chrome firefox opera safari iexplorer

10 незвичайних храмів України, які варто відвідати на Великдень

30 березня 2018 о 11:11
ukrinform.ua

Цього року на Великдень у вас є можливість посвятити святковий кошик в унікальному історичному місці. До вашої уваги перелік цікавих незвичайних монастирів, які можна відвідати на свята.

КРЕХІВСЬКИЙ МОНАСТИР

Село Крехів, Жовківський район, Львівська область.

Монастир заснований як православний у 1612 році. Пам’ятка архітектури 17-18 століть національного значення. Розташований за 12 км від Жовкви і за 3 км від Крехова. Навколо — вкриті буково-сосновими лісами пагорби Розточчя, підніжжя гори Побійної. До монастирського комплексу входять церква св. Миколая, дзвіниця, корпуси келій, господарські будівлі та давні оборонні мури з вежами.

Книгозбірня монастиря містить цінні рукописи та стародруки. А віряни вважають, що у монастирі є дві чудотворні ікони.

СВЯТОГІРСЬКИЙ МОНАСТИР

Місто Святогірськ (до 2004 року — Слов’яногірськ), Донецька область.

Повна назва — Свято-Успенська Святогірська лавра. Розташована на високому крейдяному правому березі Сіверського Дінця (так звані Святі гори). Окрім наземних будівель, має крейдяні печери. У лаврі зберігаються мощі преподобного Іоанна, затворника Святогірского.

Заснований у часи дотатарської навали (13 століття), хоча перші письмові згадки про монастир датуються 1526 роком.

До монастирського ансамблю входять унікальна Миколаївська церква, з вівтарем, висіченим у масиві скелі, Успенський собор – головний храм обителі, Покровська церква з вісьмома дзвонами, головний з яких важить більше шести тонн, дзвін його чути на 10 кілометрів.

За нинішньої складної воєнно-політичної обстановки, що на Донбасі, Святогірськ перебуває під контролем української влади.

ЗИМНЕНСЬКИЙ МОНАСТИР-ФОРТЕЦЯ

Село Зимне, Володимир-Волинський район, Волинська область.

Один з найдавніших в Україні монастирів, заснований у 992-993 роках. Його засновником вважають князя Володимира.

До монастирського комплексу входить жіночий монастир, Успенська церква, Троїцька церква. У монастирі зберігається одна з найбільших православних святинь — чудотворна Зимненська ікона Божої матері.

ТРОЇЦЬКИЙ СОБОР

Місто Новомосковськ, Дніпропетровська область.

Споруджений із дерева без жодного залізного цвяха. Троїцький собор винятковий мистецький витвір дерев’яної архітектури України, єдиний збережений в Україні дев’ятидільний храм. Належить до 100 найкращих дерев’яних споруд світу.

Радянська влада зробила з храму склад. Саме це варварське ставлення до духовної пам’ятки українського народу покладене в основу роману Олеся Гончара “Собор”.

ЦЕРКВА СВЯТОГО ДУХА

Місто Потелич, Львівська область.

Церква збудована у 1502 році. Це найстаріша дерев’яна церква Львівщини, виконана у стилі карпатського дерев’яного зодчества. Особливу мистецьку цінність мають настінні розписи інтер’єру храму, виконані у 1620—1640 роках. Відноситься до шедеврів української культури і мистецтва 16—17 століть. Включена у список світової спадщини ЮНЕСКО.

Комплекс складається з церкви, дзвіниці і двох сторожівок на входах.

СЕМІНАРСЬКА ЦЕРКВА РЕЗИДЕНЦІЇ БУКОВИНСЬКИХ МИТРОПОЛИТІВ

Місто Чернівці.

Резиденцію збудовано у 1878 році, вона включена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, також це пам’ятка архітектури національного значення.

Неймовірно красивий ансамбль Митрополичої резиденції складається з трьох монументальних споруд — корпусів: “Митрополичого”, “Семінарського” та “Монастирського”. Церква — головна у композиції всього комплексу.

ШЕЛЕСТІВСЬКА ЦЕРКВА

Місто Ужгород.

Це єдина класична лемківська церква, що залишилася в Закарпатті, пам’ятка архітектури національного значення.

Шелестівська церква — це 22-метрова дзвіниця, побудована з дерева, дзвони, капличка та основна будівля. Споруда розташовується на ділянці Комплексу Замкової гори, який є територією пам’ятки містобудування.

СВЯТО-ГЕОРГІЇВСЬКИЙ ХРАМ

Село Пляшева, Радивилівський район, Рівненська область.

Ця церква — храм-пам’ятник, його поставили як козацьку усипальницю. Входить до комплексу Георгіївського монастиря на Козацьких Могилах.

Унікальність цієї святині полягає в тому, що вона триярусна, має в собі три діючі церкви. У Георгіївській — одна з головних святинь цього храму — ікона великомученика Георгія, написана на дереві. Другий поверх Георгіївського храму займає церква святих Бориса і Гліба, де є кіот з іконою Святої Трійці. Третя, підземна — церква Параскеви П’ятниці.

Храм має надзвичайно пишний розпис стін та іконостаси. Зокрема, зовнішній іконостас виконано з червоного кварцу та чорного лабрадориту, а ікони для храму писав відомий український художник Іван Їжакевич.

ІОАННО-БОГОСЛОВСЬКИЙ ХРАМ

Село Курилівка, Куп’янський район, Харківська область.

Ця церква цікава тим, що вже двічі міняла “прописку”. За легендою, збудували її на території сучасного Куп’янська в середині 17 століття. Після того, як цариця Катерина наказала знищити храм, віряни розібрали його і перевезли волами в село Петропавлівка, а згодом церкву викупила курилівська громада і її перевезли у Курилівку. Щоправда, документів, які б легенду підтвердили, поки що не знайшли.

Однак реставратори виявили на горищі церкви давні фрески. А п’ятибанне планування храму – унікальне для церков Слобожанщини.

ІЛЛІНСЬКА ЦЕРКВА

Село Суботів, Чигиринський район, Черкаська область.

Церква збудована у 1653 році за наказом Богдана Хмельницького. Саме цей храм зображений на купюрі українських 5 гривень.

На території церкви — місце захоронення гетьмана Хмельницького, а також музей.

20 вересня

Інші дати
Наталія Лотоцька 
1938 – театральна актриса. Лауреат Шевченківської премії. Ролі: Пріська («Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка), Хведоска («Дві сім’ї» М. Кропивницького), Поліксена («Кассандра» Лесі Українки) та ін. Ведуча передачі Українського радіо «Від суботи до суботи» (понад 30 років). 
Розгорнути
Народився Іван Світличний
(1929, с. Половинкине Луганської області - 1992) - український мовознавець та поет. Твори "Ґранатові сонети", "Серце для куль і для рим", "У мене тільки слово".
Свободу не втікати з бою, Свободу чесності в бою, Любити те, що сам люблю, А не підказане тобою, Свободу за любов мою Хоч і накласти головою, А бути все ж самим собою, — Не проміняю на твою, Ліврейську, жебрану, ледачу, Вертку, заляпану, як здачу, Свободу хама й холуя. Несу свободу в суд, за грати, Мою від мене не забрати — І здохну, а вона — моя. (c) Іван Світличний, 1929
Розгорнути