chrome firefox opera safari iexplorer

Онкологічні захворювання молочних залоз в Україні — на чільному місці за смертністю

20 жовтня 2017 о 11:05

«Рожевий жовтень» — так цей період називають у світі відтоді, як Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила його часом профілактичного попередження цього серйозного онкозахворювання. Міжнародним медичним символом жовтня є рожева стрічка, яка має нагадувати: немає нічого важливішого за здоров’я.

Профілактичне самообстеження молочних залоз, регулярні огляди у фахівців мають допомогти жінці уникнути складної недуги, пише Україна молода.

На жаль, онкологічні захворювання молочних залоз в Україні — на чільному місці за смертністю.

Дані медичної статистики тривожні: кожні 35—37 хвилин українські лікарі виявляють новий випадок раку молочної залози. Як попередити це лихо?

Мало рухаєшся? Ризикуєш!

До факторів ризику, за словами відомого столичного лікаря-мамолога Ігоря Ковальчука, фа­хівці відносять ендогенний вплив різноманітних чинників на організм жінки.

Наприклад, вік. З роками зростає ризик захворювання на рак молочної залози. Найбільше він спостерігається у віці 45-75 років із двома піками — у 45-49 років і 70-74 роки.

«Ще не так давно до 30 років злоякісні захворювання молочної залози зустрічалися рідко, — розповідає Ігор Семенович. — Але останнім часом відмічаємо тенденцію зростання захворювань і в молодому віці».

Велике значення, за словами Ігоря Семеновича, має генетична схильність до недуги. Ідеться про випадки раку молочної залози у кровних родичів (у матері, сестри, бабусі).

Негативний вплив справляють гормональні фактори — порушення репродуктивної функції: безпліддя, ранній (до 12 років) або пізній (після 16 років) початок менструацій та пізня менопауза (після 55 років), ранній клімакс (до 45 років), перші пологи у віці після 35 років.

У зоні ризику, за словами фахівця, також жінки, які тривалий час приймають гормональні контрацептиви, ведуть малорухливий спосіб життя, переживають стреси, не отримують задоволення від статевого життя, мають порушену функцію щитоподібної залози.

А також ті, хто хворів на фіброзно-кістозну мастопатію чи атипову гіперплазію, мають надмірну масу тіла, палять і вживають алкоголь. Негативні наслідки можуть мати травми молочної залози і матки.

Не чекайте, що симптоми минуть самі по собі

Що необхідно робити, аби не пропустити початок захворювання? Насамперед кожна жінка повинна знати тривожні нюанси, які вказують, що з молочною залозою негаразди.

Наприклад, мають насторожити ущільнення, які з’явилися в молочній залозі; коли одна із залоз неприродно збільшилася або дивно опустилася; якщо ділянка шкіри, яка вкриває молочну залозу, зморщилася і нагадує апельсинову шкірку.

Важливо також вчасно відчути, що ваше передпліччя набрякає, що пиптик молочної залози втягнувся всередину і з нього витікає темно-жовта або кров’яниста рідина. Зі здоров’ям явні негаразди, якщо збільшилися лімфатичні вузли — під пахвами чи під ключицями.

— Кожна з цих ознак може свідчити про онкологічне захворювання, — наголошує лікар-мамолог. — Тому не чекайте, що симптоми минуть самі по собі. В жодному разі не вдавайтеся до самолікування. Виявивши хоча б одну з цих ознак, негайно зверніться до лікаря. Пам’ятайте: згаявши час, коли хворобу можна зупинити на ранній стадії, ви зробите фатальну помилку. Лише ком­плекс методів ранньої діагностики істотно (на 20-30%) збільшує можливість виявити рак молочної залози на ранній стадії та вилікувати захворювання.

Молочні залози — дзеркало духовного, фізичного і гормонального стану жінки, каже Ігор Ковальчук. «Що ми, лікарі, в цьому дзеркалі бачимо?

