chrome firefox opera safari iexplorer

18 березня – 92 роки від дня народження Федора Муравченка, видатного констурктора авіадвигунів

18 березня 2021 о 06:20
uk.wikipedia.org

Академік, Герой України Федір Муравченко упродовж багатьох років був незмінним генеральним конструктором Запорізького машинобудівного конструкторського бюро «Прогрес». Творець понад 50 модицікацій авіаційних двигунів.

Майбутній конструктор народився 18 березня 1929р. в Запоріжжі-Грудуватому Синельниківського району, що на Дніпропетровщині, в родині колгоспників Михайла Юхимовича та Варвари Миронівни Муравченків. 

Закінчив авіамоторобудівний факультет Харківського авіаційного інституту. 

Тривалий час працював на секретному підприємстві  «Поштова скринька 57» у Запоріжжі, пройшов шлях від інженера-конструктора до провідного конструктора.

Від 1967р. -  на державному підприємстві «Запорізьке  машинобудівне  конструкторське бюро «Прогрес» ім.академіка О.Івченка». У 1989р. призначений  на посаду генерального конструктора бюро.

Серед авіадвигунів, у створенні яких брав участь Ф.М.Муравченко — турбореактивні двигуни з великим ступенем двоконтурності, які не мають аналогів у світі.  Зокрема — один з найпотужніших у світі двигун Д-18Т (4 модифікації) з тягою 23430 кілограмів для важких транспортних літаків Ан-124 «Руслан», Ан-225 «Мрія»; турбовальний двигун Д-136 для гелікоптера Мі-26, що за потужністю і вантажопідйомністю не має аналогів у світі, та багато інших. 

До розробок під керівництвом і за участі Ф.Муравченка також  належать генератори інертних газів для гасіння пожеж; газові турбіни, якими обладнані  газоперекачувальні станції України, Ірану, Туреччини, Болгарії, Азербайджану, Туркменістану; двигуни для навчально-бойових  та пасажирських літаків і легких гелікоптерів. Авіадвигуни, у розробці яких брав безпосередню участь Ф.Муравченко, використовуються у 60 країнах світу на 42 типах літальних апаратів.

Ф.М.Муравченко є автором чи співавтором  понад 200 наукових праць, понад 30 авторських свідоцтв і патентів.

Помер видатний конструктор 8 лютого 2010 р. 

Діяльність Ф.М.Муравченка була відзначена державними преміями СРСР та України, орденом «За заслуги». У 2002р. Ф.Муравченку було присвоєне звання Героя України.

«Рідна країна»

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути