chrome firefox opera safari iexplorer

У Житомирі відкрили пам’ятник Івану Огієнку

26 червня 2017 о 14:41

У Житомирі біля Свято-Михайлівського собору відкрили пам’ятник Івану Огієнку (Митрополиту Іларіону) − українському вченому, політичному, громадському і церковному діячу, мовознавцю, перекладачу, історику церкви, повідомляє День. 

Як відомо, народився Іван Іванович Огієнко на Житомирщині, в містечку Брусилів, нині — це селище міського типу, районний центр. Його ім’я з історії та пам'яті українців було викреслено радянською владою і тільки на початку 1990-х років повернулося в Україну.

Нині в рідному містечку головна площа носить ім’я свого видатного земляка. Тут же встановлено погруддя Івану Огієнку, діє музей, що носить його ім’я. Щорічно в Брусилові проходить урочисте вручення премії імені І. І. Огієнка лауреатам з усієї України у галузі літератури і мистецтва, науки і освіти, громадської, політичної та церковної діяльності.

Ідея встановити пам’ятник «великому Українцю» в Житомирі у її натхненників і ініціаторів вже виникла давно, і ось нарешті втілена, до речі, за кошти благодійників.

facebook.com/Mykola Tymoshyk

Архітектор Валерій Головатенко, народний художник України скульптор Василь Фещенко, один із меценатів в справі встановлення пам’ятника Олександр Медведюк на урочистостях були відзначені церковними нагородами.

Дослідник життя й творчості митрополита Іларіона, доктор філологічних наук Микола Тимошик зазначив, що дуже хотів би, аби до цього пам’ятника приходили багато українців, щоб вони очищувалися, щоб вони ставали дійсно українцями. Та найкращим пам’ятником Огієнкові, на думку Миколи Тимошика, буде читання його текстів та прагнення стверджувати Україну, творити наш український світ.

Того ж дня на своїй сторінці у Фейсбук Микола Тимошик, зокрема, написав: «…А душа Огієнка нині радіє. Вона прилетіла нині зранку з далекої канадської сторони у рідну поліську сторону. Тішиться і радіє, що, нарешті, пошанували вдома, визнали, увічнили в мармурі. У серці столиці краю, біля Михайлівського собору УПЦ КП. Є в цій святій справі два одержимці, яким передусім слід вклонитися за багаторічне подвижництво: настоятель цього собору, перший лауреат премії ім. І. Огієнка отець Богдан БОЙКО, скульптор Василь ФЕЩЕНКО. Респект брусилівчанам-патріотам на чолі з Володимиром Габенцем. День нинішній направду пам’ятний. Перефразовуючи Івана Огієнка, «вікові наші рани» ще ятрать душі мільйонів українців, і «наш бій за державність» триває».

27 січня

Інші дати
Олекса Тихий
(27 січня 1927, хутір Їжівка, Краматорівський район, Артемівська округа — 5 травня 1984, тюремна лікарня м. Пермі) український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи. Виступав на захист української мови. Помер в ув'язненні.
Розгорнути
Народився Павло Чубинський
(1839, м.Бориспіль Київська область – 1884) – український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України.
Душу й тіло ми положим За свою свободу, І покажем, що ми, браття, Козацького роду! Гей-гей, браття милі, Нумо братися за діло! Гей-гей пора вставати, Пора волю добувати!
Розгорнути
Народився Архип Куїнджі
(1842, м.Маріуполь - 1910) – український та російський живописець-пейзажист грецького походження, педагог. Автор картин «Українська ніч», «Дніпро вранці», «Ніч на Дніпрі».
Розгорнути
Народився Павло Тичина
(1891, с. Піски Чернігівська область – 1967) – український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч.
«Не Зевс, не Пан, не Голуб-Дух, - Лиш Соняшні Клярнети. У танці я, ритмічний рух, В безсмертнім всі планети. Я був – не я. Лиш мрія, сон. Навколо дзвонні звуки, І пітьми творчої хітон, І благовісні руки». (Павло Тичина)
Розгорнути
Народився Іван Гончар
(27.01.1911 – 18.06.1993) – видатний громадський та культурний діяч, скульптор, живописець, графік, народознавець, колекціонер. Заслужений діяч мистецтв УРСР (1960), Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1989), Народний художник України (1991). Один з ініціаторів створення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, а також Музею народної архітектури та побуту України; засновник відомого в Україні й за кордоном громадського музею, який від 1960-х років став осередком українського національного відродження.
«Багато погроз і попереджень довелося почути мені від невігласів, які зневажали мою творчість, які забували про те, що без коренів немає дерева, а без дерева плодів …Я давно поставив собі за мету жити і творити для народу. Якщо вкласти всю душу в свою працю, то потім тобі це якось повернеться». (Іван Гончар)
Розгорнути