chrome firefox opera safari iexplorer

1 травня — Свято весни і праці

01 травня 2020 о 07:22

 Слід зауважити, що перший травневий день був святковим ще у наших пращурів. Засіявши насінням земельку, давні українці радісно відзначали перший день травня, сподіваючись на добрий врожай.

У різних країнах 1 травня відзначають по-різному. Скажімо, в Іспанії це свято квітів і закоханих – воно називається  «Зелений Сантьяго». У  Кореї 1 травня — день народження Будди. У Франції — День конвалії. У Литві – День матері. В Казахстані – День єдності народу.

1 травня як День солідарності трудівників має свою історію. 1886 р. в Чикаго (США) 1 травня робітники розпочали страйк з вимогою 8-годинного робочого дня. Під час демонстрації відбулися сутички з поліцією, пролилася кров. 4 травня на мітингу протесту вибухнула бомба, загинуло 7 поліцейських і 60 цивільних людей. Організатори мітингу були заарештовані, а потім засуджені.

 У липні 1889 р. Паризький конгрес II Інтернаціоналу, в пам’ять про виступ чиказьких робітників, вирішив щороку 1 травня проводити демонстрації солідарності. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції та деяких інших країнах.

Протягом досить тривалого часу 1 травня було  символом «класової боротьби» та революції.

У Радянському Союзі  Першотравень став  одним з головних державних свят – із велелюдними демонстраціями «солідарності з трудящими країн, які борються за свої права». Зрозуміло, що про боротьбу трудящих самого СРСР за свої права не могло бути і мови – це сприймалось як антирадянщина з усіма наслідками. Однак для багатьох людей це був гарний привід для відпочинку від роботи, застілля чи пікніку  та – чи не найголовніше – весняних робіт на своїх дачних «сотках». 

1 травня 1990 р. відбулася остання офіційна першотравнева демонстрація. У 1992 р.  Міжнародний день солідарності трудящих було перейменовано на свято Весни і Праці. Тепер свою солідарність 1 травня демонструють хіба що прихильники лівих. Проте застілля та пікніки (якщо гаманець дозволяє, а погода не перешкоджає) залишились. І, звичайно – весняні роботи на дачах.

Ще – постала дуже гарна традиція: мешканці міст і містечок самоорганізовуються на толоки. А команда «Рідної країни» робить це давно і не лише у травні…

Гарного весняного першотравневого дня!

«Рідна країна» 

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...