chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні відзначають Міжнародний день захисту дітей

01 червня 2017 о 11:02

В Україні цей день отримав свій статус 19 років тому, відповідно до Указу Президента України від 30 травня 1998 року № 568/98.

Сьогодні це не тільки веселе свято для дітвори, а й нагадування суспільству про потребу дотримання прав дитини для формування гармонійної особистості.

З історії свята

Рішення про відзначення 1 червня Міжнародного дня захисту дітей прийняла Міжнародна демократична федерація жінок ще у листопаді 1949 року. 

Перший Міжнародний день захисту дітей було відзначено в 1950 році. ООН підтримала ініціативу федерації та оголосила захист прав, здоров'я і життя дитини — одним із пріоритетів у своїй діяльності. В Україні цей день відзначають із 1998 року.

У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини. Із 27 вересня 1991 року для України набула чинності Конвенція Організації Об'єднаних Націй про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов'язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля та відпочинок, сприяти наданню їй відповідних можливостей для цього.

Цією конвенцією також чітко визначено, що дитина має право на захист від фізичного та психічного насильства.

Цікаві факти

Повноліття

Українські діти стають повнолітніми у 18 років. Це найпоширеніший вік повноліття у Європі (Іспанія, Голландія, Великобританія), але далеко не найтрадиційніший. Так, в Узбекистані дорослими вважаються 14-річні, а в Таджикистані 16-річні громадяни. США та ряд інших країн приймають в лави повнолітніх у 21 рік. Українські хлопці та дівчата у 18 отримують й виборче право.

Юні рекордсмени

Цікавими історіями про «недитячі» звитяги дітей славиться «Книга рекордів України». Так, із останніх фактів історія про 11-річного Євгена Кавуненка, який виконав присідання на  двох  ногах у кількості 2900 раз за одну годину, до цього результату  він  йшов з 4-х років. У сім років він вже присідав 2000 разів. Женя  навчається  в  п'ятому класі, вчиться  добре. За словами вчителів, допомагає  батькам з молодшими дітьми.

Українські діти, як виявилося, славляться не лише силою та наполегливістю, а й красою. 5-річний Артур Покос з Дрогобича носить найдовшу… шевелюру! І позаздрити йому можуть не лише хлопчики, а й дівчатка: довжина волосся Артура при зрості 124 см. сягає 75 см. Про те, щоб обрізати «косу» хлопець й не думає. Його основне бажання відростити таку шевелюру, яка б увійшла до світової Книги рекордів Гіннеса.

А у 2015 році Аріна Шугалевич із міста Дубровиця на Рівненщині, якій було всього 2 роки та один місяць, встановила рекорд України, назвавши 194 столиці світу.

Винахідники «по-українськи»

На фінальному етапі Національного конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів-розробників з усіх регіонів України, десятикласник з Рівного Юрій Ткачук представив мобільний цифровий електронний термометр. Його винахід дозволить вимірювати температуру в агресивних середовищах при обмеженому доступі до об'єкта.

Його колега Ігор Шарманскій з Івано-Франківська у свою чергу розробив простий у використанні прилад для виявлення чадного газу в приміщенні. І нехай хтось скаже після цього, що в України немає майбутнього.

20 дітей – не межа!

Мешканка села Остриця Герцаївського району Чернівецької області Леонора Намені потрапила до Книги рекордів України як найбільш багатодітна мати країни. У березні 41-річна Леонора народила двадцяту дитину. Із своїм чоловіком Яношем вони одружені 21 рік. Виховують 20 дітей — 10 синів і 10 дочок. Старшому сину Йонатану 20 років, він вже одружений. Шестеро дітей працюють, вісім ходять до школи, ще шестеро — дошкільнята. Нагадаємо, що досі найбагатодітнішою мамою вважалася українка, яка має 18 дітей.

«Рідна країна»

Розділи: Традиції

27 вересня

Інші дати
Народився Микола Надемський
(1892, м. Київ – 1937) – український актор театру та кіно, театральний режисер. Зіграв понад 57 ролей в кіно («Звенигора», «Арсенал», «Земля» та ін).
Розгорнути
Народився Григорій Світлицький
(1872, м. Київ, - 1948) - український художник, майстер світлових контрастів.  Автор картин "Місячна ніч в Україні", "Місячна соната", "Листя шелестить", "Зійшов місяць", "Рідний край".
Розгорнути
Народився Олександр Вербицький
(1875,  м. Севастополь - 1958) - український архітектор, автор проекту сучасної споруди залізничного вокзалу в місті Києві.
Розгорнути
Народився Лев Силенко
(1921 – 2008) – філософ, релігійний діяч. Засновник Рідної Української Національної Віри (РУНВіри). Автор книги «Мага Віра» - священної книги РУНВіри.
«Людина, яка не любить свою Вітчизну, втратила все»
Розгорнути