chrome firefox opera safari iexplorer

2 серпня: це цікаво знати

02 серпня 2020 о 00:04

Бурю в склянці води інколи зчиняють для того, щоб не було видно дна.
Олексій Домницький

З початком серпня у наших предків вже закінчувалося літо, а кінцевою датою його завершення було свято пророка Іллі, яке ми відзначаємо 2 серпня. Прообразом Іллі став дайбозький Перун – покровитель грому та блискавок. У давнину цього дня намагалися не працювати, боячись гніву Іллі, який може вдарити блискавкою того, хто не вшановує його свята.

Зачувши грім, люди вірили, що «це Ілля їде по небу на золотій колісниці».

З цього приводу існує цікава легенда. Якось чорти повстали проти Бога, і тоді він звелів Іллі прогнати нечестивців з неба. З того часу святий пророк і ганяється за ними, пускаючи вогняні стріли – блискавки. Тому і вважалося, що пожар від блискавки – це божа кара, бо місце, де вона падала, є місцем загибелі нечисті.

На Іллю колись не вигонили у поле тварин, бо цього дня «нечисть всюди бродить», і підмічали, що «нечиста сила всіх комах з’їла». Воно й справді так виходило, адже у цю пору зазвичай зникають комарі.

А ще від Іллі починається серпневий зорепад, закінчуються жнива і починається озимий посів жита й пшениці. Адже прислів’я стверджували, що «на Іллі – новий хліб на столі».

У день Іллі до обіду – літо, а після – вже осінь. Тому цього дня дітям вже востаннє дозволялося купатися, бо у давнину вірили, що 2 серпня один з коней пророка втрачає підкову, і вона падаючи у воду, охолоджує річки.

За церковним календарем 2 серпня вшановують пророка Іллю; знайдення мощей преподобного мученика Афанасія Берестейського; преподобного Авраамія Галицького, Чухломського; Галицьку і Абалацьку ікони Божої Матері.

Іменинники 2 серпня:

Ілля, Опанас, Іона, Севастян.

2 серпня народились:

1888 – Кость Буревій (псевдоніми – Едвард Стріха, Кость Соколовський, Варвара Жукова, Нахтенборенг) – український поет, драматург, театрознавець і літературний критик. Учасник літературної дискусії 1925–1928 рр. й автор брошури «Європа чи Росія – про шляхи розвитку сучасної літератури». Розстріляний після процесу 13–15 грудня 1934 р.

1905 – Іван Підоплічко – український зоолог, палеонтолог, теріолог, засновник археозоологічних досліджень в Україні. Засновник Українського теріологічного товариства. Ініціатор створення довідника «Фауна України» в 40 т. та Національного науково-природничого музею АН України.

1993 – Сергій Нігоян – учасник Євромайдану в Києві, перший загиблий під час протистоянь на вулиці Грушевського. Герой України.

Події 2 серпня:

1727 – російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Ліквідація малоросійської колегії та відновлення посади гетьмана були поступками козацтву, послуги якого, у війні з Туреччиною, знову знадобилися Московській державі. Проте, «виборність» перетворилась на фікцію, адже у наказі зазначалося, що гетьманом повинен бути обраний Данило Апостол.

1914 – у Львові українські політичні партії об’єдналися в Головну українську раду.

1914 – створено Бойову управу українських січових стрільців – організаційно-координаційний центр легіону Українських січових стрільців.

1933 – у СРСР відкритий Біломорсько-Балтійський канал, збудований руками в’язнів ГУЛАГу.

1940 – Верховна Рада СРСР прийняла закон про включення Північної Буковини і Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повіту до складу УРСР.

1945 – завершилася Потсдамська конференція.

1953 – у Києві відкрито дитячу залізницю.

Чи знаєте ви, що:
Про дивні збіги

Коли американський астронавт Нейл Армстронг ступив на поверхню Місяця, перше, що він вимовив, було: «Бажаю успіху, містер Горскі!». Фраза означала от що. Дитиною Армстронг випадково підслухав сварку сусідів – сімейної пари на прізвище Горскі. Місіс Горскі допікала чоловіка: «Скоріше сусідський хлопчисько злітає на Місяць, ніж ти задовольниш жінку!». І от на тобі, збіг! Нейл дійсно полетів на Місяць!

Якось Марчело Мастрояні в розпал гучного дружнього застілля заспівав стародавню пісеньку «Згорів той будинок, де я так щасливий був…». Не встиг він доспівати куплет, як йому повідомили про пожежу в його особняку.

У 1966 році чотирирічний Роджер Лозьєр ледве не потонув у морі біля американського міста Салем. На щастя, його врятувала жінка по імені Еліс Блейз. У 1974 Роджер, якому тоді вже було 12 років, відплатив послугою за послугу – на тому ж самому місці він врятував потопаючого чоловіка, що виявився… чоловіком Еліс Блейз.

На заміському італійському шосе зіткнулися два автомобілі. Однак обидва водії не постраждали. На радощах вони вирішили познайомитися і… назвали одні й ті самі ім’я та прізвище. Обох звали Джакомо Феліче, що у перекладі означає «щасливий»!

«Рідна країна»

Розділи: Календар

19 травня

Інші дати
Народився Анатолій Добровольський
(1910, с. Буки, Житомирська область – 1988), український архітектор. Один за авторів проекту планування й забудови Хрещатика і прилеглих кварталів, Московського мосту в Києві. Головний архітектор м. Києва (1950-1955).
Розгорнути
Народився Микола Євшан
(1889, с. Войнилів Івано-Франківська область – 1919) - український літературний критик, літературознавець і перекладач.
«Всякий ідеал, щоби він був корисний, щоби був дійсною силою, мусить виходити тільки з життя, мусить звертатись до життя, кінцеву ціль покласти в житті» (Микола Євшан).
Розгорнути