chrome firefox opera safari iexplorer

Жінка, яка збудувала палац

12 березня 2019 о 12:15
uk.wikipedia.org

12 березня 1916р. народилася архітекторка Євгенія Маринченко.

Національний палац мистецтв «Україна», більше відомий як просто «Палац «Україна», є найбільшою концертною установою не лише Києва, а й цілої України.  Він внесений до переліку пам’яток архітектури, що перебувають під охороною держави, та має статус національного. 

Палац, споруджений  у 1965-70 р.р. на вул.Великій Васильківській, був урочисто відкритий до 100-річчя від дня народження В.Леніна, і мав стати «меншим братом» Кремлівського палацу з’їздів. Робота архітекторів – Є.Маринченко та П.Жилицького — була відзначена Шевченківською премією 1971р.

Євгенія Маринченко – одна з творців цієї радянської споруди й одна з небагатьох відомих жінок-архітекторів.

Народилася Євгенія 12 березня 1916р. Батько — Олександр Маринченко – був відомим у Києві  художником-архітектором, викладачем та автором підручників з архутектури.  Дід з боку матері – Євгеній Толстой – завідував Маріїнським палацом. На його честь, власне, батьки й назвали першу з трьох доньок Євгенією.

Після закінчення будівельного технікуму дівчина працювала на будівництві. У Київському інженерно-будівельному інституті навчалась у відомого архітектора О.Вербицького.

По закінченні Другої світової війни Євгенія Маринченко брала участь у відновленні Маріїнського палацу, Київського університету ім.Т.Г.Шевченка, актової зали Київської політехніки.  Їй належить розробка плану і проектування   санаторного комплексу в Пущі –Водиці. Загалом же Є.Маринченко створила близько 70 проектів, понад 30 з яких були втілені. Це будинки на вулицях М.Бойчука, Бастіонній, Золотоустівський та Повітрофлотському проспекті у Києві; житлові масиви у Харкові, Одесі, Херсоні; масив Новобіличі та селище Південно-Українського каналу; численні кінотеатри, клуби, будинки відпочинку. І, звичайно, вже згаданий палац «Україна», який став головним  проектом архітекторки.

Принагідно додамо, що початково споруда планувалася насамперед як місце проведення різних компартійних урочистостей, а вже потім – як концертна зала.Та часи змінилися, і впродовж років на сцені палацу  являли українцям своє мистецтво генії опери Лучано Паваротті, Хосе Каррерас, Монсеррат Кабальє, Пласидо Домінго; зірки великого року Scorpions і Рінго Старр, Стінг і Кріс Рі, Джо Кокер і Джон Лорд; знані співаки і музиканти Карлос Сантана, Ванесса Мей, Емма Шаплін, Алессандро Сафіна, Пако де Лусія, Мірей Матьє, Патрісія Каас; композитори Мішель Легран і Енніо Морріконе… І, звичайно ж, наші, українські – від Дмитра Гнатюка та Анатолія Солов'яненка – до Тараса Петриненка і «Океану Ельзи». 

«Рідна країна»

25 червня

Інші дати
Іван Крип’якевич
1886 –  історик, академік АН УРСР, професор Львівського університету, директор Інституту суспільних наук АН України.
Розгорнути
Народився Віталій Русанівський
(1931, м. Харків - 2077) - український науковець, філолог, мовознавець-україніст і славіст, викладач.  Автор близько 350 праць із проблем сучасної української мови і історії, українського, слов'янського і загального мовознавства, історичної граматики, стилістики.
Розгорнути
Народився Євген Попович
(1930, с. Межиріч Черкаської обл. - 2007) - український перекладач. Переклав твори Г. Беля, Е. М. Ремарка, Г. Е. Лессінга, Т. Манна, Е. Т. А. Гофмана, В. Гете, Г. Гейне та ін. австрійських, німецьких і швейцарських письменників; переклав  з німецької "Щоденники" О. Кобилянської.
Розгорнути
Народився Іван Крип'якевич
(1886, м.Львів – 1967), український  історик. Автор ряду наукових досліджень про українську козацьку державність та діяльність Богдана Хмельницького, підручників з історії України. Інститут українознавства НАН України носить ім'я І.П.Крип'якевича.
Розгорнути