chrome firefox opera safari iexplorer

У Житомирі відкрили пам’ятник Івану Огієнку

26 червня 2017 о 14:41

У Житомирі біля Свято-Михайлівського собору відкрили пам’ятник Івану Огієнку (Митрополиту Іларіону) − українському вченому, політичному, громадському і церковному діячу, мовознавцю, перекладачу, історику церкви, повідомляє День. 

Як відомо, народився Іван Іванович Огієнко на Житомирщині, в містечку Брусилів, нині — це селище міського типу, районний центр. Його ім’я з історії та пам'яті українців було викреслено радянською владою і тільки на початку 1990-х років повернулося в Україну.

Нині в рідному містечку головна площа носить ім’я свого видатного земляка. Тут же встановлено погруддя Івану Огієнку, діє музей, що носить його ім’я. Щорічно в Брусилові проходить урочисте вручення премії імені І. І. Огієнка лауреатам з усієї України у галузі літератури і мистецтва, науки і освіти, громадської, політичної та церковної діяльності.

Ідея встановити пам’ятник «великому Українцю» в Житомирі у її натхненників і ініціаторів вже виникла давно, і ось нарешті втілена, до речі, за кошти благодійників.

facebook.com/Mykola Tymoshyk

Архітектор Валерій Головатенко, народний художник України скульптор Василь Фещенко, один із меценатів в справі встановлення пам’ятника Олександр Медведюк на урочистостях були відзначені церковними нагородами.

Дослідник життя й творчості митрополита Іларіона, доктор філологічних наук Микола Тимошик зазначив, що дуже хотів би, аби до цього пам’ятника приходили багато українців, щоб вони очищувалися, щоб вони ставали дійсно українцями. Та найкращим пам’ятником Огієнкові, на думку Миколи Тимошика, буде читання його текстів та прагнення стверджувати Україну, творити наш український світ.

Того ж дня на своїй сторінці у Фейсбук Микола Тимошик, зокрема, написав: «…А душа Огієнка нині радіє. Вона прилетіла нині зранку з далекої канадської сторони у рідну поліську сторону. Тішиться і радіє, що, нарешті, пошанували вдома, визнали, увічнили в мармурі. У серці столиці краю, біля Михайлівського собору УПЦ КП. Є в цій святій справі два одержимці, яким передусім слід вклонитися за багаторічне подвижництво: настоятель цього собору, перший лауреат премії ім. І. Огієнка отець Богдан БОЙКО, скульптор Василь ФЕЩЕНКО. Респект брусилівчанам-патріотам на чолі з Володимиром Габенцем. День нинішній направду пам’ятний. Перефразовуючи Івана Огієнка, «вікові наші рани» ще ятрать душі мільйонів українців, і «наш бій за державність» триває».

17 січня

Інші дати
Народився Іван Труш
(1869, с. Висоцьке Львівська область – 1941) - український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу і портретист, мистецький критик і організатор мистецького життя в Галичині.
«Нам треба стояти… ногами на нашій землі, головою бути в Європі, а руками обхоплювати якнайширше справи української нації» (Іван Труш)
Розгорнути
Народився Григорій Епік
(1901, с.Кам'янка Дніпропетровської обл. - 1937) - український письменник, перекладач. автор повісті "Восени", романів "Без грунту", "Перша весна".
Розгорнути