chrome firefox opera safari iexplorer

16 лютого: це цікаво знати

16 лютого 2021 о 00:07

«Кожен українець – це «троїсті музики»: одне – думає, друге – каже, третє – робить.»
Іван Драч 

У народі 16 лютого звертаються з проханням до Ганни і Симеона про дарування здоров’я новонародженим, вважаючи їх зберігачами немовлят.

Ще цей день в народі називають «лагодження». З ранньої зорі, помолившись, всією родиною йшли в сараї працювати: займалися налагодженням річної збруї. Недарма кажуть: «Готуй воза взимку, а сани влітку».

Також обов’язково залишали для духу будинку після вечері горщик каші – вважалося, що домовик зазвичай вилазить з-під печі і вечеряє. Домовик здавна оберігав спокій в домі і міг дозволити побешкетувати тільки собі самому, саме його вважали справжнім господарем будинку. За народним повір’ям, домовик ховався під віником, тому прийнято було при переїзді в новий будинок переносити в нього старий віник.

За церковним календарем 16 лютого відзначають Післясвято Стрітення Господнього та вшановують правовірних Симеона Богоприїмця і Анну, пророчицю; рівноапостольного Миколая, архієпископа Японського; святителя Симеона, єпископа Полоцького і Тверського; благовірного князя Романа Углицького; пророка Азарію; мучеників Папія, Діодора, Клавдіана; мучеників Адріана і Єввула; мученика Власія Кесарійського.

Іменинники 16 лютого:
Ганна, Роман, Симон, Семен, Адріан, Влас, Тимофій.

16 лютого народились:

1813 – Семен Гулак-Артемовський – український оперний співак, композитор, драматург, автор першої української опери «Запорожець за Дунаєм».

1829 – Ісидор Шараневич – галицький історик, археолог і громадський діяч.

16 лютого відзначають:

  • День військового журналіста України.

Нагадаємо, що 16 лютого 2015 року неподалік міста Дебальцеве під час виконання бойового завдання загинув редактор редакції телебачення Телерадіостудії Міністерства оборони України «Бриз» капітан 3 рангу Дмитро Лабуткін. Він до останньої своєї миті продовжував вести зйомку подій, з честю виконавши як військовий, так і журналістський обов’язок. Саме тому 16 лютого віднині є днем вшанування професійної доблесті військових журналістів.

Події 16 лютого:

1918 – прийнято декрет про відновлення державної незалежності Литви.

1918 – проголошено Кубанську Народну Республіку, незалежне державне формування на Кубані.

1919 – почалася Вовчухівська операція Української Галицької Армії.

1991 – у Львівському театрі опери та балету відбулася I Галицька Асамблея (об’єднана сесія Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської обласних рад).

2005 – набув чинності Кіотський протокол.

Чи знаєте ви, що:

Найдавніші житла первісної людини на території України типу чумів, вкритих шкірами (стоянка Молодове-1 поблизу с. Молодове у Чернівецькій області), а також житлові печери з перегородками з кісток мамонтів (грот Чокура у Сімферополі) належать до муст'єрського періоду (середній палеоліт: 50-40 тис. років до н.е.).

Про хустку. Хустка віддавна слугувала не лише головним убором жінок та дівчат, але й оберегом. Використовувалася у різних обрядах. Зокрема, під час сватання дівчина перев'язувала нею руку парубкові на знак згоди. Коли козак вирушав у дорогу, кохана дарувала йому хустку на знак вірності, який повинен був оберігати від усіх напастей. Якщо він гинув, хусткою йому вкривали обличчя. Коли ж козака ховали з військовими почестями, тіло його вкривали китайкою, а вишиту хустину стелили на осідланого коня, як оберіг роду, який не повинен мати переводу.

«Рідна країна»

22 вересня

Інші дати
Народився Олександр Потебня
(1835 – 1891), український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч. Основоположник т. з. психологічного напряму в слов’янському мовознавстві. Автор праць із загального мовознавства, фонетики, наголосу, граматики, семантики, етимології, діалектології, теорії словесності, фольклору, етнографії, досліджень про походження мови, взаємозв’язок мови та мислення тощо.
«Ідея національності здатна сприяти людському поступові, якщо вона стверджує взаємоповагу права народів на самостійне існування та розвиток; коли ж через цю ідею стверджують зверхність однієї спільноти над іншою, то вона набуває реакційного смислу» (О.Потебня).
Розгорнути