chrome firefox opera safari iexplorer

З нагоди дня пам`яті Григоровича-Барського про Київ 18 століття українського бароко

10 вересня 2020 о 13:38
wikipedia.org

Сьогодні вшановуємо найвидатнішого архітектора українського бароко Івана Григоровича-Барського (1713—1791).
Мова йде про людину, яка від 1748 року була зодчим Київського магістрату, фактично архітектором міста у сучасному розумінні. А вже в наступному році починає впорядковувати систему водопостачання на Подолі й будує фонтан “Феліціал”, нині “Самсон”. Найбільше об`єктів збудовано або реставровано
Григоровичем-Барським саме на Подолі:
в 1766-69 рр. – споруджено Покровську церкву

zeft.in.ua


в 1772-75 рр.- збудовано церкву Миколи Набережного.

kyiv-heritage-guide.com


в 1778 р.- за його проектом збудовано будівлю так званої “Старої бурси” – гуртожитку при Києво-Могилянській академії.

mapio.net


в 1781 р. реконструйовано дзвіницю церкви Миколи Доброго.

ru.wikipedia.org

І ще десятки різноманітних споруд лише на Подолі.

Отож, для збереження українського архітектурного стилю Києва історично обґрунтована реставрація об`єктів, зокрема 18 століття надзвичайно важлива.

Проте, недавня реставрація, точніше різнокольорове розмальовування фонтану “Самсона” точно жодного відношення до стилю часів Григоровича-Барського не має! Зверніть увагу для розуміння на кольори Свято-Покровської Подільської церкви за проектом Грироговича-Барського, яка знаходиться за кількасот метрів від фонтана. Зате дружня до влади фірма із статутним фондом у 5 тисяч грн і боргом у 14 млн грн швидко використала 2.5 млн. бюджетних гривень. Експерти порахували, що міська влада завищила проект реставрації в 10 разів!

Загалом реставраційні роботи в Києві в останні роки – це чистої води заробітчанство та історико-архітектурне дилетантство. То якісь химери на в`їздах до Києва майже на 5 мільйонів, то гонитва за найбільшими фонтанами, тощо.

Принагідно нагадаю про ще одну біду фахової реставрації в Україні – ліквідацію Урядом Яценюка спеціальності архітектора-реставратора. Це в країні, де офіційно зареєстровано нерухомих пам`яток культурної спадщини близько 150 тисяч!
Тому нині в Києві та й загалом в Україні реставрацією керують забудовники і чиновники, а не архітектори-реставратори та історики!
І навіщо їм той Григорович-Барський та українське бароко!

Микола Томенко

Лідер Громадського руху «Рідна країна»

23 вересня

Інші дати
Народився Аркадій Казка
(1890, м. Седнів, тепер Чернігівської обл. - 1929) - український поет, педагог. Підготував до друку збірку "Lamentabile", яка так і не побачила світ. 1989 р. вийшла книжка "васильки". Автор вінка сонетів, одного з перших в Україні.
Розгорнути
Народився Володимир Кубійович
(1900 – 1985), український історик, етнограф, географ, енциклопедист, видавець. Громадсько-політичний діяч, організатор видання та головний редактор «Енциклопедії українознавства» (1955 – 1984) та «Географія українських та сумежних земель».
Розгорнути
Народилась Соломія Крушельницька
(1872 - 1952) – відома українська оперна співачка, педагог. Ще за життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, Вагнерівська примадонна" ХХ століття.
"Найпрекрасніша і найчарівніша Батерфляй" Джакомо Пуччіні
Розгорнути