chrome firefox opera safari iexplorer

28 жовтня: це цікаво знати

28 жовтня 2019 о 00:07

Осінній сад ще яблучка глядить,
Листочок – два гойдає на гілляках.
І цілу ніч щось тихо шарудить,
І чорні вікна стигнуть в переляках.
Ліна Костенко

Для наших предків сад був не лише окрасою садиби, чи-то місцем для вирощування фруктів. Українці вірили, що сад оберігає оселю від злих духів.

У народі 28 жовтня вшановували Єфимію-“болотиху”. Колись цього дня підмічали: “Як почнеться на Єфимку моква, то аж до морозів трива”. Цікаво, що у деяких регіонах України, зокрема на Поліссі, Єфимію ще називають Параскевою. У дохристиянські часи цього дня якраз вшановували попередницю Параскеви–п’ятниці Дану, а потім Мокошу, які охороняли і захищали рід, пологи та немовлят. Також їх вважали покровительками рукоділля. А тому у жертву цього дня їм приносили прядиво і полотно. А наступного дня починали великі роботи (ткання, вишивання, пошиття одягу). У п’ятницю, особливо 28 жовтня, заборонялося працювати голкою, ножицями, веретеном, бо цього дня душі покійних родичів відвідують свій рід, а тому працювати не варто – можна поколотися.

За церковним календарем 28 жовтня вшановують преподобного Євфимія Солунського, священномученика Лукіана, святителів Іоанна, єпископа Суздальського та Савіна, єпископа Катанського, мучеників Саврила та Вевеї.

Іменинники 28 жовтня:

Валеріан, Іван, Лук'ян, Микита та Єфим.

Ім'я Єфим має давньогрецьке походження «еуфемос» і означає «благочестивий». Зовнішньо зазвичай схожі на маму. У дитинстві полохливі. Від природи Єфими артистичні, добре відчувають психологічний стан інших людей, а відтак мають багато друзів. Всього у житті досягають власною працею. Трохи консервативні, дуже люблять свою сім'ю, гидливі. Перед одруженням обов'язково перевірятимуть, чи вміє дружина готувати. Єфими гурмани, на продукти грошей не шкодують і все купують самі. Достатньо егоїстичні та в міру ревниві. Дуже рідко, а, частіше, ніколи не вживають алкоголь.

28 жовтня народились:

1895 — Майк (Михайло) Йогансен, український поет. Автор збірок віршів “Д’горі”, “Революція”, “Пролог до комуни”, “Доробок”, «Ясен», та ін.

«Непереможні хмари-гори Ломились, падали, росли В архіпелаги неозорі. і птиці линули в імлі. То вчора думка гасла в морі її навіки завезли Все вище,вище,вище д’горі Сереброкрилі кораблі» (Майк Йогансен)

28 жовтня відзначається:

  • День звільнення України від фашистських загарбників
  • Міжнародний день анімації

Чи знаєте ви, що:

У долині, яка називається Долиною смерті, живе 15 видів птахів, 40 видів ссавців, 44 види плазунів, 13 видів риб та 545 видів рослин.

В Африці острови і напівострови займають лише 15 частину суші, в Азії – п'яту, а в Європі третину всієї площі.

На Землі є острів – Кімолос – грунт якого є жирною мильною речовиною, яку остров'яни використовують замість миючих засобів.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...