chrome firefox opera safari iexplorer

Іван Сошенко — янгол-охоронець Кобзаря

02 червня 2021 о 12:30

Український маляр і педагог Іван Максимович Сошенко народився в Богуславі 2 (14) червня 1807 року.Саме він став головною дійовою особою в отриманні волі Тарасом Шевченком і пропагуванні його творів. 

Він першим звернувся до Євгена Гребінки за допомогою у звільненні Шевченка із кріпацтва й той узявся всіляко допомагати у цій справі. А далі вже через знайомство з полтавським поміщиком Мартосом побачить світ перший Кобзар Шевченка 1840 року, але то вже інша історія. 

А на початку свого перебування в Петербурзі з осені 1838 року по січень 1839 року Тарас Шевченко живе в одній квартирі з Іваном Сошенком й так зав’язується їх дружба на все життя.

Іван Сошенко. «Продаж сіна на Дніпрі» (1857 р.)

Іван Сошенко в Ніжині, Немирові, а згодом в Києві працює вчителем малювання. Найбільшої поваги й пошани він здобув саме в Києві, де викладав у 2-й гімназії майже 20 років. Під час поїздки до рідного Богуслава помер в Корсуні, де й похований. В Богуславі ж у хаті батьків створено музей Івана Сошенка. 

Пам'ятник Івану Сошенку в Богуславі. фото wikiwand.com

І тут коротко про сумну історію з хатою-музеєм. Нині на запрошення керівника Богуславської ОТГ Віталія Хоменка наша команда «Рідної країни» долучилася до ремонту цього меморіального об‘єкту. Проте з‘ясувалося, що із хати в розпорядженні музею залишилося лише 3 кімнати, а на ділянці землі навколо порядкує приватний власник! 

Сподіваюся, що спільними зусиллями ми збережемо цю унікальну й історичну місцину знаменитої родини Сошенків. А сьогодні музейна команда ОТГ взялася за оновлення експозиції, а наш фонд «Рідна країна» допомагає матеріалами для ремонту.

Отож, працюємо разом, щоб зберегти й пошанувати нашу історію та пам‘ять про визначних українців. Бо не було б Сошенка, не було б і Шевченка!

24 червня

Інші дати
За церковним календарем 24 червня християни, які живуть за західною традицією святкують Різдво Іоанна Хрестителя, або Івана Предтечі. 
Іван Предтеча був посланцем Бога, щоб сповістити людям про прихід і живу присутність Месії на землі. Він указує на Спасителя і хрестить Його в ріці Йордан.
Розгорнути
Василь Будник
1913 - український учений у галузі ракетобудування та космічної техніки. Розробник перших балістичних ракет, один із засновників конструкторського бюро «Південне». Герой Соціалістичної Праці. Академік НАН України.
Розгорнути
Іван Стешенко
1873-український літературознавець,письменник.
Розгорнути
Народився Іван Твердохліб
(1899. с. Довжик Харківської обл. - 1986) - український актор театру і кіно. ролі: Оврам ("Патетична соната"), Череви ("Сорочинський ярмарок"), Павло ("Коліївщина"), Іван ("Дорогою ціною") та ін.
Розгорнути
Народився Феофіл Яновський
(1860, с.Миньківці, Хмельницька область – 1928), український лікар-терапевт, один з засновників Київської терапевтичної школи. За його ініціативою на Київщині в інших регіонах засновано багато протитуберкульозних закладів санаторного типу. Національний інститут фтизіатрії та пульмонології носить ім»я Ф.Г.Яновського.
«Любити ближнього – це найважливіша з людських наук, вона вистраждана людством " (Олексь Гончар)
Розгорнути