технічних засобів, її знімають голими руками і в правильні моменти — коли саме дерево вже збиралося її скидати з себе. Тому можна говорити, що пробка — це екологічний матеріал.

 tut-cikavo.com

В електронний мікроскоп можна побачити, що кожна клітина має форму 14-стороннього багатогранника-стільника, а внутрішній простір клітини повністю заповнений газовою сумішшю.

Оскільки приблизно 89% тканини кори складається з газової речовини, щільність пробки надзвичайно низька, близько 0,12 — 0,20, що свідчить про величезну диспропорцію між обсягом і вагою матеріалу.

Саме завдяки стільниковій структурі коркове покриття має об'ємну пам'ять — здатність повертати свою форму після завершення фізичного впливу на поверхню коркового покриття.

 tut-cikavo.com

До унікальних і цінних властивостей пробки відносяться:

Легкість: пробка дуже легка і може залишатися на поверхні води. Протягом багатьох тисячоліть це властивість залишалося найбільш очевидною і видатною її особливістю. Матеріал дуже легкий (104-120 кг/м3).

Еластичність і пружність: клітинні мембрани пробки надзвичайно гнучкі, що робить її еластичною. Це означає, що вона може повернути свою вихідну форму навіть після деформації.

Ці та інші особливості пояснюють, чому пробка стала необхідним матеріалом для виготовлення пляшкових пробок. Ці фізичні якості сприяють тому, що пробка може щільно притискатися до стінок пляшкового горлечка. Коли вона піддається сильному тиску, газ в клітинах стискається і значно зменшується в об'ємі. При ослабленні тиску пробка відразу ж приймає свої вихідну форму та об'єм, не залишаючи ніякого сліду від того, що піддавалася будь-якій суттєвій деформації.

Всім знайома винна пробка переконливо свідчить про те, що ні рідкі, ні газоподібні речовини в цей матеріал не вбираються, він не сприяє виникненню цвілі і гниття і володіє довготривалою «пам'яттю об'єму»

Непроникність: наявність суберіна (сукупна суміш жирних кислот і складного органічного спирту) робить пробку непроникною і для рідин, і для газів. В результаті вона не розкладається, що робить її одним з кращих закупорюючих матеріалів.

Ізоляційні і вогнезахисні якості: цінність пробки також визначається низькою провідністю тепла, звуку і вібрації. Це наслідок того, що газові елементи, які вона містить, закриті в крихітні, непроникні камери, ізольовані одна від одної вологостійким матеріалом. Ця властивість робить пробку одним з найкращих природних тепло і звукоізоляційних матеріалів.

Стійкість до зносу: пробка дуже стійка до зносу і має високий коефіцієнт тертя. Завдяки своїй стільниковій структурі вона в найменшій мірі піддається впливу або тертю, ніж інші тверді поверхні.

Гіпоалергенні властивості: Пробка не вбирає пил, що допомагає захистити від алергії і не ставить під загрозу людей, які страждають від астми. Вона також володіє незмінною структурою, що є гарантією ефективності цього матеріалу.

Цікаво

А чи знаєте ви, що пробкою покривають стінки космічних апаратів? Якщо точніше, тих самих, в яких космонавти на Землю спускаються. Справа в тому, що вона значно знижує рівень шкідливих електромагнітних і радіоактивних випромінювань.

Цей традиційний супутник винних пляшок настільки хороший, що зберігає життя космонавтів навіть в тих ситуаціях, коли метал стінок капсули починає плавиться і текти. Теплоізоляція? Ще яка! Коли зовнішні стінки коркового покриття починають горіти, метал під нею залишається таким же холодним, як і на поверхні Землі! Вчені довели, що коркове покриття надійно захищає від аномальних полів, послаблюючи дію геопатогенних зон на 75-80 відсотків.

Розділи: Довкілля

17 жовтня

Інші дати
17 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів
Розгорнути
Народився Володимир Жаботинський
(1880, м. Одеса – 1940) – єврейський письменник і публіцист, ідеолог та один з лідерів сіоністського руху.
Розгорнути
Народився Яків Головацький
(1814, с. Чепелі, Львівська область – 1888), український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик і педагог. Співзасновник об»єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая». Найважливіша праця «Народні пісні Галицької і Угорської Русі. кн. 1-4.»
Солоденька рідна мово, Як би-м тя рад вчути! Із глубини серця свого Рад би-м піснь добути. Проспіваю співаночки, Де-но які знаю, Як би-м учув голосочок Із рідного краю. (Яків Головацький)
Розгорнути