chrome firefox opera safari iexplorer

Що об`єднує Україну та писемність цивілізації Майя

03 квітня 2018 о 14:41
uamodna.com

В березні 2018 року в мексиканському місті Меріда був урочисто відкритий пам'ятник видатному українському вченому Юрію Кнорозову, який зумів розшифрувати писемність стародавніх майя.

Юрій Валентинович Кнорозов народився в селищі Південне під Харковом у 1922 році. Навчався на історичному факультеті Харківського і Московського університетів. Ще під час навчання Кнорозов захопився розшифровкою писемності майя. Слід зазначити, що в той час більшість учених не вірила, що це можливо. Проте наполегливому українцеві це вдалося, і він став усесвітньо відомим ученим.

Українець, котрий розшифрував писемність майя 1/1
Жодного разу не побувавши у Мексиці, дослідник зробив те, чого не могли досягти багато вчених різних країн, що роками проводили польові дослідження. Не виходячи з кабінету, він дешифрував давню писемність, ґрунтуючись на текстах трьох збережених рукописів.

Повний переклад ієрогліфічних рукописів майя був опублікований 1975 року. За цю роботу Ю. В. Кнорозов у 1977 році був удостоєний Державної премії СРСР. А в 1995 році у посольстві Мексики в Москві Кнорозов був нагороджений орденом Ацтекського орла, який вручається мексиканським урядом іноземним громадянам за виняткові заслуги перед Мексикою.

Скульптуру видатного вченого встановлено ​​у конгрес-центрі Siglo XXI, який знаходиться неподалік від Великого музею світу майя. Автором роботи став місцевий скульптор, відомий під псевдонімом Пачеллі. Вчений, котрий тримає в руках кішку, зображений у повний зріст. На тиловому боці стели глядачі можуть побачити ієрогліфи майя. Загальна висота монумента складає більше трьох метрів. В основу пам'ятника покладено чорно-білий знімок Кнорозова, на якому він зображений зі своєю улюбленою кішкою Асею.
Українець, котрий розшифрував писемність майя 1/1
За словами автора пам'ятника, робота над монументом зайняла приблизно шість місяців. Для створення скульптури майстер використав спеціальні матеріали, які залишаються стійкими при спекотному кліматі Мексики. Урочиста церемонія відкриття монумента пройшла в рамках Міжнародної книжкової виставки.

Це, до речі, вже не перший пам'ятник, який відкрили мексиканці на честь українського вченого. У 2012 році в мексиканському місті Канкуні також був встановлений монумент на честь Кнорозова. Крім того, двома роками раніше в Мексиці відкрили центр імені Кнорозова з вивчення культури древньої цивілізації майя.

Джерело: uamodna
Розділи: Новини культури

10 жовтня

Інші дати
Атена Пашко 
1931 – поетеса, громадсько-політична діячка. Автор збірок «На перехрестях», «На вістрі свічки», «Лезо моєї стежки». Голова Спілки українок України (1991–2001), президент Благодійного фонду В’ячеслава Чорновола (з 1999 р.).
Розгорнути
День працівників стандартизації та метрології України
14 жовтня - Всесвітній день стандартів. Саме цього дня 1946 року в Лондоні в приміщенні Інституту цивільних інженерів відкрилася конференція національних організацій по стандартизації. Результатом її роботи стало заснування нової Міжнародної організації по стандартизації ISO (з грецької isos - рівний). У 1970-му Президент ІSО пан Фарук Сунтер (Туреччина) запропонував 14 жовтня відзначати Всесвітній день стандартів, для того, щоб підкреслити важливість стандартизації для всієї світової економіки, активізувати її роль як основного помічника не тільки промисловості, торгівлі, а й урядів і споживачів усього світу. День працівників стандартизації та метрології в Україні на підставі Указу Президента № 910/2002 від 08.10.2002 відзначається щорічно 10 жовтня.
Розгорнути
Народився Михайло Драй-Хмара
(1889, с.Малі Канівці, Черкаська область - 1939) — український поет-неокласик, літературознавець, перекладач, поліглот (знав 19 мов).
Дерзайте, лебеді: з неволі, з небуття веде вас у світи ясне сузір'я Ліри, де пінить океан кипучого життя... (Михайло Драй-Хмара)
Розгорнути