chrome firefox opera safari iexplorer

15 травня – Міжнародний день сім’ї

15 травня 2020 о 09:43

«Сім’я – це те первинне середовище, де людина повинна вчитися творити добро».

В.Сухомлинський

 У вересні 1993 р. Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію, якою запровадила Міжнародний день сім'ї, що відзначається щороку 15 травня.

Його головне призначення — привернути увагу влади, суспільства до забезпечення і дотримання прав сім’ї, пильніше придивитися до проблем родини, докласти зусиль до їхнього вирішення.

А ще – спонукати кожну людину до роздумів про значення родини в її житті…

Зажди індикатором цивілізованості держави було її ставлення до сім’ї, становище родини в суспільстві, її значення для суспільного розвитку.

 Саме з родини починається життя людини, її формування як особистості, громадянина. Це той осередок, де людина має почуватися захищено, відчувати любов і підтримку. 

У Загальній декларації прав людини є окремий розділ, у якому виокремлені право людини на створення сім’ї та право сім’ї на захист з боку держави:
«Чоловіки та жінки, які досягли повноліття, мають право, без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії, одружуватися і створювати сім’ю. Вони користуються однаковими правами щодо вступу до шлюбу, перебування в шлюбі та під час розірвання шлюбу.
 Шлюб може укладатися тільки за умови вільної та повної згоди двох сторін, які вступають до шлюбу.
 Сім’я є природним і основним осередком суспільства і має право на захист з боку суспільства та держави
».
Необхдність декларування цих, здавалося би, очевидних прав виникла у зв’язку з тим, що саме стосовно сім’ї завжди чинилося насильство у тоталітарних державах. Бо саме сім’я – осердя збереження традицій, родинної пам’яті, людської гідності, моралі, виховання. Скажімо, радянський режим активно втручався в сім’ю через різноманітні (комсомольські, компартійні) організації. А також —  насаджував  і навіть героїзував поведінкові моделі , що вважалися в цивілізованому суспільстві неморальними, ганебними: доноси на членів родини, зрадництво,  публічну відмову від батьків чи інших найближчих, якщо їх режим затаврував як «ворогів». Розрахунок простий: без підтримки родини людина почувається беззахисною, безпорадною, стає покірним «пішаком», «гвинтиком», із якого держава може «ліпити» що завгодно.

Необхідність формування в сучасних умовах внутрішньо вільної, самостійної особистості вкотре породжує дискусію: хто  «головніший» у її становленні   – родина чи, скажімо, садочок, школа?

Ще видатний педагог  Г.Песталоцці зазначав: «Сім’я- істинний орган виховання». Саме через повсякденне життя у сім’ї формуються ідеали та цінності людини, її ставлення до світу, інших людей, самої себе. Від родини залежить, якою виросте людина – доброю, милосердною, співчутливою – чи жорстокою, цинічною, байдужою. 

Досвідчені педагоги радять:

— Розумна батьківська любов базується на взаємній довірі. Від батьків та інших старших у родині залежить, чи звертатиметься дитина, а в майбутньому – і доросла людина зі своїми переживаннями, проблемами, радощами, негараздами саме до  родини,чи почуватиметься самотньою, ніким не зрозумілою,а отже, шукатиме розуміння і підтримки в іншому, далеко не завжди доброму, товаристві. 

-Ніколи не будьте байдужими до справ дитини, її переживань.

-Не намагайтеся задовольняти всі забаганки дитини. Ви плекаєте в ній егоїста, а це згодом окошиться на ваших стосунках.

-Не будьте з дитиною занадто суворими. Вона не повинна відчувати страху перед вами. Інакше ви власноруч копаєте прірву між вами і дитиною.

Тож нехай зігріває вас найтепліше  у світі – ваша сім’я.

«Рідна країна»

31 травня

Інші дати
Народилася Олександра Смирнова-Замкова
(1880, м.Переяслав-Хмельницький – 1962) – український вчений паталогоанатом. Автор близько 90 праць, створила вчення про систему основної аргірофільної речовини, зробила важливі для науки висновки про природу розвитку тканин.
Буває, часом, сліпну від краси. Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, - оці степи, це небо, ці ліси, усе так гарно, чисто, незрадливо, усе як є – дорога, явори, усе моє, все зветься Україна. Така краса, висока і нетлінна, Що хоч спинись і з Богом говори. (Ліна Костенко)
Розгорнути