chrome firefox opera safari iexplorer

125 років тому відбулися перші кінопокази на території України

13 вересня 2021 о 12:47

Кінематограф від часу свого виникнення наприкінці ХІХ ст. залишається однією із найважливіших галузей культури. Його витоки можна вбачати в розвитку технологій проєкторів, фотофіксації зображень та виробництві целулоїдної фотоплівки. 

Саме поєднання цих компонентів працівниками лабораторії Томаса Едісона (1889–1893) посприяло винайденню кінетографа та кінетоскопа — перших дієвих пристроїв для запису та відтворення відео. Вже 1895 року Луї та Огюст Люм’єри запропонували значно досконалішу версію пристрою — сінематограф.

На території сучасної України перше публічне відтворення відеозапису відбулося 13 вересня 1896 року у Львові. Кореспондент “Gazety Lwowskiej”, описуючи кінопоказ, зазначав: “Продукція кінематографа <...>, яку демонструють у пасажі Гаусмана, приваблює численних відвідувачів так, що часто невелика зала не може вмістити всіх охочих”. 

Реклама перших кінопоказів у Львові. Джерело: Dźwignia Przemysłowo-Handlowa Illustrowana: organ oficyalny Krajowego Towarzystwa Kupców i Przemysłowców tudzież Lwowskiego Towarzystwa Kupców i Młodzieży Handlowej.

Ці перші покази здійснювали з використанням кінетоскопа Томаса Едісона – пристрою, що демонстрував короткометражні відеозаписи “Бульвар Унтер-ден-Лінден у Берліні”, “Корабельна морі”, “Переслідування китайця”, “Танець диких”, “Дитячий парк у Парижі” та інші. Цікаво, що згадані відтворення відеозаписів супроводжувалися відтворенням музичних записів за допомогою фонографа (розробленого лабораторією того самогоТомаса Едісона).

Фрагмент анонсу репертуару театру графа Скарбека з повідомленням про “демонстрацію живих фотографій за допомогою кінематографа”. Джерело: Gazeta Lwowska. 

Демонстрацію відеозаписів 1896 року у Львові організувала “Польська спілка”. Вона знайомила мешканців Галичини з технічними новинками. Після кількох тижнів львівських показів, що відбувалися щоденно з 10:00 до 21:00, організатори продовжили демонстрацію перших фільмів у інших галицьких містах. 

Львів’яни так зацікавилися новинкою, що деякі тогочасні підприємці майже відразу почали упроваджувати кінематограф у своїх закладах. У театрі графа Скарбека (нині — театр Марії Заньковецької) майже відразу почали демонструвати фільми на початку кожного театрального вечора.

*на ілюстративному фото — брати Люм'єр

16 вересня

Інші дати
Народився Петро Масоха
(1904, с. Первомайське Черкаської області - 1991) - український актор театру та кіно. Грав у фільмах "Є такий хлопець" (Костромін), "Вершники" (Іван Половець), "Земля" (Хома),  "Іван" (Іван).
Розгорнути
Народився Петро Борзяк
(1903 - 2000) – український фізик, вчений. Автор комплексних досліджень фізичної природи різних фотокатодів. В 1951 відкрив екситонне поглинання світла напівпровідниковими стибій-цезійовими та олов'яно-цезійовими плівками і пов'язану з цим фотоелектронну емісію.
Розгорнути
1658 – гетьманом Іваном Виговським укладено Гадяцький договір
Іван Виговський (? – 1664) – гетьман Війська Запорзіького (1657 – 1659), Київський воєвода (1659 – 1664). Гадяцький договір – угода, укладена біля міста Гадяч за ініціативою гетьмана Івана Виговського між Річчю Посполитою і Гетьманщиною. Угода передбачала входження Гетьманщини до складу федеративної Речі Посполитої під назвою «Великого Князівства Руського» як третього рівноправного члена Польщі і Литви.
Розгорнути