chrome firefox opera safari iexplorer

Українці — лауреати Пулітцерівської премії

17 серпня 2018 о 06:55
forbes.net.ua

             З нагоди 115-річчя престижної відзнаки...

17 серпня 1903р. американський видавець і журналіст, газетний магнат і засновник  Школи журналістики Колумбійського університету  Джозеф Пулітцер склав заповіт, яким заснував премію в царині літератури, журналістики, публіцистики, музики, театру. До фонду премії передавав  2 млн.доларів. 

Премія, що дістала назву на честь свого засновника,  вручається щорічно і має грошове вираження – 10 тисяч доларів. Лауреати в номінації «За служіння суспільству», крім того, нагороджуються ще й золотою медалллю з профілем Б.Франкліна.   

Першим лауреатом Пулітцерівської премії став у 1916р. американский журналіст і редактор  газети «New York World» Герберт Байярд Своуп за серію політичних  нарисів  «З середини Німецької імперії».   

Серед лауреатів премії – видатні письменники Е.Гемінґвей, В.Фолкнер, Маргарет Мітчелл;  видання  The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post; джазові музиканти і композитори Д.Гершвін та Д.Еллінгтон…

Єдиним президентом США, нагородженим Пулітцерівською премією, став у 1957р. Д.Кеннеді – за автобіографічну книгу «Профілі мужності». 

Премія донині  залишається однією з найпрестижніших .   

Цього  року нею було відзначено, серед інших,  видання The Washington Post і The New York Times (за розслідування втручання Росії у президентські вибори 2016 р.); Д. Е. Девіс (книга «Затока: як створювалося Американське море» — історія Мексиканської затоки).

Серед лауреатів Пулітцерівської премії є й українці.

Лірична поетеса Марія Затуренська (12 вересня 1902р., Київ – 19 січня 1982р.,Шелберн Фолс, США.  Їй було 8 років, коли родина емігрувала до США. Авторка 8 томів поезій англійською мовою. Пулітцерівську премію отримала 1938р. за поетичну книгу «Прохолодне ранкове небо».  

Журналіст і публіцист Майк Ройко (19 вересня 1932р., Чикаго — 29 квітня 1997р., Чикаго, США) походить з української родини, його батько — уродженець м. Долина, що на Івано-Франківщині.  Пулітцерівською премією 1972р. відзначені його матеріали, які публікувались у найпрестижніших американських виданнях. 

 Данило Берегуляк народився 1975р. у Сіднеї (Австралія), в українській родині. Завжди брав активну участь у житті української громади. Нині мешкає переважно у Барселоні.   2015 р. отримав  Пулітцерівську премію за висвітлення гуманітарної кризи в Африці під час епідемії лихоманки ебола, коли загинуло понад 10 тисяч людей. 2017р. був нагороджений цією премією вдруге – за  висвітлення боротьби з  наркотиками на Філіппінах. 

Підготувала Олена Бондаренко, 

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

Розділи: Суспільство

22 травня

Інші дати
Микола Гринько 
1920 – український кіноактор. Фільми: «Тарас Шевченко», «Андрій Рубльов», «Солярис», «Ати-бати, йшли солдати…», «Двадцять днів без війни», «Сталкер», «Ярослав Мудрий», «Пригоди Буратіно» та ін.
 
 
Розгорнути
Народився Марко Кропивницький
(1840, с. Бежбайраки, Кіровоградська область – 1910) — український письменник, драматург, театральний актор. З ім’ям М. Кропивницького пов’язані створення українського професійного театру й наступний етап розвитку реалістичної драматургії.
Розгорнути
Народився Федір Кричевський
(1879, м. Лебедин, Сумська область – 1947) — український художник і педагог, заслужений діяч мистецтв УРСР. Один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва.
Розгорнути
Народився Микола Олялін
(1941, Росія – 2009), український актор, кінорежисер. Народний артист України.
«Як умру, то поховайте Мене на могилі Серед степу широкого На Вкраїні милій. Щоб лани широкополі, І Дніпро, і кручі Було видно, було чути, Як реве ревучий. (Тарас Шевченко)
Розгорнути
Народився Микола Грінько
(1920, м. Херсон – 1989) - український радянський актор. Знаний багатьма поколіннями за роль тата Карло в фільмі-казці «Пригоди Буратіно».
Розгорнути