chrome firefox opera safari iexplorer

З нагоди дня пам`яті Григоровича-Барського про Київ 18 століття українського бароко

10 вересня 2020 о 13:38
wikipedia.org

Сьогодні вшановуємо найвидатнішого архітектора українського бароко Івана Григоровича-Барського (1713—1791).
Мова йде про людину, яка від 1748 року була зодчим Київського магістрату, фактично архітектором міста у сучасному розумінні. А вже в наступному році починає впорядковувати систему водопостачання на Подолі й будує фонтан “Феліціал”, нині “Самсон”. Найбільше об`єктів збудовано або реставровано
Григоровичем-Барським саме на Подолі:
в 1766-69 рр. – споруджено Покровську церкву

zeft.in.ua


в 1772-75 рр.- збудовано церкву Миколи Набережного.

kyiv-heritage-guide.com


в 1778 р.- за його проектом збудовано будівлю так званої “Старої бурси” – гуртожитку при Києво-Могилянській академії.

mapio.net


в 1781 р. реконструйовано дзвіницю церкви Миколи Доброго.

ru.wikipedia.org

І ще десятки різноманітних споруд лише на Подолі.

Отож, для збереження українського архітектурного стилю Києва історично обґрунтована реставрація об`єктів, зокрема 18 століття надзвичайно важлива.

Проте, недавня реставрація, точніше різнокольорове розмальовування фонтану “Самсона” точно жодного відношення до стилю часів Григоровича-Барського не має! Зверніть увагу для розуміння на кольори Свято-Покровської Подільської церкви за проектом Грироговича-Барського, яка знаходиться за кількасот метрів від фонтана. Зате дружня до влади фірма із статутним фондом у 5 тисяч грн і боргом у 14 млн грн швидко використала 2.5 млн. бюджетних гривень. Експерти порахували, що міська влада завищила проект реставрації в 10 разів!

Загалом реставраційні роботи в Києві в останні роки – це чистої води заробітчанство та історико-архітектурне дилетантство. То якісь химери на в`їздах до Києва майже на 5 мільйонів, то гонитва за найбільшими фонтанами, тощо.

Принагідно нагадаю про ще одну біду фахової реставрації в Україні – ліквідацію Урядом Яценюка спеціальності архітектора-реставратора. Це в країні, де офіційно зареєстровано нерухомих пам`яток культурної спадщини близько 150 тисяч!
Тому нині в Києві та й загалом в Україні реставрацією керують забудовники і чиновники, а не архітектори-реставратори та історики!
І навіщо їм той Григорович-Барський та українське бароко!

Микола Томенко

Лідер Громадського руху «Рідна країна»

29 вересня

Інші дати
Народився Микола Островський
(1904, с. Вілія Рівненської обл. - 1936) - письменник. Автор романів "Як гартувалася сталь" та "Народжені бурею".
Розгорнути
Народився Михайло Грушевський
(1866 - 1934) — український історик, організатор української науки, політичний діяч і публіцист, голова Центральної Ради (1917—1918), академік, автор понад 2000 наукових праць.
«Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна». «Після проголошення самостійності Української Республіки ніхто вже не може ховатися в хащі нейтралітету, бо тепер є боротьба двох держав, України і Великоросії…».
Розгорнути
Народився Карпенко-Карий Іван (Тобілевич Іван Карпович)
(1845 - 1907) — український письменник, драматург, ерудит. Його комедії «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн» - класика світової драматургії.
«Карпенко-Карий був одним з батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література», Іван Франко
Розгорнути