18 гормонів, 70 їх комбінацій і 300 підвидів. Як досягнути гармонії в гормонах? На певному етапі життя в жінки настає спад гормональної активності: або через хірургічні втручання на репродуктивних органах, або у зв’язку з віковими змінами, — пояснює фахівець.

— Поняття старості — філософське. Хтось розглядає його як катастрофу, інший — як плавний перехід органів і систем у новий природний стан. Але при гормональних порушеннях молочнi залози стають вразливою мішенню. Кожна жінка на якомусь етапі хоче справитися з менопаузою природним шляхом, не вдаючись до замісної гормональної терапії (ЗГТ). А причина всьому — стереотипи, що панують у суспільстві. Чомусь багато моїх колег — фахівців із жіночого здоров’я — розглядають ЗГТ як безумовний фактор ризику виникнення пухлин в органах-мішенях. Особливо ко­ли йдеться про схильність організму до онкоутворень. Але людині, яка періодично відвідує мамолога, займається регулярними — щомісячними — самоообстеженнями, проходить скринінгові обстеження у фахівців, немає чого хвилюватися. Інша річ — не всі вчасно вдаються до обстежень».

Невміння прощати і агресивність б’ють по грудях

Під час час консультацій лікар Ігор Ковальчук дотримується кількох принципів.

Перший — онконасторога: завжди треба виключити ймовірність злоякісної недуги.

Другий — діагностувати так звані передпухлинні стани, які можуть спровокувати виникнення злоякісних пухлин.

І третій — якщо жінка практично здорова, для неї підбирається профілактичне лікування. Щоб збалансувати гормональний фон і врахувати скарги, які вона має щодо самопочуття.

Та найголовніший компонент здоров’я — це любов, переконаний Ігор Семенович. Любити себе та ділитися любов’ю з іншими, а не приносити себе постійно в жертву, — важливий компонент духовної і фізичної рівноваги.

«Не кажу про екстремальні ситуації, коли з огляду на обставини самопожертва є виправданою. Маю на увазі повсякденне життя. На жаль, невміння любити себе, піклуватися про себе та своє здоров’я — згубна риса характеру. І її, цю рису, що особливо сумно, передають із покоління в покоління», — зауважує лікар.

Він також нагадує про необхідність дотримання здорового способу життя. «Неспроста мовиться, що люди, які є активними, мають снагу до самореалізації, живуть в емоційній злагоді із собою, вміють любити і бути вдячними за любов, значно менше хворіють і легше справляються з недугами, — каже співрозмовник. — Натомість накопичені образи, невміння прощати, озлобленість та агресивність, як і почуття невдоволення собою й невмотивована прискіпливість до близьких, підточують організм і запускають механізм важких недуг. У жінок від такої дисгармонії насамперед потерпають молочні залози».

ДО РЕЧІ

Терміни профілактичних візитів до лікаря-мамолога

Вік до 35 років
• УЗД молочних залоз — раз у рік
• огляд гінеколога — раз у рік
• мамографія — за показниками

Вік від 35 до 50 років
• огляд мамолога — раз у рік
• УЗД молочних залоз — раз у рік
• огляд гінеколога — раз у рік
• мамографія — раз у 2 роки

Вік від 50 років
• огляд мамолога — раз у рік
• УЗД молочних залоз — раз у рік
• огляд гінеколога — раз у рік
• мамографія — раз у рік

15 жовтня

Інші дати
Народився Дмитро Луценко
(1921, с.Березова Рудка, Полтавська область – 1989) – український поет. Автор текстів низки відомих пісень ("Києве мій", "Фронтовики", "Сивина", "Не шуми калинонько", "Мамина вишня", Осіннє золото").
Грає море зелене, Тихий день догора. Дорогими для мене Стали схили Дніпра, Де колишуться віти Закоханих мрій... Як тебе не любити, Києве мій! (Дмитро Луценко)
Розгорнути