chrome firefox opera safari iexplorer

125 років тому відбулися перші кінопокази на території України

13 вересня 2021 о 12:47

Кінематограф від часу свого виникнення наприкінці ХІХ ст. залишається однією із найважливіших галузей культури. Його витоки можна вбачати в розвитку технологій проєкторів, фотофіксації зображень та виробництві целулоїдної фотоплівки. 

Саме поєднання цих компонентів працівниками лабораторії Томаса Едісона (1889–1893) посприяло винайденню кінетографа та кінетоскопа — перших дієвих пристроїв для запису та відтворення відео. Вже 1895 року Луї та Огюст Люм’єри запропонували значно досконалішу версію пристрою — сінематограф.

На території сучасної України перше публічне відтворення відеозапису відбулося 13 вересня 1896 року у Львові. Кореспондент “Gazety Lwowskiej”, описуючи кінопоказ, зазначав: “Продукція кінематографа <...>, яку демонструють у пасажі Гаусмана, приваблює численних відвідувачів так, що часто невелика зала не може вмістити всіх охочих”. 

Реклама перших кінопоказів у Львові. Джерело: Dźwignia Przemysłowo-Handlowa Illustrowana: organ oficyalny Krajowego Towarzystwa Kupców i Przemysłowców tudzież Lwowskiego Towarzystwa Kupców i Młodzieży Handlowej.

Ці перші покази здійснювали з використанням кінетоскопа Томаса Едісона – пристрою, що демонстрував короткометражні відеозаписи “Бульвар Унтер-ден-Лінден у Берліні”, “Корабельна морі”, “Переслідування китайця”, “Танець диких”, “Дитячий парк у Парижі” та інші. Цікаво, що згадані відтворення відеозаписів супроводжувалися відтворенням музичних записів за допомогою фонографа (розробленого лабораторією того самогоТомаса Едісона).

Фрагмент анонсу репертуару театру графа Скарбека з повідомленням про “демонстрацію живих фотографій за допомогою кінематографа”. Джерело: Gazeta Lwowska. 

Демонстрацію відеозаписів 1896 року у Львові організувала “Польська спілка”. Вона знайомила мешканців Галичини з технічними новинками. Після кількох тижнів львівських показів, що відбувалися щоденно з 10:00 до 21:00, організатори продовжили демонстрацію перших фільмів у інших галицьких містах. 

Львів’яни так зацікавилися новинкою, що деякі тогочасні підприємці майже відразу почали упроваджувати кінематограф у своїх закладах. У театрі графа Скарбека (нині — театр Марії Заньковецької) майже відразу почали демонструвати фільми на початку кожного театрального вечора.

*на ілюстративному фото — брати Люм'єр

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути