chrome firefox opera safari iexplorer

Сковорода про випадкових і марнославних людей у владі

03 грудня 2020 о 09:53
mus.art.co.ua

Не забуваємо, що сьогодні день народження Григорія Сковороди –нашого визначного філософа, просвітителя, поета і педагога;творця «філософії серця» й просто людини.

Тож дві байки від Григорія Савича для Всіх, а особливо для тих, хто випадково опинився при владі й тих, хто одержимий марнославством.

«Орел і черепаха» 

На дубі, що похилився до води, сидів Орел, а поблизу Черепаха проповідувала своїй братії:– Гори воно вогнем оте літання! Покійна наша прабаба, дай Боже їй царство небесне, згинула, як видно з переказів, за те, що почалася вчитися у Орла сеї гиблої науки. Сам Люцифер таке вигадав…!– Слухай-но, дурепо! – обірвав її проповідь Орел. – Не тому загинула премудра твоя прабаба, що літала, а тому що взялася не за свою справу. Літати не гірше, ніж повзати.

Сила: Прагнення насолод і слава багатьох збиває у протиприродний стан. Се тим шкідливіше для них буває, чим більша така невідповідність.

«Два коштовні камені: діамант і смарагд»

Високої якості Смарагд, що жив у славі при королівському дворі, пише своєму приятелеві Діамантію таке:«Люб‘язний друже!Шкодую, що ти не дбаєш за свою честь і живеш схований у попелі. Твоя вартість мені відома. Ти гідний чесного і видного місця, але нині ти схожий на свічник, що світить сокровенним світлом, але схоронений під сподом. Нічого не варте світло, що не дивує і не звеселяє людське око. Сього тобі й бажаю, з пошаною – твій друг Смарагд.Дорогий мій друже! – відповідає Діамант. – Наше світло живить лише людське марнославство. Хай вони дивляться краще на сяюче небо, ніж на нас. Ми лише кволий його відблиск. А ціна наша й честь завжди лишається в нас самих. Шліфувальники не надають її нам, а відкривають. Від того, що люди похвалять нас, цінність наша не збільшиться, а зневага, забуття і хула від того не зменшиться. Лишаюся з такими ось думками –твій друг Діамантій».

Сила: Ціна і честь – одне і теж. Пустоцвіт прибирає блискучого вигляду, прибирає подобу фальшивого діаманта і злодійської монети. Освіченість, милосердя, великодушність, справедливість, постійність і цнотливість – ось ціна наша і честь!Давня приказка говорить:«Дурень шукає видного місця, а розумного і в кутку видко».

Пам‘ятаємо нашу історію!Шануємо наших героїв!П.С. Послухати байки Григорія Сковороди у виконанні відомого українського актора Дмитра Франька можна на нашому світоглядному порталі «Рідна країна»(ridna.ua) у розділі «освічена: аудіопроекти».

Засновник фонду «Рідна країна»,

Микола Томенко

4 жовтня

Інші дати
Дмитро Андрусенко
1895 – український диригент, бандурист, педагог; організатор і диригент капел бандуристів. Майстер з виготовлення українських народних музичних інструментів (бандур, цимбал, сопілок).
 
Розгорнути
Народився Юрій Клен (Освальд Бурггардт)
(1891, с.Сербинівка, Хмельницька область – 1947) - український поет, перекладач, літературний критик. Автор збірки «Каравели», епопеї «Попіл імперій», есе «Спогади про неокласиків», перекладів з англійської, німецької, французької та інших мов.
У кожнім краї символом є квітка, Яка стає окрасою садка: У Англії стокротка-маргаритка, А у французів лілія струнка. Черешня й хризантема у Ніппоні (вони ввійшли в його казковий міт) і викоханий в теплому підсонні в Єгипті лотоса зірчастий квіт. А на Вкраїні – соняшник. У гурті Лукавих чорнобривців і настурцій Самотньо пнеться він до височин. (Юрій Клен)
Розгорнути