chrome firefox opera safari iexplorer

Людина, яка творить український світ. 2 січня народилася Галина Яблонська

02 січня 2017 о 10:02

Сценічне життя Галини Яблонської  почалось у … шість років – з епізодичної хлопчачої ролі. А за два роки Галинка вже виконувала головну роль  — у спектаклі «Хатина дядечка Тома».

Потім була війна. І потяг,  який мав привезти  Галину та її подругу на примусові роботи до Німеччини. Дівчата кілька разів утікали, їх ловили й нещадно карали, аж нарешті втеча вдалася. Рідна Україна, військовий шпиталь, кров, біль, смерть – і п’ятнадцятирічна тендітна санітарочка, яку чимало поранених згадуватимуть усе життя…

У 1944 році Галина Яблонська повернулася до театру. Відтоді не полишала улюбленої справи ніколи.

Були нелегкі часи: помер вітчим, Галя з мамою залишилися без житла, треба було багато працювати, щоб якось прожити. Дівчина працювала і вчилась у школі, потім екстерном закінчила Дніпропетровське театральне училище. І завжди була  сцена.  Пересувний театр ім. Лесі Українки у Кам’янці – Подільському; Могилів-Подільський театр ім.Т. Шевченка, де Галині довелося зіграти десять ролей у виставах класичного репертуару; Вінницький драматичний театр ім. М.Садовського; Дніпропетровський пересувний театр…

1951 року Галину Яблонську запросили до театру ім.І.Франка. І він став її долею.

Катря («Не судилось» М.Старицького), Галя («Назар Стодоля»  Т.Шевченка), Галя («Лиха доля» М.Старицького), Софія («Безталанна» І.Карпенка-Карого),  Маруся («Маруся Богуславка» М. Старицького"), Гелена («Касандра» Лесі Українки), Катря («Фараони» М. Коломійця),  Васілуца («Каса Маре» Й. Друце), Леді Макдуф («Макбет» В. Шекспіра), інші талановиті ролі запам’яталися вдячному глядацтву у виконанні актриси, щедро обдарованої справжньою українською красою, поставою, голосом, а головне – великим талантом і безмежною відданістю Його Величності Театру.

Яблонську запрошував зніматись у кіно сам Олександр Довженко, але незабаром мала відбутися прем’єра нової вистави, у якій вона грала в основному складі, тож кінодебюту так і  не сталося…

Галина Гілярівна -  патріотка і активна громадська діячка. Незмінно очолює  Міжнародну лігу «Матері і сестри – молоді України», яка провадить мистецько-просвітницьку роботу. Бере участь у концертах, проводить творчі зустрічі, виступає на радіо й телебаченні. Створює сценарії, найвідоміші з яких: «Йдемо до тебе, батьку наш Тарасе», «Пам’яті Героїв Крут», «Жіночі голоси. Козача доба», «Уклін тобі, радна мати». Вона є правдивою пропагувальницею українських Слова, Мистецтва, Історії, прищеплює любов до наших звитяг і наших героїв.

Мені не раз доводилося спілкуватися з пані Галиною Яблонською. І щоразу, як диво, поставали її енергійність, залюбленість у життя і людей, її допитливе  та уважне ставлення до світу.

Довкола неї – завжди люди. Багато молодих, які закохано сприймають кожне слово і відчувають її молоду, світлу душу.

Галина Яблонська – з тих, хто робить світ кращим, добрішим і творить український світ самою своєю присутністю.

Олена Бондаренко, літераторка, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

 

14 серпня

Інші дати
Іван Боберський
1873–український громадський діяч, педагог. Організатор сокільсько-січового руху, автор підручників з фізичного виховання молоді. Автор назви «Пласт». Голова товариства «Сокіл-Батько» (1908–1914), член Бойової управи Українських січових стрільців.
Розгорнути
Перший Спас (Маковея, Медовий Спас)
«Дай, Господи, господарю многая літа, Многая літа — довгії дні! І жить йому довго — Спаса не гнівать, Спаса не гнівать — божих пчілок водить, Божих пчілок водить — ярий віск топить: Богу на свічку, господарю на щастя, Дому його на приріст, Малим діточкам на втіху!» (Народний заспів на Медовий Спас пасічникам)
Розгорнути
Народився Андрій Покровський
(1862, м.Петербург, Росія – 1944)український військовий діяч, адмірал, головний командир портів Чорного та Азовського морів, Міністр морських справ Української держави.
Розгорнути