chrome firefox opera safari iexplorer

На Покрову відкрили перший в Україні пам’ятник Івану Виговському

16 жовтня 2012 о 12:18

На честь свята Покрови Пресвятої Богородиці — покровительки й заступниці українського козацтва та вояків УПА — митрополит Івано–Франківський і Галицький Іоасаф освятив пам’ятник гетьману Івану Виговському, встановлений на території чоловічого Хресто–Воздвиженського Манявського монастиря (УПЦ КП).

Ця відома у православному світі обитель, заснована Йовом Княгиницьким у 1606 році, розташована в Карпатах, біля села Манява Богородчанського району. Саме тут, за версією групи дослідників, покояться останки Івана Виговського — великого українського гетьмана, котрий зі своїми козаками під час битви при Конотопі в липні 1659–го вщент розбив регулярне московське військо.

Щоправда, документальних підтверджень місцепоховання Виговського дотепер знайти не вдалося. За словами автора книги «Слово про Скит Манявський» Богдана Сушинського, зберігся лише оригінал заповіту гетьмана, в якому він просить поховати його «у Скиті Великім, у склепі мурованім, в церкві Воздвиже­нія Чесного Хреста».

Отже, Хресто–Воздвиженський Манявський монастир принаймні можна вважати символічним місцем заповітного вічного спочинку Виговського.

Монумент зведено на кошти прикарпатських меценатів. «Перший в Україні пам’ятник Виговському засвідчує, що Скит Манявський є величним духовним центром не лише для вірних, — відзначив владика Іоасаф. — Це святе місце для всієї України, для всіх, хто береже і цінує історію своєї батьківщини».

14 жовтня

Інші дати
Віктор Баранов
1950 – український поет, прозаїк, перекладач. Автор численних поетичних збірок, повістей та романів. Лауреат літературних премій імені Є. Плужника та О. Гірника.
 
Розгорнути
Народився Лесь Сердюк
(1940, м. Харків - 2010) - український актор. Знявся  в понад 90 фільмах ("Загибель ескадри", "Як гартувалася сталь", "Батальйони просять вогню", "Гетьманські клейноди", "Мамай", "Тарас Бульба").
Розгорнути
Народилася Раїса Кириченко (Корж)
(1943,  с. Землянки Полтавської області - 2005) - українська співачка (мецо-сопрано), народна артистка УРСР. Лауреат державної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Кращі пісні: "Чураївна", "Козачка", "Стремено", "Жіноча доля", "Мамина вишня".
Знову наснилось дитинство, Тепле, як гарна весна. Вишня вдіглася в намисто,Мама щаслива й сумна. Там за село проводжала Долю мою молоду... Щедро мені щебетала Мамина вишня в саду. (Слова Дмитра Луценка, музика Анатолія Пашкевича)
Розгорнути
Покрова Пресвятої Богородиці
Відзначення свята Покрови має дуже глибоку історію в Україні. Хоча свято було впроваджене ще з часів хрещення Русі, особливе шанування Покрови Богородиці починається з 12 століття, при князі Андрії Боголюбським, який і збудував першу на Русі Покровську церкву. Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та особливо шанували ікони Покрови.
Розгорнути
День українського козацтва
Гей, на горі там женці жнуть, А попід горою, яром, долиною Козаки йдуть. Гей, долиною, гей, Широкою козаки йдуть... (Українська народна пісня)
Розгорнути