chrome firefox opera safari iexplorer

19 травня: це цікаво знати

19 травня 2021 о 08:09

Всякий ідеал, щоби він був корисний, щоби був дійсною силою, мусить виходити тільки з життя, мусить звертатись до життя, кінцеву ціль покласти в житті.
(Микола Євшан)

У народі 19 травня, вшановуючи Іова Багатостраждального, говорили: «Велика роса на Іова – до врожаю огірків».

У повчальній книзі про цього старозавітного страждальця розповідається, що Іов був благочестивим заможним чоловіком і мав семеро синів. Сатана його благочестя пояснив Богові великим багатством і запропонував випробувати Іова. У короткий строк Іов втратив все: багатство, синів та ще й захворів проказою. Однак він смиренно прийняв все, що послав йому Господь. І після цього одужав, знову став багатим, щасливим та прожив ще 140 років.

У народі ж Іова ще назвали Горошником, бо вважалося, що цього дня добре сіяти боби та горох. Також спостерігали за погодою: «Якщо вранці велика роса – на гарну погоду, немає роси – на негоду».

За церковним календарем, 19 травня вшановують правовірного Іова Багатостраждального; преподобного Іова Почаївського; преподобного Михея Радонезького; мучеників Варвара, воїна, Вакха, Калимаха та Діонісія; мученика Парфенія; мученика Варвара, колишнього розбійника.

Іменинники 19 травня:
Денис, Михайло.

19 травня народились:

1889 – Микола Євшан (Федюшка) – український літературний критик, літературознавець і перекладач.

1910 – Анатолій Добровольський – український архітектор. Один за авторів проекту планування й забудови Хрещатика і прилеглих кварталів, а також Московського мосту в Києві. Головний архітектор м. Києва (1950–1955).

19 травня відзначають:

  • День пам’яті жертв політичних репресій.
  • Всесвітній день боротьби з гепатитом.

Події 19 травня:

1712 – Петро I переніс столицю Московії з Москви до Санкт-Петербурга.

1861 – у Сумах відкрито першу в Україні недільну школу.

2005 – на конференції міністрів освіти країн Європи у Бергені (Норвегія) ухвалили рішення про приєднання України до Болонського процесу.

Чи знаєте ви, що:

Цього дня у 1051 році у французькому Реймсі короновано дочку Ярослава Мудрого — Анну Ярославну.

Анна, наймолодша дочка київського князя Ярослава Мудрого, коронувалась на французький престол як дружина короля Генріха I Капета. Вона прийняла латинство, і в другому хрещенні дістала ім’я Агнеси. Анна народилась близько 1030 року; її матір’ю була друга дружина Ярослава Мудрого — Інгігерда, дочка шведського короля Олафа Шетконунга. Анна виховувалась у Києві і отримала хорошу освіту. В 1048 році в пошуках дружини для короля Генріха I до Києва прибуло французьке посольство і навесні 1051 року через Краків, Прагу і Регенсбург майбутня королева прибула до Франції. Вінчання і коронація відбулись 19 травня 1051 року. Вважається, що як придане вона привезла Реймське Євангеліє, на якому складали присяги королі Франції.У шлюбі Анна народила чотирьох дітей — Філіпа (1052), Емму (1055), Роберта (1055) та Гуго (1057). 

Кияни добре знають пам'ятник маленькій Анні Ярославні на Львівській площі скульптора Костянтина Скритуцького (на фото). Але, напевне, не всім відомо, що у кількох європейських містах є такі самі скульптури доньки великого князя київського Ярослава Мудрого та королеви Франції із Реймським Євангелієм у руках. 

Перша бронзова скульптура — репліка на київський пам'ятник Анні Ярославні з'явилася у 2018 році на площі Сен-П’єр у Тулузі, місті-побратимі Києва. Ще дві постали у 2019 році — у Польщі та Бельгії. Одна Анна «оселилася» у Кракові на території палацу Вєльопольських, в оточенні 21 куща червоних і білих троянд сорту Anna de Kyiv (подарунок громади Києва). А друга — у м. Арлон в Бельгії. Тут скульптуру встановили біля церкви святого Доната, розташованої на пагорбі Кніпшен. Саме в цій частині пагорба у XI-XVI століттях було розташовано замок Арлонського графства. Ймовірно, саме тут гостювала Анна Київська в XI столітті, коли здійснювала свою подорож до Франції. Враження і приязнь, що виникли в Анни від перебування у графстві, дозволили їй багато років потому довірливо розділити регентство при юному королі Франції Філіппі І із графом Фландрії легендарним Бодуеном V. 

Географія цих скульптур юної Анни Ярославни не випадкова — вона відтворює її шлях із Києва до Парижа. Власне, сам проект, в рамках якого відбувається встановлення скульптур королеви Франції родом з Києва має назву «Шлях королеви» і передбачає встановлення таких пам'ятників в низці міст Європи за її маршрутом: Краків – Прага – Лінц – Регенсбург – Люксембург – Арлон – Реймс – Париж. Так, Арлон є передостаннім місцем на шляху Анни до Франції. Ще планується відкрити такі скульптури у Чехії , Австрії та Німеччині.

Водночас зауважимо, що потрапила маленька Анна Ярославна і на Схід, до Джакарти — як символ дружби Києва з індонезійською столицею.

Ініціатори акції «Шлях королеви» підкреслюють, що це не просто встановлення скульптур для ознайомлення європейців з нашою історією, а повернення Анни Київської до Європи, адже вона стала невід'ємною і важливою частиною її історії.

(за матеріалами Кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ ім.Т.Шевченка)

Розділи: Календар

2 серпня

Інші дати
Іван Підоплічко
1905 – український зоолог, палеонтолог, теріолог, засновник археозоологічних досліджень в Україні. Засновник Українського теріологічного товариства. Ініціатор створення довідника «Фауна України» в 40 т. та Національного науково-природничого музею АН України.
Розгорнути
Сергій Нігоян
1993 – учасник Євромайдану в Києві, перший загиблий під час протистоянь на вулиці Грушевського. Герой України.
Розгорнути
Народився Кость Буревій
(1888, Росія – 1934) - український поет, драматург, театрознавець, літературний критик. Автор історичної драми «Павло Полуботок», сатиричних творів «Опортунія», «Хами», «Чотири Чемберлени».
Червоні чвари! Час червоний! Чурило черево чи чоло, чи чо, чи чох, чи чор зна що? Чи очі плачуть, чи регочуть? (Кость Буревій)
Розгорнути