chrome firefox opera safari iexplorer

4 травня: це цікаво знати

04 травня 2020 о 00:05

Цвітуть бузки, садок біліє
І тихо ронить пелюстки,
Напівзабуте знову мріє,
Як помах милої руки.

Максим Рильський

Цієї квітучої пори у дохристиянські часи наші предки продовжували вшановувати Богиню Живу, яка у нашого народу асоціювалася з зозулею. У цей час слухали зозулю, і не лише для того, аби дізнатись, скільки років вона накує. Існувала прикмета: які гроші матимеш, коли вперше почуєш зозулю, такий достаток буде протягом всього року.

За народним календарем в цей час потрібно спостерігати за черемхою: якщо вона рано зацвіла – буде тепле літо. Чим раніше вона починає цвісти, тим спекотнішим буде літо. З цього дня вкривається квітами ліловий бузок, у садах зацвітають нарциси. Саме час садити часник, щоб літом уже зібрати врожай.

Також у цей період молоді дівчата водили хороводи навколо яблуні і співали пісні. Говорили, що вони плекали (лялили – стар.) хорошу погоду. Тому, 4 травня прозвали Ляльником.

У народі, серед всіх мучеників, для назви дати вибрано святого Прокла. Причиною цього стало співзвучність імені з поняттям «прокляття», так як у цей день люди проклинали нечисть.

За церковним календарем 4 травня вшановують священомученика Януарія, єпископа, і з ним мучеників Прокула, Соссія і Фавста, дияконів, Дисидерія, читця, Євтихія і Акутіона; мучеників Феодора, що в Пергії, матері його Филипії, Діоскора, Сократа і Діонісія; мучеників Ісаакія, Аполлоса і Кіндрата; Святого Максиміана, патріарха Константинопольського.

Іменинники 4 травня:
Денис, Кіндрат, Федір, Пилип, Євтихій.

4 травня народились:

1885 – Лео Сирота – піаніст-віртуоз. У віці 11 років він уже давав уроки учням і гастролював з концертами, навчався та викладав в консерваторіях Києва і Львова. Основоположник школи фортепіанної музики в Японії.

4 травня відзначають:

  • Міжнародний день пожежників.

Події 4 травня:

1878 – у будівлі оперного театру Томас Алва Едісон вперше продемонстрував винайдений ним фонограф.

1979 – Маргарет Тетчер стає першою жінкою прем’єр-міністром Великобританії.

1986 – зона евакуації навколо Чорнобиля збільшена до 30 кілометрів.

Чи знаєте ви, що:

Наші дохристиянські предки вважали, що травень – це місяць Ярила – Бога весняних робіт, любові, заступника сівачів і хліборобів. Ще раніше його називали Урай, Урій, Рій та Володар. За народними переказами – це був юнак у білому полотняному одязі, босий. На голові він мав вінок з квітів, а у руці тримав житні колоски, любив їздити на коні і опікувався земними плодами: зеленню, врожаєм зернових. Зображувався як символ весняного розквіту і любові.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...