chrome firefox opera safari iexplorer

12 cерпня народився Андрій Бобенко – один з перших українських поетів-робітників

12 серпня 2020 о 15:41
ukrlit.net

Андрій Михайлович Бобенко (Бібик) народився  1854 р. в с. Добренька Костянтиноградського повіту Полтавської губернії (нині Красноградський район Харківської області), в родині селянина-бідняка.

Шестирічним Андрійко втратив маму. Батько невдовзі одружився вдруге, до хати прийшла мачуха – жінка владна, сварлива і до пасинка дуже лиха. Згодом Андрій у вірші «Було» напише:

Раз я малим колись тікав,

Побила мачуха сердита.

По полю мокрому блукав

І віддощуховавсявжиті

Десятирічного Андрійка батько віддав за 20 карбованців на чотири роки у наймити до крамаря:   

Я виріс в наймах,

Мов не знав

Ніколибатьківського дому,

І даром хліба не давав

Ніхтой нідемені малому.

У 17 років Андрій дістався Одеси. Найнявся кочегарити на океанських пароплавах. Вдалині від рідного краю почав віршувати – українською.

Якось поезії юнака потрапили на очі капітанові  пароплава Л.Гаврилову. Той розгледів у хлопця талант до віршування і принагідно познайомив з одеськими літераторами. Вони ж допомогли Андрію з роботою в залізничному депо, сприяли його самоосвіті.   

Андрій Бобенко склав іспит на звання народного вчителя. Перші вірші надрукував  1883р. в альманаху  Михайла Старицького «Рада». Відтоді друкувався у журналах та альманахах  «Нива», «Зоря», «Дзвінок», «Діло», «Вік», «Акорди», «Українська муза»; в «Літературно-науковому віснику».

Видав поетичну збірку «Перевесло», книги прози  «Старий токар», «В череві кита», «День причастя».  

На творчість А.Бобенка великий вплив мали поезії Тараса Шевченка. Це добре простежується у найвідоміших його віршах : «Бурлака», «Лірник», «Марні сльози», «Багата кутя». 

Виявив себе поет і тонким ліриком, як от, скажімо,  у вірші «Розсердилось море бурхливе…»:

Ніщо не вгамує так моря,

Як тиха та ясна година, —

Ніщо не вгамує так серця,

Як милої ласка єдина.

Помер А.М.Бобенко у 1920 р. 

В листопаді 1919 р., незадовго до смерті, він написав поетичний заповіт, рядки якого й досі не втратили своєї актуальності:    

Здається, скоро я покину

Все, щолюбив, для чого жив,

Сім 'ю, народ свійУкраїну,

Все, чим на світі дорожив.

А вам, братимоїідіти,

Даю маленький заповіт:

Шукайтевсюдиправдисвіту,

Бо в світі правда,

в правдісвіт.

_______________

 Підготувала Олена Бондаренко,

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

3 березня

Інші дати
Народився Антін Могильницький
(1811, с.Підгірки Івано-Франківська область – 1873) – український письменник, громадський і політичний діяч, греко-католицький священик.
«Кожний нарід, хоть би дикий, Любить свій родинний край, Любить отцівські язики, Свою мову і звичай». (Антін Могильницький)
Розгорнути
Народилася Наталена Королева
(1888, с. Сан-Педро де Карденья, Іспанія – 1966) – українська письменниця. В своїх творах опрацьовувала історичні та біблійні теми. Автор збірки легенд “Во дні они”, повістей “1313”, “Без коріння”, збірки оповідань “Інакший світ”, повістей “Предок”, “Сон тіні”, “Легенди старокиївські”.
Розгорнути