chrome firefox opera safari iexplorer

Сковорода про випадкових і марнославних людей у владі

03 грудня 2020 о 09:53
mus.art.co.ua

Не забуваємо, що сьогодні день народження Григорія Сковороди –нашого визначного філософа, просвітителя, поета і педагога;творця «філософії серця» й просто людини.

Тож дві байки від Григорія Савича для Всіх, а особливо для тих, хто випадково опинився при владі й тих, хто одержимий марнославством.

«Орел і черепаха» 

На дубі, що похилився до води, сидів Орел, а поблизу Черепаха проповідувала своїй братії:– Гори воно вогнем оте літання! Покійна наша прабаба, дай Боже їй царство небесне, згинула, як видно з переказів, за те, що почалася вчитися у Орла сеї гиблої науки. Сам Люцифер таке вигадав…!– Слухай-но, дурепо! – обірвав її проповідь Орел. – Не тому загинула премудра твоя прабаба, що літала, а тому що взялася не за свою справу. Літати не гірше, ніж повзати.

Сила: Прагнення насолод і слава багатьох збиває у протиприродний стан. Се тим шкідливіше для них буває, чим більша така невідповідність.

«Два коштовні камені: діамант і смарагд»

Високої якості Смарагд, що жив у славі при королівському дворі, пише своєму приятелеві Діамантію таке:«Люб‘язний друже!Шкодую, що ти не дбаєш за свою честь і живеш схований у попелі. Твоя вартість мені відома. Ти гідний чесного і видного місця, але нині ти схожий на свічник, що світить сокровенним світлом, але схоронений під сподом. Нічого не варте світло, що не дивує і не звеселяє людське око. Сього тобі й бажаю, з пошаною – твій друг Смарагд.Дорогий мій друже! – відповідає Діамант. – Наше світло живить лише людське марнославство. Хай вони дивляться краще на сяюче небо, ніж на нас. Ми лише кволий його відблиск. А ціна наша й честь завжди лишається в нас самих. Шліфувальники не надають її нам, а відкривають. Від того, що люди похвалять нас, цінність наша не збільшиться, а зневага, забуття і хула від того не зменшиться. Лишаюся з такими ось думками –твій друг Діамантій».

Сила: Ціна і честь – одне і теж. Пустоцвіт прибирає блискучого вигляду, прибирає подобу фальшивого діаманта і злодійської монети. Освіченість, милосердя, великодушність, справедливість, постійність і цнотливість – ось ціна наша і честь!Давня приказка говорить:«Дурень шукає видного місця, а розумного і в кутку видко».

Пам‘ятаємо нашу історію!Шануємо наших героїв!П.С. Послухати байки Григорія Сковороди у виконанні відомого українського актора Дмитра Франька можна на нашому світоглядному порталі «Рідна країна»(ridna.ua) у розділі «освічена: аудіопроекти».

Засновник фонду «Рідна країна»,

Микола Томенко

29 листопада

Інші дати
Народився Григорій Квітка-Основ’яненко
(1778, с.Основа, нині – м. Харків – 1843) – український прозаїк, драматург, журналіст, літературний критик і культурно-громадський діяч. Основоположник художньої прози і жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі. Найвидатніші твори – «Конотопська відьма», «Маруся», «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-Денщик».
«Як говоримо, так і писати треба» (Григорій Квітка-Основ’яненко)
Розгорнути
Народився Григорій Косинка
(1899, с.Щербанівка, Київська область - 1934) — український письменник. Автор творів «На золотих богів», «Заквітчаний сон», «В житах», «Політика», «Фавст», Серце» та ін.
Розгорнути