chrome firefox opera safari iexplorer

30 серпня: це цікаво знати

30 серпня 2019 о 00:04

Нехай від лих і бід усіх
Вас береже здоровий сміх.
Павло Глазовий

У народі 30 серпня називали Мирона-вітродува, оскільки цього дня зазвичай дули сильні вітри.

Була у дня й інша назва – «вдова помочі». Наші пращури 30 серпня допомагали сиротам та вдовам. Наприклад, жали хліб, молотили снопи, удобрювали ґрунт, рубали дрова тощо.

Вважалося, що з Мирона починається листопад. Першими починають скидати листя берези, потім липи, в’язи і черемхи. Крім того, господині 30 серпня намагалися вирізати пагони малини, які цього року вже принесли свої плоди. Підживлювали ґрунт.

За церковним календарем 30 серпня вшановують мученика Мирона, пресвітера; преподобного Аліпія, іконописця Києво­Печерського; мучеників Павла, Юліанії та ін.; мучеників Фірса, Левкія, Короната і воїнів їхніх; мученика Патрокла, мучеників Стратона, Филипа, Євтихіана і Кипріана.

Іменинники 30 серпня:

Уляна, Мирон, Павло, Лев, Стратон, Пилип.

30 серпня народились:

1883 – Дмитро Донцов – український літературний критик, публіцист, політичний діяч, засновник теорії українського націоналізму. Автор праці «Націоналізм».

1922 – Павло Глазовий – український поет-гуморист, сатирик. Автор поеми «Слався, Вітчизно моя!», 13 книжок сатири та гумору, 8 книжок для дітей.

«Йде синок до школи вперше. Пита батька мати:Якій мові ми синочка будемо навчатиУкраїнській чи російській? Обидві ж хороші.Хай вивчає ту, якою печатають гроші». (Павло Глазовий)

30 серпня відзначають:

  • Міжнародний день жертв насильницьких зникнень.

Події 30 серпня:

1739 – російські війська захопили турецьку фортецю Хотин (Буковина).

1860 – запускається перший британський трамвай.

1901 – Губерт Сесіл Бут запатентував пилосос.

1919 – з Києва евакуйовано всі радянські установи.

1941 – у Львові почав діяти Український Червоний Хрест.

1991 – Азербайджан проголосив свою незалежність.

Чи знаєте ви, що:

Павло Глазовий двічі міг загинути на війні наглою смертю, однак двічі його рятував випадок, або, як він сам сказав, Боже провидіння.

Вперше, це сталося після одного з неочікуваних нальотів німецької авіації на аеродром, де воював Глазовий. Після бомбардування залишилось лише три літаки та щільно перекопане бомбами літовище. Серед трьох вцілілих машин була і та, на якій літав майбутній гуморист. У його підпорядкуванні служив молодий моторист – хлопчина порядний і слухняний, але трохи незібраний в роботі. Перед вильотом на інший аеродром Глазовий наказав йому провести повну заміну масла в системі двигуна. Він виконав завдання, але… забув закрутити кришку масляного бачка. Під час запуску двигуна масло за лічені секунди опинилося на фюзеляжі і кабіні пілота. Почався гамір, переполох! І тоді командир полка наказав членам штабу і технікам сідати в інший літак, а Глазового з його мотористом залишив драїти машину. Це їх і врятувало. У літака, куди сіли всі, хто вцілів після нальоту німців, раптово заглух один з двигунів і він, падаючи на землю, вибухнув. Ніхто не вижив. Так своєю незібраністю моторист врятував і себе, і Глазового.

Вдруге посланцем Небес став старший лейтенант, що вибіг зі штабної землянки саме у той момент, коли Глазовий проходив поряд. Підкликавши його, він наказав терміново евакуювати дітей з Ленінграду. Як з’ясувалося потім, евакуювали вони не дітей, а номенклатурну шайку з її сімейним потрухом. Проте, повернувшись після завдання, вони побачили, що аеродром знову вщент перекопаний німецькою авіацією. Того старшого лейтенанта Павло Глазовий більше не зустрічав у своєму полку, однак його обличчя – обличчя ангела-охоронця, назавжди залишилося у пам’яті гумориста.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

Новини Дивитися всі