chrome firefox opera safari iexplorer

3 вересня: цікаво знати

03 вересня 2021 о 06:05

У народі 3 вересня говорили: «На Тадея селянин не журився, бо в хаті хлібець завівся». У цей час спостерігали за птахами, що відлітають до вирію. Побачивши у небі ключ, колись приказували: «Із чужої сторононьки повертайтесь додомоньку», а потім брали в хустину грудочку землі й тримали її до весни. Навесні ж, побачивши перший журавлиний ключ, ту грудочку землі закопували на городі, що мало принести щедрий врожай. Також, визначаючи 3 вересня майбутню зиму, підмічали: «Дружний відліт у вирій птахів – ознака суворої зими».

Наші предки в цей день починали прибирати льон, його використовували як ліки і в практичних цілях. Тканину з цієї рослини використовували для рушників і постільної білизни, а ще для одягу, розшивали вишивкою.

За церковним календарем 3 вересня вшановують апостола від 70-ох Фадея; мученицю Вассу та її дітей: Феогнія, Агапія і Піста; преподобного Аврамія Працелюбного, Печерського; преподобного Аврамія Смоленського.

Іменинники 3 вересня:

Корнилій, Петро, Тадей, Васса, Аврамій.

3 вересня народились:

1861 – Михайло Беркос – художник-пейзажист, автор картин «Вулиця в Умані», «Бузок цвіте», «Літній день. У дворі», «Село веселе». «Диканька», «Липень. Маки цвітуть» та ін.

Події 3 вересня:

1838 – (22 серпня за ст. ст.) у Києві відкрився Інститут шляхетних дівчат, освітній заклад для жінок в Російській імперії.

1864 – у Стокгольмі потужний вибух знищив лабораторію Альфреда Нобеля. При цьому загинув його молодший брат Еміль. Через три роки Альфред Нобель отримав патент на відкриття динаміту.

1912 – в Англії почав роботу перший у світі консервний завод.

1915 – в армії Австро-Угорщини сформовано полк українських січових стрільців.

1941 – у Дніпрі розпочав роботу Південний крайовий провід ОУН під керівництвом Святослава Вовка.

1949 – у США засновано Національну баскетбольну асоціацію.

1971 – СРСР, Велика Британія, США й Франція підписали чотиристоронню угоду про статус Західного Берліна.

1973 – в Києві відкрито пам’ятник Лесі Українці.

1990 – на Дніпропетровщині почалося всеукраїнське свято «Дні козацької слави», організоване на честь 500-річчя українського козацтва.

1993 – у Масандрі (Крим) президенти Росії та України Борис Єльцин і Леонід Кравчук підписали протоколи про врегулювання суперечки навколо Чорноморського флоту та ядерної зброї (Масандрівські угоди).

2005 – збірна України з футболу вперше в своїй історії здобула право виступити на Кубку Світу.

*Ілюстрація — картина Михайла Беркоса «У квітучому саду», 1916 р.

Розділи: Календар

1 грудня

Інші дати
День працівників прокуратури
Указом Президента України від 02.11.2000 року встановлено професійне свято - День працівників прокуратури - 1 грудня.
Розгорнути
Народився Микола Леонтович
(1877, с.Монастирок, Вінницька область - 1921) – український композитор, хоровий диригент, Його обробка для хору народної пісні «Щедрик» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».
Розгорнути
Народився Платон Воронько
(1913, с. Чернеччина, Сумська область – 1988) – український письменник, публіцист. Автор поетичної збірки «Повінь».
«У моєї доні Оченята сонні, Рученьки, Мов з вати, Доня Хоче спати... Ніч прийшла Тихенька, Спи, Моя маленька...» (Платон Воронько)
Розгорнути
Народився Платон Майборода
(1918, с.Пелехівщина, Полтавська область – 1989) –український композитор, автор численних пісень і хорів, обробок народних пісень ( «Пісня про рушник», «Якщо ти любиш», «Ми підем де трави похилі», «Київський вальс»).
А чи ранньою, чи пізньою, Як цвістимуть всі сади, Я прийду до тебе піснею, Тільки прагни, тільки жди…(Платон Майборода)
Розгорнути
Народився Георгій Майборода
(1913, с. Пелехівщина Полтавської обл. - 1992) - український композитор. Автор багатьох опер, симфоній, концертів для голосу з оркестром, для скрипки з оркестром, симфонічних варіацій для віолончелі з оркестром, хорів, романсів.
Розгорнути