chrome firefox opera safari iexplorer

Людина, яка творить український світ. 2 січня народилася Галина Яблонська

02 січня 2017 о 10:02

Сценічне життя Галини Яблонської  почалось у … шість років – з епізодичної хлопчачої ролі. А за два роки Галинка вже виконувала головну роль  — у спектаклі «Хатина дядечка Тома».

Потім була війна. І потяг,  який мав привезти  Галину та її подругу на примусові роботи до Німеччини. Дівчата кілька разів утікали, їх ловили й нещадно карали, аж нарешті втеча вдалася. Рідна Україна, військовий шпиталь, кров, біль, смерть – і п’ятнадцятирічна тендітна санітарочка, яку чимало поранених згадуватимуть усе життя…

У 1944 році Галина Яблонська повернулася до театру. Відтоді не полишала улюбленої справи ніколи.

Були нелегкі часи: помер вітчим, Галя з мамою залишилися без житла, треба було багато працювати, щоб якось прожити. Дівчина працювала і вчилась у школі, потім екстерном закінчила Дніпропетровське театральне училище. І завжди була  сцена.  Пересувний театр ім. Лесі Українки у Кам’янці – Подільському; Могилів-Подільський театр ім.Т. Шевченка, де Галині довелося зіграти десять ролей у виставах класичного репертуару; Вінницький драматичний театр ім. М.Садовського; Дніпропетровський пересувний театр…

1951 року Галину Яблонську запросили до театру ім.І.Франка. І він став її долею.

Катря («Не судилось» М.Старицького), Галя («Назар Стодоля»  Т.Шевченка), Галя («Лиха доля» М.Старицького), Софія («Безталанна» І.Карпенка-Карого),  Маруся («Маруся Богуславка» М. Старицького"), Гелена («Касандра» Лесі Українки), Катря («Фараони» М. Коломійця),  Васілуца («Каса Маре» Й. Друце), Леді Макдуф («Макбет» В. Шекспіра), інші талановиті ролі запам’яталися вдячному глядацтву у виконанні актриси, щедро обдарованої справжньою українською красою, поставою, голосом, а головне – великим талантом і безмежною відданістю Його Величності Театру.

Яблонську запрошував зніматись у кіно сам Олександр Довженко, але незабаром мала відбутися прем’єра нової вистави, у якій вона грала в основному складі, тож кінодебюту так і  не сталося…

Галина Гілярівна -  патріотка і активна громадська діячка. Незмінно очолює  Міжнародну лігу «Матері і сестри – молоді України», яка провадить мистецько-просвітницьку роботу. Бере участь у концертах, проводить творчі зустрічі, виступає на радіо й телебаченні. Створює сценарії, найвідоміші з яких: «Йдемо до тебе, батьку наш Тарасе», «Пам’яті Героїв Крут», «Жіночі голоси. Козача доба», «Уклін тобі, радна мати». Вона є правдивою пропагувальницею українських Слова, Мистецтва, Історії, прищеплює любов до наших звитяг і наших героїв.

Мені не раз доводилося спілкуватися з пані Галиною Яблонською. І щоразу, як диво, поставали її енергійність, залюбленість у життя і людей, її допитливе  та уважне ставлення до світу.

Довкола неї – завжди люди. Багато молодих, які закохано сприймають кожне слово і відчувають її молоду, світлу душу.

Галина Яблонська – з тих, хто робить світ кращим, добрішим і творить український світ самою своєю присутністю.

Олена Бондаренко, літераторка, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

 

1 червня

Інші дати
В’ячеслав Хурсенко
1966 – український співак, композитор, автор-виконавець пісень: «Соколята», «На острові чекання», «Сповідь», «Панує ніч», «Я тебе розлюбив», «Віра, Надія, Любов», «Шалений час», «До рідного дому» та ін.
Розгорнути
Народилася Марія Грінченко (Чайченко, Загірня)
(1863, м. Богодухів Харківської обл. - 1928) - українська письменниця, перекладачка, дружина і помічниця Б. Грінченка. авторка віршів, збірок оповідань, повісті "В шахтах", науково-популярних брошур, спогадів про І. Нечуй-Левицького, В. Самійленка.
Розгорнути
Народилася Зоя Гайдай
(1902, м.Тамбов, Росія – 1965) – українська оперна співачка (сопрано), пелагог.
А пісня – це душа. З усіх потреб потреба. Лиш пісня в серці ширить межі неба. На крилах сонце сяйво їй лиша – Чим глибше пісня – тим ясніш душа (Іван Драч)
Розгорнути