chrome firefox opera safari iexplorer

10 січня: це цікаво знати

10 січня 2021 о 06:56

«Нащо даремнії скорботи?

Назад нема нам вороття!

Берімось краще до роботи,

Змагаймось за нове життя!»
Леся Українка

У народі 10 січня ходили на Красну Гірку (місця поклоніння Богам), зав’язували на кілку стрічку і загадували бажання.

Також спостерігали за погодою. Якщо на скиртах хліба іній – до дощового літа.

За церковним календарем 10 січня вшановують мучеників 20 000, що в Нікомидії були спалені: Гликерія, пресвітера, Зинона, Феофіла, диякона, Дорофея, Мардонія, Мигдонія, диякона, Індиса, Горгонія, Петра, Євфимія, мучениць Агафію, Домну, Феофілу та інших; преподобного Ігнатія Ломського, Ярославського; апостола від 70­ох Никанора.

Іменинники 10 січня:

Петро, Юхим, Агафія, Домна, Домнікія та Никанор.

10 січня народились:

1838 – Григорій Воробкевич (Наум Шрам) – український поет, автор пісень, музику до яких написав його брат, Сидір Воробкевич. Гостро виступав проти «язичія» західноукраїнських москвофілів, національного гніту.

1929 – Валентин Зноба – скульптор, учасник вітчизняних та міжнародних виставок. Засновник Академії мистецтв України. Найвідоміші твори: композиції «Бокораш», меморіал на Букринському плацдармі тощо.

Події 10 січня:

1569 – у Любліні розпочався сейм, присвячений унії Королівства Польського та Великого князівства Литовського.

1863 – у Лондоні відкрився рух першої системи метро у світі.

1920 – набув чинності Статут Ліги Націй, ратифікований 42-ма країнами.

1946 – у Лондоні відкрилося перше засідання Генеральної Асамблеї ООН.

1989 – початок виведення кубинських військ з Анголи.

Чи знаєте ви, що:

Цікаві вірування
Коли Бог створив землю і різних тварин, то про птахів не подумав.
Однак прийшов час, коли він вигнав з раю Адама і Єву і за кожною людиною поставив наглядати Ангела-охоронця, який після смерті людини мав прилетіти на небо і розповісти про земний шлях кожного померлого. Пекла у той час не було, а душі померлих вели себе у раю, як і на землі – по-різному. Одні були тихі та благочинні, а інші кричали, билися і спокушали невинних. Побачив Бог, що не дасть ради з душами та й створив пекло, а Ангелів-охоронців вирішив перетворювати на птахів. Відтоді після свята Юрія (6 травня) і до другої Пречистої (21 вересня) птахи живуть на землі й розмножуються рівно настільки, скільки людей помирає на той час. А наприкінці вересня вони відлітають у Вирій. Відчиняє ворота восени і зачиняє їх навесні, коли птахи відлітають на землю – зозуля. Так що, зозуля є Божим Архангелом. І оскільки вона рахує людям роки, тому сама пташенят не висиджує. А через те, що має райські ключі, – найшвидше відлітає і найпізніше прилітає.

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути