chrome firefox opera safari iexplorer

Іван Сошенко — янгол-охоронець Кобзаря

02 червня 2021 о 12:30

Український маляр і педагог Іван Максимович Сошенко народився в Богуславі 2 (14) червня 1807 року.Саме він став головною дійовою особою в отриманні волі Тарасом Шевченком і пропагуванні його творів. 

Він першим звернувся до Євгена Гребінки за допомогою у звільненні Шевченка із кріпацтва й той узявся всіляко допомагати у цій справі. А далі вже через знайомство з полтавським поміщиком Мартосом побачить світ перший Кобзар Шевченка 1840 року, але то вже інша історія. 

А на початку свого перебування в Петербурзі з осені 1838 року по січень 1839 року Тарас Шевченко живе в одній квартирі з Іваном Сошенком й так зав’язується їх дружба на все життя.

Іван Сошенко. «Продаж сіна на Дніпрі» (1857 р.)

Іван Сошенко в Ніжині, Немирові, а згодом в Києві працює вчителем малювання. Найбільшої поваги й пошани він здобув саме в Києві, де викладав у 2-й гімназії майже 20 років. Під час поїздки до рідного Богуслава помер в Корсуні, де й похований. В Богуславі ж у хаті батьків створено музей Івана Сошенка. 

Пам'ятник Івану Сошенку в Богуславі. фото wikiwand.com

І тут коротко про сумну історію з хатою-музеєм. Нині на запрошення керівника Богуславської ОТГ Віталія Хоменка наша команда «Рідної країни» долучилася до ремонту цього меморіального об‘єкту. Проте з‘ясувалося, що із хати в розпорядженні музею залишилося лише 3 кімнати, а на ділянці землі навколо порядкує приватний власник! 

Сподіваюся, що спільними зусиллями ми збережемо цю унікальну й історичну місцину знаменитої родини Сошенків. А сьогодні музейна команда ОТГ взялася за оновлення експозиції, а наш фонд «Рідна країна» допомагає матеріалами для ремонту.

Отож, працюємо разом, щоб зберегти й пошанувати нашу історію та пам‘ять про визначних українців. Бо не було б Сошенка, не було б і Шевченка!

20 травня

Інші дати
20 травня відзначають:
День банківських працівників України. Всесвітній день метрології. Всесвітній день травматолога.
Розгорнути
Народився Петро Скунць
(1942, с. Міжгір'я  Закарпатської обл. - 2007) - український поет, перекладач. Автор збірок "Сонце в росі", "Погляд", "ВЕрховинська пісня", "Полюси Землі", "На границі епох", "Один" та ін.
Розгорнути
Народився Микола Мурашко
(1844, м. Глухів, Сумська область - 1909) — український художник і педагог. В 1875 році заснував приватну художню школу, яка увійшла в історію під назвою Київської рисувальної школи.
Розгорнути
Народився Олександр Мишуга
(1853, с.Новий Витків, Львівська область - 1922) – український оперний співак, педагог.
Розгорнути
Народився Борис Мартос
(1879, смт. Градизьк, Полтавська область - 1977) — визначний український громадський і політичний діяч, кооператор і педагог. Голова Ради Міністрів УНР (1919).
«Як іскра ще в тобі горить І згаснути не вспіла – Гори! Життя – єдина мить Для смерті ж – вічність ціла.» (Олександр Олесь)
Розгорнути